Nejste přihlášen/a.
Po 14 letech jsem změnil povolání a spím v noci doma s manželkou. Ačkoliv to může znít divně, ale dřív prostě spali na střídačku.
Teď máme problém, dusíme se. Prostě nám nestačí před spánkem vyvětrat v ložnici a ráno se fit probudit.
Takže pokud nespíme s otevřeným oknem, tak ráno bolest hlavy a nevyspalost.
Vzhledem že máme půlku baráku v rekonstrukci, tak uvažuji o rekuperaci. Na internetu mne zaujala Rekuperační jednotka VENUS Comfort, máte s ní někdo zkušenost?
Na kolik taková rekuperace vůbec vyjde? Mám starší barák přízemí a zatím neobydlene podkrový. Každé patro cca 190 m2. Barák je nezateplen a ani to neplánuji.
Dále by mě zajímalo jak moc je to náročný na kuřáka v baráku, manželka má pracovnu kde kouří.
Děkuji za info.
Mám tu nejmenší - 150ku nyní v malém pasivu s AC motory. Popravdě si větrání bez ní už nedovedu představit. Do dalšího objektu plánuji stejnou (jen větší a s EC). Vše ok, jen v zimě trochu nižší vlhkost (dovlhčuji). Hulit bych do těch mikrokomůrek moc nedoporučoval (ale popravdě nevím), pracovnu s kouřem bych vybavil extra topením navíc, pootevřeným oknem a samostatným ventilátorem odvádějícím všechno pryč. Nejlépe poradit se se vzduchařem kam, co a jak (ale bacha - u mě trvali při prodeji na tom že udělají sami výkres jak provést potrubí atd. a větší fušeřinu jsem neviděl). Dělal jsem si veškerou montáž vč. vzduch. rozvodů sám.
Zdravím, já mám v podobném domě jednotku Atrea Duplex 300 Easy (která vypadá koncepčně podobně), ale já jsem už při stavbě jsem nechal udělat rozvody vzduchotechniky plochými plechovými kanály pod podlahou podkroví. Ty rozvody budou asi největší zádrhel - optimálně by měl existovat jejich projekt, kde by se mělo zohlednit rozmístění a počet výústků pro vyfukování čerstvého vzduchu a pro nasávání odpadního vzduchu z různých místností (v obytných pokojích se vzduch obvykle vyfukuje, v kuchyni, na záchodech a v koupelnách se nasává). Optimální je udělat hvězdicový rozvod s přibližně stejnou délkou jednotlivých větví, objem přiváděného vzduchu by samozřejmě měl být shodný s objemem odváděného vzduchu. Rozvody se dají poměrně snadno udělat v bungalovu, kde se jeho roury schovají v podstřešních prostorách, ve Vašem případě by to asi byl problém. Jinak cena lacinější rekuperační jednotky je kolem 30-40 tisíc (plus montáž), cena rozvodů bude asi větší částka (podle provedení). Zateplení domu na funkci nemá vliv, spíš jde o to, jestli jsou rozvody vzduchu ve vytápěných nebo nevytápěných prostorách, aby se vzduch v nich neochlazoval (u mě je nad rozvody ještě podlahové topení, díky kterému se přiváděný vzduch ještě trochu ohřeje). Jinak jednotka nedělá moc velký hluk (ve srovnání s plynovým kotlem je o dost tišší) a spotřebuje nějaké desítky wattů. Jednou za pár měsíců je potřeba v jednotce vyměnit filtry. Já mám jednotku v technické místnosti, trvale zapnutou na 20% maximálního větracího výkonu. Celkově si výsledný efekt můžete představit jako větrání v autě - dá se větrat okny, ale ne vždy je to úplně komfortní, a většina lidí má v autě stejně pořád zapnuté větrání alespoň na nejnižší stupeň.
VENUS je něco jako Dacia mezi autama. Má to své mouchy, ale je to levné a funguje to. Mě se hlavně nelíbí ten materiál, musí se s tím zacházet opatrně. Klasická rekuperace do RD rozumné velikosti je tak 130-150t na klíč. Iluze, že v místnosti kde kouříte to nebude cítit je marná. Úkolem VZT je držet vlhkost a CO2 v přijatelných mezích, nic víc.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.