Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyuziti destove vody v domácnosti

Od: jardakm odpovědí: 22 změna:

Dobry den firma ktera me dala rozvody vody me doporucila at vyuzivam destovou vodu!Vedle domu bych zakopal nadrz ,ze svodu by do ni tekala voda ,v garazi bach mel domaci vodarnu a ta by se starla o cerpani!vodu bych vyuzival jen na splachovani wc!

Co rikte na tento zpusob?vypati se vubec takova investyce?nemam poneti kolik by to tedy stalo ale nadrz jsem videl asi za 30 tis 4kub.! Neni lepsi proste splachnou uzitkovou?

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


6x

Pokud budujete nově, rozhodně bych se nebránil. Deštovka je ideální voda nejen na splachování hajzlíku, ale třeba i na praní, kytky, akvária... Hlavně během léta je to výborný zásobník pro závlahu zahrady. Investice se nijak moc nevyplatí, ale máte jistou nezávislost na obecním vodovodu, což je dneska hodnota k nezaplacení. Z hlediska poplatků ušetříte při vyúčtování na stočném, což také není zanedbatelné... Kdybych nyní měl volit, neváhal bych ani vteřinu.

jardakm

Ano budujeme nove ,proto ted setrime kazdou korunu a pokud pisete ze se to nijak zvlast nevyplati tak nevim! Nevi nekdo kolik by to vlaste stalo?A jak velka by mela byt ta nadrz?

jabraka*

12 m3 máme zakopáno pod okapem,mohu říci,že to sotva vloni stačilo na zalévání malé zahrádky a trávníku.Pro splachování to znamená zařadit ještě filtr,tomu splachovači by určitě neprospěly smítka co v té vodě plavou.

JABRAKA

12345*

12m3? Kolik stoji takovy kolos?

 


6x

Podpořuji názory kolegů nade mnou. Deštovka je deštovka, potvrdí každý, kdo v ní pral nebo si jen umyl v té voňavé měkké nádheře tvář. Já chytám jen asi 2 kubíky, není to moc, ale:
Větší nádrž třeba sehnat, stojí nějakou korunku, pokud nemáte štestí a není za flašku ta, co někde překáží. Potom tu velkou je třeba přepravit, naložit a složit, a to také není zadarmo. Na zahradě nad zemí bude překážet, pod zem jí dostanete jedině vykopáním aspoň dalšího kubíku hlíny navíc oproti jejímu objemu. A tu hlínu musíte zase někam dát, odvézt nebo rozhrnout, zatrávnit, zase další náklady. A něco musí ustoupit, aby jste na ni našli místo blízko domu, nebo zase vyskočí náklady na delší trubky. Nemusí dlouho pršet a jste na tom stejně, jako kdyby nádrž nebyla.

Zkuste se poptat sousedů, jak vysoká je hladina vody v jejích studních. Zkuste najít proutkaře, jestli nebude voda u Vás na pozemku. Místo kopání díry na nádrž zkuste studnu. Kopanou, vrtanou, jak chcete. Já si nachytanou deštovku šetřím na většinu toho, co popisují kolegové. Splachuji a auto umývám vodou ze studny, když dojde deštovka, natahám ze studny dva tři sudy, v nich se voda přes den ohřeje a večer můžu polévat skleník, zahrádku nebo trávník. V létě napustím malý bazén, okolo 4,5 kubíku, děti a vnoučata vodu stihnou za pár dní ušpinit, mám dvakrát na pořádné polití zahrady a trávníků. A když vypadne občas obecní vodovod, mám zálohu. Náklady na studnu nebyly velké, kopali jsme sami, byli jsme mladí a ohební a zdraví, voda byla v 6 metrech, měli jsme i štěstí. Tenkrát i skruže byly levné. Čerpadlo a rozvody vody by jste si museli pořídit tak či tak i k té deštové. A studna by byla vaše, furt, bez stočného.
Takže asi rozumný kompromis. Chytat deštovku, ale nepřehánět s množstvím, a udělat si záložní zdroj vody. A při stoupajících cenách za vodné a stočné...

 

ladislavtikal*

1x

dobry den nejde jen o wc jde taky o umyti auta nebo jestli mate zahony a pestujete neco tak na zaliti do skleniku ci foliaku a nebo vyuziti do bazenu nebo venkovni sprchy kdyz si spocitate objem kolik vody se vejde do nadrze na splachovani a kolikrat za tyden splachnete tak se to vyplati

 


1x

Nevím, na kolik by Vás tohle vše vyšlo, ani nevím odkud jste a kolik platíte za m3 vody, u nás např. vodné + stočné vyjde skoro na 90 Kč! Když si pak uvědomíte, kolik vody se spotřebuje např. i na zalévání, mytí auta atd, jak je psáno v příspěvku výše, tak bych to určitě zvažovala.

