Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak čistit vodu v radiatorech

Od: flicek® odpovědí: 25 změna:

Dobrý den,
Mám doma staré litinové radiatory. Chtěl bych je uvnitř nějak pročistit. Vodu, kterou v oběhu používám je ze studny a je to tvrdá voda. Takže s preventivního hlediska je chci nějak ošteřit a zajistit hladký průchod vody, bez toho, aby se v radiatorech něco usazovalo a bránilo průchodu vody a tím i zvyšovalo náklady na topení.
Chci docílit čistých, ničím neucpávaných trubek.
Jedna se o samotižné vytápění. Voda je v takové nádobě na půdě, kterou raz za čas doplňuji. Voda se v systému měnila na jaře tohoto roku společně při výměně kotle.
Jelikož se o radiatory 20 let předtím nikdo nestaral. Jsem si jistý, že je v nich určitě plno bordelu. Vodní kamen, atd...
Někdo mi poradil TOPEKOR, ale nevím, co to je, protože s tím nemám zkušenosti.
Napadá Vás něco, co se dá použít.
Děkuji za vaše zkušenosti.

 

 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Liatina nehrdzaveje ako plecháč,takže bordel z nej nebude. Trubky,ak je v nich už voda tiež odolávaju hrdzi. Pre fungovanie postačuje sitko na spiatočke pred obehovým čerpadlom. V lete som prerábal 40-ročné topenie na alpex a staré trubky boli vo vnútri ako nové a bolo trochu kalu v plechových radiátoroch. Voda zo studne bez akýchkoľvek prísad a systém bol otvorený.


doplněno 12.12.21 23:11:

To čítam po prvý krát,že liatina koroduje ako plech.

jenda22
Litina koroduje stejne jako plech. To pisete naproste nesmysly. Otopby system lze castecne odstranit od usazenin z vody nejmene 2 kg kyseliny citronove a nahrati na 80 st. V obehu se necha den, dva, pak vse vypustit, proplachnout pres expanzku, system naplnit destovou vodou s Topekorem. Na zpatecku instalovat filtr na horkou vodu ke kotli. U samotizky. U pretlaku nalijete Topekor do hadice a pitnou vodou doplnite okruh.

Jendo - Proč by to dělal?

Jendo, proč jsou trubky po třiceti letech vevnitř netknuté? Po rzi ani památky?

jenda22
Po 30 letech jsou vzdy usazeniny z vody. Destilku tam nedal. Take vnitrni koroze ve forme kalu tam je. Mam trubky 50 let, usazeniny jsem likvidoval uvedenym zpusobem a zpetnym tlakem vody pres zpatecku ty sedliny zvedl. Opravdu kalu neskutecne. Topekor ci obdoba musi byt.
Vse je ciste ale proc by to liny clovek delal nevim. Me se chtelo. Vam ne. To jste vzorem pro koho? Pro line vepre? Vase vec.

 


3x

Vsechno funguje, tak jak ma? Tak stary system bych urcite nejak intenzivne necistil. Maximalne pridal Inhikor, dle objemu vody balshop.cz/...

Určitě ano, přidaná chemie do oběhové vody omezuje korozi systému a tím usazování rzi a kalů. To by mělo být automaticky!


Clas:
Ano, pocitévě si myslím, že vše funguje jak má. Jen občas se mi zdá, že část tělesa radiatoru topí míň a další část topí víc. Mám je odvzdušněné a tak přemýšlím nad další možností.

 


2x

Obávám se, že na takto starou a zanešenou soustavu nějaká chemikálie v oběhu stačit nebude, Asi se to trochu zlepší, ale úplně čisté jako když to bylo nové to nebude. Možná tak sundat radiátory a venku je projet krtkem na wapce a třeba se mrknout dovnitř endoskopem k mobilu. Celý to napustit nějakým žroutem a pak všechny větve odkalit hadicí ven. A k tomu účelu našroubovat na radiátory dolů odkalovací ventil. Dole u kotle vsadit do soustavy filtr na nečistoty a ten každý týden čistit.


Jo, to je taky možnost.
Než se pustím do toho složitější úkonu zkusím to propláchnout nějakou chemii a uvidím, co to udělá za výsledek. Jen právě nevím jakou. Asi zkusím ten Topekor.

