Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
v prosinci se nám porouchal plynový kotel. Zima byla jako v Rusku. Pan opravář kotel provizorně znovu zprovoznil, nějakými dráty, ale je to spíš jen "na dojetí." Bude nutná výměna, ale on je zatím plně vytížen. Tak chodíme kolem kotlíku po špičkách a v duchu ho prosíme, aby ještě chvíli vydržel.
Výměna je nezbytná, to chápeme. Kotel totiž slouží bez předchozích poruch možná 20 let, takže má právo na odpočinek. Výměna s prací bude prý stát okolo 100 - 120 tisíc korun.
Slyšeli jsme o kotlíkových dotacích. Ty se však podle mě poskytují, pokud se mění kotel na pevná paliva za kotel plynový, ekologičtější. Jenže my jsme plynový už měli, jen bychom potřebovali nový. Jako důchodcům by se nějaká ta dotace rozhodně hodila. Myslíte si, že je v tomto případě možná? /když se mění plynový za plynový/
Po Novém roce se chci zajet informovat na Měst.Ú., ale chci se tady zeptat předem, abych věděla, co a jak. Zda to má vůbec cenu tam chodit a loudit někde o příspěvek. Máte s tím někdo zkušenosti?
Děkuji a přeji hezký poslední den. Jaga.
babčo-co přesně odešlo? Některé díly se dají totiž sehnat, ale jestli chcete nový, úspornější kotel tak potom je moje otázka zbytečná. Mimochodem ty staré kotle jsou kvalitněji vyrobené a s těmi některými novými bývá problém už po několika měsících. Známý montoval sousedům před rokem do bytu používaný plynový kotel z roku cca 1999 či 2000, jen bylo potřeba vyměnit zatuhlý přetlakový pojistný ventil.
Tak s nějakou státní dotací při výměně plynového kotle zase za plynový nepočítejte. Pokud vám mohu radit, tak si kupte nový stacionární kotel DESTILA, který bude sloužit jen pro ohřev topné vody a který pořídíte podle potřebného výkonu v ceně kolem 40 - 50 000 Kč. Teplou vodu, jak píšete, ohříváte stejně v el. bojleru. Já mám na chalupě tento kotel o výkonu 12 kW a dal jsem za něj 26 000 Kč. Kotel jsem si sám přivezl z prodejny stavebnin a instalatér ho vyměnil za starý kotel DESTILA. Pak jsme jen zapojili kotel do el. zásuvky, otevřeli plynový kohout, stiskli vypínač a kotel ihned automaticky zapálil svůj hořák. Od té doby s kotlem topíme. Pak mám v koupelně průtokový ohřívák vody na sprchu i vanu, který je právě připojen na ten stacionární kotel. Když se chceme koupat nebo sprchovat, tak v zimě je na kotli dostatečná teplota a voda v průtokáči se dobře ohřívá. Na jaře a na podzim musíme zavřít topná tělesa a termostatem na kotli teplotu topné vody zvýšit, aby se voda v průtokáči dokázala ohřát na potřebných 40o C. Stále ale bude ta teplá voda levnější z plynu než z elektřiny.
Pokud využijete mé rady, tak vás výměna kotle i s prací instalatéra vyjde kolem 50 000 Kč. S nějakým revizním technikem plynových zařízení si starosti nedělejte, protože nový kotel je z výroby dobře seřízen a žádnou revizi v rodinném domku nepotřebuje.
Děkuji za všechny vaše rady. Kotel je Dakon, opravdu starý víc než 20 let. Komín vyvložkovaný máme. Kotel je jen na topení, vodu ohříváme el. bojlerem. Jedná se o dvougenerační dům na vesnici. Rozpis práce zatím nemáme. Pán to vidí prý tak nejdřív na březen, má toho moc. Je to člověk z nedaleka, reference v okolí jsou na něj opravdu pěkné. Takže zatím nic nepočítal, jenom nastínil, jak to asi zhruba bude. Je tam prý vadná nějaká deska, kterou nám nabídl vyměnit. Tento díl by stál asi 5 tisíc korun. Kdyby to bylo u novějšího kotle, řešili bychom to tímto způsobem. Ale u našeho "kotlového dědka" jsme se radili, že by bylo lepší koupit nový a nestrkat peníze do starého. Kotel je i hodně hlučný a manžel tvrdí, že má nižší výkon, než dřív.
Proto jsem se ptala, zda by nekápl nějaký příspěvek, což by, samozřejmě, potěšilo. Ale sama si myslím, že z toho nebude nic. Neměníme topení na pevná paliva za plynové, ale jen plynový kotel za jiný, kondenzační.
