Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Koupě nového kotle

Od: tm odpovědí: 12 změna:

Mám na chalupě kotel dakon dor 24 (v pohodě vytopí částečně zateplený dům ca. 150 m2, okna původní). Zvažuji koupi nového kotle (ne z důvodu legislativy, ale protože stávající kotel již není v nejlepším stavu a je náročný na obsluhu). Od kraje bych dostal dotaci 130 000 na nákup nového kotle - v úvahu ale připadá TČ nebo biomasa (plyn není). Tedy nejspíš biomasa - dřevo, příp. dřevo+pelety. Nechce se mi však zcela odstřihnout od uhlí a radši dotaci oželím a ideálně bych zůstal u kombinace uhlí + dřevo. Kotlů jsou mraky - začíná to přibližně na 40 tis. Je to chalupa, takže bych se rád s investicí vešel třeba do 60 - 80 tis./kotel. Nemáte nějaké zkušenosti s kotlem na dřevo + uhlí k podobnému užití? Přijde mi v dnešní době risk uvázat se pouze na jeden zdroj topiva - pelety a dřevo časem nutně podraží, jelikož naroste jejich spotřeba. Uhlí také zdražuje a jednou se třeba přestane prodávat, ale dá se na několik let nasyslit lépe než dřevo... ideální je mít od všeho něco.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vernon

1x
Kombinované kotle fungují blbě. Mají nízkou účinnost, protože se kotel na uhlí dost liší od kotle na dřevo. Spojit to dohromady to moc nefunguje. Já mám kotel na dřevo s účinností 92% a spálím dvě třetiny paliva oproti sousedovi se stejně výkonným Atmosem Kombi (účinnost 87%).
jenda22

Zvláštní matematika. Několik % ve výsledku několik desítek % rozdíl? V praxi to nikdy není pravda.

Doporučuji OPOP H 420 eko.Mám ho a jsem nadmíru spokojen.Doporučil jsem ho kamarádovi se stejným výsledkem.

tm

bratrh: moc děkuji. Díval jsem se na web a mělo by jít v tomto kotli spalovat jak uhlí, tak i dřevo a dokonce i pelety, pokud by se na přední stranu přidělala násypka - pochopil jsem to správně? Ono je sice fajn, že kotel pouze na jeden druh paliva má možná vyšší účinnost (podle mě také účinnost spalování hodně závisí na kvalita topiva), ale nyní stojí např. paleta pelet nejméně 5 000,- - kolik bude stát za 10 let? Rád bych měl možnost výběru - když bude levné dřevo, budu topit dřevem (problém, že vyschnutí trvá třeba rok) a jinak třeba uhlím (zavolám, přivezou, mohu hned používat). Kdyby šly k tomu jako bonus pelety (z těch není tolik špíny, jednoduchá manipulace, kterou by zvládla i žena), bylo by to super. Měl jste původně dakon dor? Já mám 24 (možná dokonce 32 - musel bych se podívat), bratr jen 20 a násypka u té dvacítky je podstatně menší. S větší násypkou do kotle v klidu narovnám i větší polena a nešprajcne se to. Jak je velká násypka u toho opopu, jak ho dlouho používáte a vše funguje, jak má? Děkuji moc.

tm

Kotel OPOP H 4 20 eko by měl jít přestavět také na topení peletami, což by mohlo být fajt - rozšíří se možnost výběru paliva (byt přestavbová sada stojí ca. 60 tis.). Našel jsem ještě kotle Atmos na uhlí+dřevo (cena o něco vyšší než OPOP), ale také by měli jít přestavět na pelety - máte někdo zkušenost s kotli Atmos? Děkuji

Já v něm spaluji vše dřevěné.Piliny,špalíčky,kůru,dřevo,hoblovačky.Ti kdo topí v krbovkách mi nosí odpad při řezání.dřeva.V lese sbírám jen to co leží na zemi.Mám traktor,káru,špalíkovač,motorovou pilu,sekyru a mačetu zn.Fiskars.

 


1x

Taková poznímka..

