Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kouř z komínu do kotelny a pořídit detektor kouře nebo detektor CO?

Od: srlkl odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,

včera se mi stala nemilá věc. Zatopil jsem po cca 4 dnech v kotli ATMOS DC18SP pomocí pelet. Úplně stejně jako vždy.

Pochvíli jsem ale zjistil, že komín nemá tah a všechen kouř jde z komínu do kotelny.

Kouř prvně šel z malé dírky, kterou mám v kouřovodu od technika, kterou používal na měření spalin, ale nikdy tou dírkou ten kouř neunikal. Teď když jsem tu dírku ucpal aby kouř neunikal, tak začal unikat spojem mezi kouřovodem a komínem, který je ovšem zaházený maltou. Takže tam asi bude taky nějaká netěsnost. A taky vybíracím otvorem ve spodní části komínu.

Kotel používám již druhou sezonu, je nový a před měsícem kompletně vyčištěný, komín má nerezovou vložku, která je čistá. Řekl bych že problém byl možná v nedostatku přívodního vzduchu. Přivřel jsem dveře do kotelny a možná proto tam nebyl dostatečný tah. Vyvětral jsem, spustil znova kotel a všechno už jelo tak jak má.

Mohl být nedostatečný přívod vzduchu důvod k této situaci? Málo vzduchu a komín prostě neměl tah, proto to šlo prvním otvorem ven?

Upřímně mně to docela vyděsilo. Protože kdo ví co by se stalo třeba v noci. Proto chci pořídit požární hlásič.

A teď otázka jaký? Jeden určitě chci přímo ke kotli. A jeden před ložnice o dvě patra výše, kdyby ten u kotle selhal.

Ke kotli dát detektor kouře a teploty a před ložnice detektor CO? Nebo nějak jinak? Do kuchyně už mám koupený detektor kouře a teploty. V domě ještě nebydlíme takže jsem to ještě nenamontoval.

Prosím tedy o radu jaké detektory kam pořídit:

1. Kotelna

2. Ložnice

3. Kuchyně

Děkuji

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jenda22

0x
Kotel musi mit privod externiho vzduchu. Spolehat se na netesnost dveri nejde. Co prumer vyvodu kotle, to prumer vstupu vzduchu pres mrizku. I na nakresech krbu delali privod vzduchu do krbu. Ideal primo ke kotli proti pruvanu. Detektor neresi problem!
srlkl

Dveře nemají práh a mají dole 10 cm mezeru mezi podlahou a dveřma. Jinak jsou dveře otevřeny a sklep má 80m2 s tím, že jsou zde celkem 3 průduchy o průměru 10cm a pootevřené okno na ventilačku. Takže přivod vzduchu jako takový nebude problém a bude ho ve sklepě dostatek. Jenom jsem potřeboval ty dveře zavřít a v kotelně jiný přivod vzduchu není krom té mezery pod dveřma - 10cm. Proto asi vznikla tahle situace. Dveře tam do budoucna nebudou vůbec, ale ještě nebyl čas je odvézt do šrotu.

 

asd1

0x

Spíš jen studený komín a počasí (+ přetlakový větrák v kotli to tam ještě sune pod tlakem?) = chvilková záležitost než se komín "rozjede" Toho bych se nebál. Riziko je např. fógl spadlej do komína (ucpe ho), na to se detektor CO hodí..

Přívod vzduchu podle popisu víc než dostatečný. Čoud při zatápění by šel řešit přetlakovým větráním kotelny nebo předěláním přetlakovýho větráku kotle na odtahový v komíně...

 


0x

Videl by som to na kombináciu počasia a studeného komínu.

Kotol má odtahový ventilátor. Tak to možno bude aj nesprávne zvolenou / zhotovenou vložkou alebo len dymovodom, ktoré neumožňujú aspoň čiastočne pretlakovú prevádzku.

V prospekte uvádza výrobca pre Váš kotol potrebný tah komína 20 Pa, teplotu spalín pri menovitom výkone - pelety 110 °C a uhlie 169 °C a spalinové hrdlo 150 mm. Je otázne, aký typ komínu vlastne presne požaduje. Ale rád sa nechám poučit od nejakého kominára, ako má taký komín s tahom 20 Pa pri menovitej teplote spalín 110 °C vlastne vyzerat.

Po praktickej stránke, komín je potrebné "odšpuntovat". Je celkom možné, že sa v ňom držal stĺpec chladnejšieho vzduchu ako bola teplota vonku. Preto sa mu nechcelo rozbehnút. Po druhom zapálení už bol komín zohriaty a tento stĺpec sa prerazil. To nie je žiadna novodobá záležitost. Už babičky vedeli, že pred rozkúrením v šporheľte musia v ňom najprv spálit noviny, prípadne ich spálit priamo vo vyberacích dvierkach komína, aby ho zohriali a komín dostal tah.

Ak Váš kotol nemal automatické zapaľovanie pel, tento postup by bolo možné pravdepodobne aplikovat aj u Vás. Samotný výrobca v reklamných materiáloch uvádza ako náhradné palivo pre rozkúrenie hnedé uhlie a automatický štart peletového horáku po vyhorení uhlia o studenom štarte sa nezmieňuje. Ak ho umožňuje, tak to holt môže čudit. Pravdepodobne sa to za chvíľu rozbehne a neotrávi Vás to. Ale toho smradu... Schválne pozrite do návodu.

 

makk

0x

Kotel neměl vzduch, napadají mě dvě příčiny:

1. Podtlak v místnosti, ve které je kotel umístěn (někdo někde mohl zapnout nějaký odtahový ventilátor, který vytvořil podtlak).

2. Komím netáhne. V kotelně mohlo být relativně chladno a střecha a komín mohly být naopak od sluníčka ohřáté na poměrně vysokou teplotu. Komín pak táhne obráceně, dokud se kotel neohřeje. Většinou stačí v kotli zapálit třeba noviny, které rychle ohřejí vzduch co v kotli je a už to táhne.

Detektory nejlépe asi oba a podle mě by stačilo dát je do kotelny.

 


0x

V kotelně a v místnosti s krbovými kamny mám kombinovaný detektor kouř+CO. Má to integrovanou baterku co vydrží 10 let, tj. nemusíte nic měnit a hlavně máte na stropě jen jednu krabičku. V ostatních místnostech mám jen detektor kouře, to je spíš pro případ vzplanutí mobilu při nabíjení apod.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]