Jinak si myslím, že další roky práce by kotlík nevydržel, podle mě má své odslouženo. A kdyby skončil sám někdy v mrazech, nebylo by to vůbec příjemné. Proto se chceme vyhnout problémům a pojistit se raději novým. Na stará kolena má každý teplíčko rád.
Hezky si užijte Silvestra. Jaga.
Plynovej Dakon, vadná deska - mám zkušenost, odchází tam čtyři? kondenzátory. Kvůli nim se mění celá deska... Ty kondíky tam výrobce montuje "na hraně", dají se nahradit , oprava pár stovek. Počkejte, až se objeví tuším Suzymon, ta to myslím řešila a napíše román na dané téma.
Hm, vysychají... 2004 kotel Dakon BEA24, po roce KO deska, výměna v záruce. Dva roky a kousek poté repete, oprava servisákem za pět litrů. Dva roky a něco poté totéž. Po dalších dvou letech svépomocí nová deska za dvojku, po necelých dvou letech výměna kondíků za lepší. Visely na drátech, vypadalo to hrozně, ale šlapalo to pár let bez potíží. Kondíky od výrobce vysychaly nějak pravidelně a na čas...
100 - 120 tisíc Kč za výměnu plynového kotle za nový? To snad ten nový kotel musí být pozlacený nebo bude měněný i s celým ÚT. Takového topenáře bych z domu hnal, protože je vidět, že mu jde asi především o peníze a zneužití situace, že se na tom někdo asi příliš nevyzná a tak se mu snaží nabídnout vše okolo toho předražené aby jeho výdělek z toho byl co největší. Nedávno v listopadu jsem měnil v rodinném domě 21 let starý plynový kotel DAKON který mi dosloužil a vyšlo mne to celé (nový kotel, materiál a práce) na necelých 45000 Kč. Mám nyní 24 kW kotel BAXI kondenzační průtokový s ohřevem TUV a s vývodem spalin ven přes zeď bez komína. Ono není topenář jako topenář a každý má na ty kotle a jejích zapojení a na předpisy ohledně toho trochu jiný názor. Oslovil jsem asi 10 různých topenářů z okolí a někteří mi tvrdili, že přímo přes zeď se už to nesmí dělat nebo měli nějaké namítky proti tomu např., že úplně nahoře pod střechou mám 2 okýnka z půdy a snažili se mne přemluvit abych si to nechal zapojit do komína. S tím komínem by to u mne bylo o dost složitější a dražší, protože kotel by musel být jinam a muselo by se u toho dělat nové přívody ke kotlu a vložkovat komín. S takovým řešením jsem nesouhlasil a hledal jsem postupně dál další topenáře až jsem nakonec našel takového který mi to byl ochoten udělat přes tu zeď bez komína za nejlevnější cenu ze všech a to včetně všech potřebných revizí k tomu, tak jak jsem měl zapojený ten starý kotel. Měl jsem dojem, že někteří topenáři se to možná snažili natahovat tak aby na tom co nejvíce vydělali a proto není dobre naletět na všechno co někteří topenáři nabulikují. Navíc nyní v zimě a přes topnou sezonu je trochu problém sehnat nějakého topenáře který by to byl nyní ochotný udělat a nenabízel nejbližší volný termín na to až někdy na jaře, ale najdou se i takoví kteří nejsou až tolik vytížení a berou každou zakázku na které můžou něco vydělat.
Pokzud jde o ty dotace tak jsem si myslel, že bych i já nějakou kotlíkovou nebo ze zelená úsporám na to mohl dostat, ale bohužel jsem měl smůlu. Zjištoval jsem to různě v internetu a ptal jsem se na to i topenářů kteří ty dotace lidém vyřizují a všichni mi tvrdili, že se to dává pouze při výměně kotle na tuhá paliva za plynový a na plynový za jiný plynový ne.
Dělali jsme po známosti výměnu kotle - JUNKERS se zásobníkovým ohřívačem , vložkování komína 18 m , demontáž stávajícího kotle a ohřívače, napojení nového kotle ...jen materiál v základní montážnické ceně 80 tisíc ...Uznávám že kotel se dal pořídit jiný o 20 tis. levnější, na druhou stranu dal se pořídit i o 30 tis. dražší. je to o penězích ale taky o uživatelském komfortu
A co se týče odtahu přes zeď - podmínky se oproti době před 15 lety změnily, ale kdo chce nějakou variantu najde, např. 2trubkové řešení
Na druhou stranu viděl jsem prodejce , který prodal " levný" kondenzační kotel ale absolutně očesaný od příslušenství a odtahu spalin, takže zákazník se ve výsledku docela divil když doplácel za příslušenství dalších 10 tis.
nunici: Ano, plynové kotly se dají pořídit za různé ceny a je to o penězích, ale často zároveň i o tom na kolik se povede topenáři natáhnout zákazníka aby si na tom více vydělal.