Uvědomte si prosím, že pokud teď vytápíte 150m2 částečně zatepleného domu (bodejt by potom 24kW nestačilo), že pokud dům zateplíte kompletně a okna vyměníte, bude nový kotel stačit bohatě 12kW (a stále bude s velkou pravděpodobností předimenzován). Potom se tedy v žádném případě akumulační nádobě nevyhnete, nebo ten kotel budete tak škrtit, až z něj poteče dehet..

tm

Jedná se o chalupu. O výměně oken a dveří již neuvažuji, protože výměna by stála ca. 150 000. Za 150 000 mám skoro 350 q metráků uhlí. Toto množství uhlí protopím ca. za 20 let... Ano, nepočítám inflaci, ale okna taky nevydrží 40 let a jejich cena jde taky pořád nahoru.

 


0x

Z důvodu legislativy jsem vyměnil DOR 32D za nový H4EKO-U / 25 kW (3třída). Topím hoblovačkami a dřevem(lze topit i uhlím). Kotel je výkonově pružnější než původní. Připojení kotle je možné pomocí 5/4" sady kterou nabízí výrobce (bez použití autogenu) na webu, taktéž redukci kouřovodu. Šikovný kutil si výměnu provede sám. Co se týče nutné teploty 65°C na zpátečce, mám osazený čtyřcestný ventil a v primárním okruhu připojený kombinovaný boiler (jako AKU), který pomáhá udržovat stálou teplotu v kotli cca 75°- 80°C. Částečně se ušetří za elektřinu, při topení v kotli ohřevem boileru. V létě nastavím DUO-MIX na nulu a společně s okruhem boiléru přitápím přes výměník bazén 32m³.

tm

A jak se kotel reguluje ve srovnání s původními dakony? S dakonem mám bohužel takovou zkušenost, že jdu spát, v kotli 60 st., nasypu 2 kýble uhlí, vše pozavírám a v noci mě probudí vedro, v kotli shořené uhlí, teplota 80 st. Jaký je rozdíl mezi OPOP H425 EKO-U (dle výrobce 4. třída) a vaším H4EKO-U (3. třída)?

tm:H4EKO-U / 25 kW (3třída) = OPOP H425 EKO-U (dle výrobce 4. třída) Co se týče třídy když jsem jej vloni kupoval byla uváděna 3 třída a palivo uhlí hnědé. Vyšší třída asi bude při spalování dřeva a pelet.Co se týče regulace Dakonu, záleželo na nastavení spodních dvířek (dusivky),bočních otvorů a termostatu ovládající klapku v přikládacích dvířkách, posléze (ne-) přiškrcení komínové klapky. U přikládacích dvířek jsem musel měnit asbestovou šnůru: poněvadž jsem naložil kotel až navrch násypky hoblovačkama a dřevem , tak se dvířka žárem skroutila a nedoléhala. Pokud máte kotel správně seřízen zkuste na noc místo dvou kýblů uhlí 1 kýbl briket. Jinak u OPOPu jsem regulaci nastavil dle návodu, teplota otopné vody v kotli pulsuje podle druhu dřeva a směsi pilin s hoblinami v rozmezí 70-95°C. S uhlím nemám zkušenost a v noci v kotli netopím, při nižších teplotách topím s TČ. Kotel používám od dubna a pokud se rozhodnu pro uhlí (rostoucí cena elektřiny) rozhodně instaluji AKU nádrž, abych kotel využil hospodárně při plném výkonu bez škrcení.

tm

Ta teplota vody na zpátečce mi vrtá hlavou:

1) určitá teplota na zpátečce musí být proto, aby kotel "správně" fungoval a emise byly v souladu s legislativou? Emise se přece odvíjí od kvality paliva, druhu paliva, vybavení kotle atd. a ne od toho, jak mám teplou vodu v topném systému? Mohu klidně topit na 80 st., ale když budu topit nekvalitním uhlím, vyprodukuju určitě víc emisí než když budu pálit suché dřevo při 40-50 st. Nemluvě o plýtvání - při vyšší teplotě spotřebuju mnohem více paliva.

2) chápu, že když škrtím výkon, nehoří to, jak by mělo, ale přece nebudu topit pořád na 80 st. a více. Nemluvě o tom, že večer naložím, druhý den jdu do práce, takže třeba 12 hodin to postupně dohořívá při teplotě pod 60 st. Mám tedy přidělat akumulační nádrž, stáhnu topení a topit do AN?

Vysvětlete mi to někdo prosím. Děkuji

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]