 

mkat*

1x

Nepišete kolko vas bude vdome byvat ale skuste si vypočitat .Najedno splachnutie potrebujete asi 10 litrov vody x počet osôb x počet splachnuti za den x 31 (mesiac) x12 (rok) x cena za kubik vodne stočne a vyjde vam vysledok kolko ušetrite za rok .Možno budete velmi prekvapeny.

 

kejki

0x

Někde na blogu jsem to viděl z IBC kontejnerů, ty mají kubík a stojí kolem 1300-1500,- (vyřazené, nový je dražší)

jabraka*

Máme známého,který tyto nádrže vyrábí,dostali jsme ji za cenu materiálu a protislužby,Tedy 19 000.-Je z desek PP,svařená s přepážkami a dvěma vlezy.

JABRAKA

 

hrustic

0x

O podobnem systemu taky uvazuju - pokud se tedy nekdy rozhoupeme ke stavbe. Ale vzhledem k tomu, ze v obci nemame ani vodovod ani kanalizaci, tak by to bylo ciste pro muj dobry pocit neplytvani vodou ...
Budu si to muset nechat od nekoho spocitat ... a mozna na ten dobry pocit rychle zadsi zapomenu ...

 

martins*

0x

Pokud vypouštíte znečištěnou deštovou vodu do kanalizace (WC apod), tak i z tété vody musíteplatit stočné! Buď se platí paušál (vysoký) nebo si pořídíte podružný vodoměr.

hrustic

U nas neni ani kanalizace

martins*

Tak to máte štěstí, neštěstí.

Nejsem příznivcem VAKu a pod., jen upozorňuji, že někteří kalkulují úsporou tak, že se dopustí trestného činu, za který hrozí dle škody až 2 roky vězení.

Tedy podobně, jako když by někdo radil, abych se napojil před elektroměr, že ušetřím na spotřebované elektřině.

Žijete tedy v následujích desítkách let v riziku, zda se na čin přijde nebo ne.

 


0x

Mám na zahradě pod okapem 2 umělohmoté propojené barely , každý na 1000 litrů. Jsem s tím velmi spokojená,nedám na to dopustit. Vodu ale používám pouze na zalévání,protože ta deštová není čistá,nedoporučovala bych to také na WC. Barely mám už dlouho,mají je buď v Baumaxu ,nebo Horbachu /nemohu si vzpomenout/ ,cena asi 1000 kč. Barely jsou zabudovány na klasické paletě a dva chlapi to v pohodě unesou. Na hoře je velký šroubovací uzávěr a dole výpust.

 

libca2

0x

Ahoj.

Já na projekty moc nedám,není nad prověřenou praxi.Já splachuji deštovkou už několik let.Mám plastovou 4m3 nádrž v zemi.Do ní mám svedenou střechu z nového RD cca 170m2.Přímo plastovým potrubím-nikde nemám žádný filtr jenom sání čerpadla má zpětnou klapku se sítkem.Nádrž má přepad do kanalizace Domácí vodárnu mám obyčejnou ,cca300w automat-to je bez tlakové nádrže.Jde stím mírně zalívat zahrádka a splachujeme WC.Je nás doma 5 a zatím s nestalo abychom to vyčerpali.Na umývání auta to není -čerpadlo se přehřeje a na chvíli vypne.To bych raději doporučil silnější.

S pozdrave-šetřeme přírodu i naši peněženku Libor

 

halik

0x

Využití deštové vody je bohužel jen na hranici ekonomické rentability, není to žádné ekonomické terno.

Já osobně bych to doporučil pouze pro velké, vícečlenné domácnosti s podstatně vyšší spotřebou, nebo tam, kde není kanalizace, a tudíž je to výhodné z pohledu šetření objemu jímky nebo septiku. Oficiálně můžete ušetřit pouze vodné, stočné by se mělo stále regulérně platit, a to tak, že vám vodaři na trubku od domácí vodárny namontují vodoměr. Je to tedy stejný princip jako u využití studniční vody. Pokud uvažujeme 4člennou rodinu, přičemž každá osoba spotřebuje denně v průměru 100l vody, přičemž deštovou vodou můžete nahradit tak 50%, tak za rok ušetříte při ceně vodného cca 35Kč/m3 něco kolem 2555 Kč. To není moc, co?!