 

jarka29

2x

Vypuštěnou vodu z otopné soustavy v žádném případě nevylívat! Nechat usadit, nebo přefiltrovat a použít znovu k naplnění soustavy. Odstranit pouze usazený kal. Provozem v otopné sostavě se z původní "tvrdé" vody částečně vyloučily vápenaté a hořečnaté sloučeniny a voda se "změkčila". Může se do ní přidat Inhikor aby se zabránilo korozi uvnitř soustavy a nalije se zpět do otevřené expanzní nádrže. K doplňování vody se potom používá pouze deštová voda. Samozřejmostí je důkladné odvzdušnění hlavně v nejvyšších místech soustavy. U takhle staré soustavy bych žádné velké zásahy, zvláště s použitím kyselin nedělal. Mohlo by dojít k porušení těsnosti mezi články radiátorů, ve spojích, armaturách a v kotli.

Také bych zvolil tento postup. Použití "ostré" chemie by mohlo vyvolat netěsnosti, které doposud byly zalepeny kalem či vodním kamenem. Možná bych použil proplach tlakovou vodou aby se případný větší kal dostal ze systému a naplnění starou odfiltrovanou vodou a další doplnění deštovou vodou / ne tu první vodu, ale po určité době kdy již odejdou nečistoty/. Další možností je " městská" voda která je většinou vyhovující/ rozbor by se měl dát dohledat na stránkách vodárny/. Další redukce koroze je možná Inhikorem - inhibitor koroze, ev omezení plochy hladiny v expanzce / olej na její hladinu nebo dekl z polystyrenu/.

 


1x
Nejlepši to co vypustíte zase nalít zpátky, mimo kal co se usadí.
Doplňujte deštovou vodou a do otevřené expansky nalejte trochu oleje, omezí se odpar.
Kal se usazuje tam kde ke nejmenší proudění vody, trubky nemusíte proplachovat.
Než vyhazovat peníze za chemii tak radši si dovezte upravenou pitnou vodu.

 


0x
Kde se tam ten bordel vlastně bere?
Když jsem po skoro třiceti letech předělával kousek topení, tak byly trubky uvnitř krásně čistý..

 


0x

Z čeho soudíte, že jsou trubky a radiátory nějak zanešené? Opravdu má te se studny tvrdou vodu?


Ano, mám tvrdou vodu ve studni.
Soudím dle toho, že všechno se postupem času zanaší, opotřebovává a snižuje se výkonost a výhřevnost daného radiatorů.
Asi je to pocitové, ale říkám si, že už jen z preventivních důvodů nic nezkazím, když už nic jiného, tak dostanu z trubek kal, usazeniny, atd. A to vše jen s přidáním nějakéhé chemického čističe! Za mně super věc, kterou zvládne každý.

 


Děkuji všem za odpovědi. Moc si toho vážím.

 


0x

Tak jsem včera přidělával další větev topení, musel vypustit starou vodu a poslední radiátor dokbelíku. Až jsem se divil, jak čistá to byla voda.

Nikdy jsem radiátory nečistil, popřípadě nedělal výměnu vody.

jenda22

Kal sedí vespod radiátorů. Také jsem předělával radiátor a jak se s ním pohlo, toho černého bordelu docela dost. Proto mám na zpátečce 10 " filtr na teplou vodu, průhledný a bílá vložka je za týden černá jak bota. Od počátku používáme přísady do topného okruhu proti korozi ( na obalu to je výslovně napsáno) a stejně se tam tvoří.

Pane Jendo, já nepoužívám nic a vypouštění mám taky dole pod radiátory..

Jendo, nepoužívám nic a trubky i po třiceti letech jsou zevnitř úplně čistý. Jak to je možný, že používáš nějakou záhadnou chemii a máš tam bordel?

 

jenda22

Je poslední den v roce a nechce se mi napsat, že jste divní. Nicméně musím. Kal je oxid železa, který vzniká at chcete nebo ne. Je těžší než voda a sedá do spodních částí radiátorů. Nechápu co pořád oponujete ve věcech, které prostě jsou a budou. V rybníku je také čistá voda, než se zakalí rozhýbáním sedimentu. To jsou tak banální věci nad váš rozum? Do kotle a tím spíše plynového uvádí výrobci osazení filtry pro zamezení vnikání kalu.

To by mohlo stačit, pane Cukráři. Jsme asi tak stejně staří ale vy perlíte.

Proplach topení &/...

Ten odkaz je nejlepší. Soubor neuvěřitelných blábolů - pobavilo ..

@jenda22

A kde se v uzavřeném topném systému berou ty kvanta nečistot?

Jen malé doplnění - pitná voda obsahuje asi 0,3g rozpuštěných minerálů na litr. Část z toho se může zahřátím vysrážet. Kolik vody obsahuje otopná soustava a kolik minerálů v ní je? Kolik vody se doplní za rok?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]