Zkuste si spočítat, na kolik vyjde nářadí, na kolik různé školení a zkoušky... on každý nadává že jsou řemeslníci drazí, ale jak se díváte na někoho kdo má nářadí z Lidlu? Podívejte se na ceny nářadí Bosch, Rems, Rothenberger... a proč by vás někdo měl dotova? Je snad jasné že si to všechno včetně auta započítá .Typický blábol zaměstnance který se ráno postaví k pásu a čeká co mu kdo dodá pod ruce
Už se tu několikrát zmiňovalo - málokdo je ochoten zaplatit projekt např. ÚT, prostě at je to co nejlevnější..a pak se diví že to nefunguje ... a kdo má potom zodpovědnost?
nunici: Ty budeš asi jeden z těch řemeslníků co se snaží za každou cenu od zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz aby si na té jeho kdo ví jaké práci vydělal co nejvíce peněz a pak ještě pláče jak hodně na tom prodělal. Co je až takového na nářadí z Lidlu, že by se s ním nedalo provést kvalitní práci tak jako např. s nářadím Bosch, Rems, Rothenberger...? Netvrdím, že by měl někdo někoho dotovat, ale zároveň ani, že by měl za každou cenu od zákazníka se snažít vytáhnout co nejvíce peněz, protože jinak je to špatný podnikatel který neumí podnikat. Ono řídit se podle pravidla, že levné věci jsou vždy nekvalitní a jinak to za žádných okolnosti být nemůže je nesmyslná blbost.
Výměna kotle - to je otázka co a jak se bude dávat a kolik si řemeslník přisype..
Ale je hodně reálný že tenhle by šel opravit max. za pár stovek (kondíky na desce, relátka apod., jen to chce někoho kdo umí základy měření a ne lamu která umí jen vyměnit celou desku...
Jenže oprava desky je proti veškerým zásadám které se dnešním servisákům vtloukají do hlavy na každém školení
Jenže opravu desky může dělat jen ten, co rozumí elektronice. Na učňáku se toto neučí. Taky to opravdu umí jen někdo.
Jako sorry, změřit a vyměnit vyschlej kondenzátor nebo přepájet relátko umí i cvičená vopice. Spíš jde o to, že vyměnit celou desku je 1. pohodlnější a 2. víc z toho sype. Nic jinýho. On to neplatí, kšeftů má dost, tak je mu u p. že to místo stovek stojí tisíce. Ještě lepší je koupit kotel za 40k, pár drobností kolem za 10k, tři dny se tam ometat a vyúčtovat 100k. Na poctivou práci se dnes nehraje, dnes jedou snadný prachy bez práce.
asd1: Souhlasím, že výměna desky je pohodlnější a jednodušší a víc se na tom vydělá. Musím ale výjimečně přiznát pravdu Milanovi v tom, že opravit desku může ten co se vyzná v elektronice. Pokud se v tom bude hrabat někdo co tomu nerozumí tak tu desku může ještě více pokazit tak, že už pak bude neopravitelná. Přirovnávat tu opravu k cvičené opici mi nepříjde zrovna rozumné. Je myslím dost lidí co v životě nikdy nic nepájeli a o tom co je to kondenzátor nic neví.
Bavíme se o servisákovi kotlů který s nima dělá denně. O tom že desky často jdou snadno opravit určitě nikdy neslyšel a nastudovat si měření základních součástek + pájení je na několik semestrů VŠ.. Taky ho vůbec nenapadne starou desku si nechat, vyměnit kondíky za dvě stovky a prodat do dalšího kotle za těch 5k...
asd1: Ono jsou různí servisáci a to nejen plynových kotlů kteří neumí opravit to co by možná i snadno opravit šlo, protože jich to nikde neučili a nastudovat si to sám se jim nechce. Pro takové je často výměna celé vadné součásti za novou jediný možný způsob opravy a to kolik za to zaplatí zákazník jich vůbec netrápí.
honzas1: Ono jde také i o to, že ty peníze za novou desku servisákovi zaplatí zákazník a on na tom navíc více vydělá. Proč by se servisák obtěžoval s opravou nějakého dílu když zákazník mu je ochoten zaplatit za celý nový díl a pří méně práce za to ten servisák vydělá více? Taková je doba, že mnozí současní servisáci nejsou naučení opravovat díly, ale pouze je měnit za nové.
honzas1: Ano, zákazníci většinou hledí na korunu, ale i ti servisáci na tu korunu hledí tak aby těch korun vydělali co nejvíce. Mnozí servisáci asi tak jak píšeš nebudou ochotní některé opravitelné součástky opravovat, protože se jim za menší výdělek a více práce do toho příliš nebude chtít a navíc to asi ani někteří možná neumí opravit. Ne každý zákazník se v tom vyzná a když mu servisák nakeca, že je to už neopravitelné tak tomu uvěří a pokud kotel potřebuje nutně opravit protože nemá čím topit tak mu ty peníze za to i když asi nerad nakonec dá.