No a počítejte dále... Musíte vykopat díru na nádrž, obvykle se uvažuje o 6% objemu roční spotřeby deštové vody. V tomto případě tedy 4-5m3 nádrž. Taková nádrž vás oficiálně vyjde na alespoň 40-50 tisíc Kč. K tomu domácí vodárna s tlakovou nádrží - 15 tisíc Kč. Pičičmundy s prací a bižuterií kolem toho (sací koš, přepad do kanalizace, trubky, rozvody,...) - počítám 20 tisíc Kč. Dohromady jste bezmála na 85 tisích Kč. 85000/2555 = 33 let ekonomická návratnost...

Takže je to naprosto o hovně...

halik

Mno a ještě jeden nezanedbatelný aspekt. Pokud by takto učinil prakticky každý, tj. zachytával by deštovou vodu a využíval ji, zkuste hádat, co by se stalo... Ano, vodárny a kanalizace by adekvátně navýšily ceny za m3. Ony totiž ty náklady na kanalizaci a rozvody jsou víceméně fixní, takže se to rozpočítá na méně odebraných kubíků. Ono by jim ani nic jiného ve finále nezbylo...

 

hrustic

Za ten hruby odhad ceny dekuju. Dlouho premyslim jake jsou zhruba naklady - tech dvou hlavnich variant (nadrz+zalevani nebo i s rozvodem do WC).
U nas nemame ani vodovod, ani kanalizaci, takze financni navratnost neni zadna. Ale budu premyslet minimalne i te levnejsi variante. Drazdi me predstava (skutecnost), ze pitnou vodu lijeme do hajzlu ... Takze je druha otazka - jaka je hranicni cena za koupi dobreho pocitu

kejki

4 kubíky v IBC kontejnerech je 6000,-, jen se pak musí řešit propojení a nosnost vrstvy nad nimi. Filtr ke studni mne stál do 2000,- a domácí vodárny s tlakovou nádrží stojí kolem 3000,- Nebudu podceňovat zbylý materiál a práci, to může klidně 15tis. udělat, podle rozsahu a místních cen. Třeba zdejší voda městská i studniční je na praní dost mizerná a i proto to zvažuji.

halik

A co si pod okap postavit 250l plechovy sudy a na hajzl behat s kyblama? To bys mel zadarmo...

Mno, pomoci samodomo lze samozrejme poridit vse za zlomek ceny, jenze s tim si ma naladu hrat malokdo. Ja se bavim vicemene o nejake relativne levne profesionalni variante reseni. A tam ta 5m3 podzemni vyztuzena nadrz zkratka 40-50 tisic stoji. A poradna vodarna, ktera zajisti minimalne tentyz komfort jako pri odberu z vodovodniho radu, taky nestoji jen 3k.

halik
Tisková sestava kalkulátoru nakládání s deštovou vodou

Volba nakládání s vodou: chci vodu akumulovat

Volba využití akumulované vody: Chci vodu využívat i v domě pro WC, praní apod.

Roční srážkový úhrn: 491 mm

Množství deštové vody



Záchytná plocha A [m2]Odtokový součinitel
Odvodňovaná plocha střechy810.9

Roční dostupné množství deštové vody

: 36 m

3
Provozní potřeba vody




Využití vodyProvozní potřeba [l/den*osobu]Počet osobObdobí [dní/rok]Provozní potřeba [l/rok]
WC45336549275




Využití vodyVelikost zahrady [m2]Potřeba vody [l/m2]Provozní potřeba [l/rok]
Závlaha zahrady10015015000

Ostatní odběr vody

: 3000 l/rok

Celková roční potřeba vody

: 67275 l/rok

Celková roční potřeba vody

: 67 m

3
Akumulační objem

Akumulační objem = m3/rok * 0,06: 2 m3

Doporučená velikost akumulační nádrže

: 2,5 m

3

Přebytečnou vodu odvádíte do kanalizace.

Soupis materiálu


Druh položkyMnožstvíObjednací číslo
Akumulační nádrž Columbus 3700L sada1 ks - 32 tisíc Kč x200032
Podzemní filtr a klidný nátok1 ks - 10 tisíc Kč340020 a x330140
Čerpadlo ESSENTIAL1 ks - 17 tisíc Kč202040
Plovoucí sání1 ks - 2 tisíce Kč333016

A to je bez DPH...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]