Já když jsem měnil v listopadu kotel tak někteří topenáři chtěli např. měnit i původní ventily na přívodu ke kotli asi proto aby na tom více vydělali. Nakonec ten co mi to dělal všechny původní ventily použíl a tak mi ušetřil nějaké peníze za nové.
Ono je často dobré nad vším přemýšlet a nenaletět na všechno co někomu nějaký servisák nebo řemeslník nakecá.
Výsledek je ten, že řemeslníkům musíš stát za zadkem a ohlídat si aby tě neo...i, jinak ti nakukaj všelicos aby měli snadný prachy. To znamená buď mít svůj dohled nebo si nastudovat problematiku, možnosti řešení... A po nastudování zjistíš že řemeslníka ani nepotřebuješ protože to zvládneš sám Takže objednáš materiál, vezmeš týden dovolené a na kotli v tomhle případě ušetříš klidně 100k (může to opravdu být jednoduchá oprava za pár stovek X výměna kotle firmou za 100k) a můžeš je investovat jinde...
servisák nebude hledat závadu na desce s plošňáky, zdali je něco na tom špatně, páč neví co tam je a jak to funguje. Prasklý kondík pozná, ale proč je prasklý, to již neví.
To musí udělat někdo, kdo rozumí elektronice, pozná co který integráč, tranzistor, relé a ostantí slouží a jak to funguje. To opravdu umí jen málo kutilů.
Takový servisák na plynové kotle aby je mohl opravovat a montovat a aby to mohl dělat kompletně se vším tj. i s opravou některých součástí které se opravit dají by musel mít na to vystudované několik oborů např. instalateřinu, plynařinu, alektrikařinu a elektroniku a to asi ne každý vystudované má. Předpokládám, že z toho budou mít vystudovaný asi pouze jeden obor a na to ostatní budou mít pouze nějaký kurz nebo školení a to je asi málo na to aby mohli i opravovat všechny opravitelné součástky. Je to podobné i v jiných oborech. Např. takový automechanik asi těžko bude opravovat i elektroniku které je v současných autách docela dost a bude ji pouze umět vyměnít za novou.
Uř jsem to tu několikrát psal - servisák ( s osvědčením autorizovaného servisu) prostě NESMÍ vadnou automatiku opravit . Kde má dotyčný servisák jistotu, že zrovna konkrétní zákazník není "testovaci"? Opraví desku, přijde o autorizaci a tím např. přijmy z uvedení do provozu ...
gazda vsak tak to dneska je , kazdy chytry jak by vsechno opravil za par korun, ten kdo to vymeni cele je podle nich amater, ale uz si nepriznaji ze by chteli vsecko za par korun a k tomu idealne dozivotni zaruku, takovych mudrlantu tady je plno
honzas1 pokud si opravis neco sam s tim ze to bude mozna fungovat dva dny a mozna deset let tak to je neco jineho
dneska doba vymenovani musi byt, vetsina lidi by chtela vymenit treba ten kondenzator a cekali by na to dozivotni zaruku, pak odejde druhy kondenzator a on bude nadavat ze to zaplatil a nevydrzelo to - uz nepochopi ze se pokazilo neco jineho, tak mu to servisak vymeni za nove , ma tam zaruku 2 roky a nazdar
honzo,
pamatuji doby, kdy jsme se divili, proč se v cizině toto neopravuje a vyhodí to na smětiště. T6aky pamatuji, jak se sem tahali věci z Německa a soused je opravoval pro "někoho". Z té doby mám elektrický nerezový gril, tenkrát něco vyjímečného. Našel jsem závadu a za několik korun opravil.
Dneska to již chápu, páč cena spotřebního zboží silně poklesla, nevyplatí se platit mechanika, který hledá , měří, hledá, opravuje drobnost.
Už jsme tam, že neopravujeme a vyměňujeme.
Na starým už dosloužilým plynovým kotli jsem měl před několika léty poruchu na desce s elektronikou kdy po poklepání rukou to nachvíli fungovalo. Někde v internetu jsem vyčetl, že tuto závadu způsobují některé špatné spoje na té desce a že je stačí pouze přepájet. Servisák mi navrhoval výměnu celé desky za novou, ale když jsem mu poradil to přepájení spojů tak to nakonec zkusil a pomohlo to a ta deska sloužila dál ještě několik let až do konce životnosti toho kotle.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.