Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotovoltaika - má u mě smysl?

Od: mikihans® odpovědí: 34 změna:
Ahoj, poslední dobou čímdál více uvažuju o fotovoltaice na ohřev vody. Nějaké teoretické i praktické znalosti mám, jako elektromontér se živím a šel bych do toho svépomocí. Bez baterií, bez střídače, jen tím (d)ohřívat vodu v akumulačce.
Co ale nevím je, jestli má cenu na moji střechu panely vůbec instalovat, jestli z nich dostanu nějaký rozumný výkon. Je tu někdo, kdo problematice více rozumí a dokázal by mi říct? Střecha má sklon 45° a její plocha je otočena směrem na JZZ (téměř Z), azimut 250°. Má na takovou střechu vůbec cenu o FV uvažovat, nebo to budou vyhozené peníze?

 

 

34 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

riva

2x

Na ohřev vody to je smysluplné a má to i finanční návratnost. K FV panelům potřebujete speciální střídač - např. shop.mypower.cz/... nebo "Siton". Pouštět stejnosměrné napětí do spirály boileru je neefektivní a navíc zničíte termostat obloukem.


Díky. Na SS napětí jsem samozřejmě k termostatu uvažoval použití vhodného stykače pro spínání SS proudu. Ale pokud s regulátorem/střídačem dokážu z panelu dostat více energie, což s MPPT asi jo, tak bych samozřejmě uvažoval o něm. Navíc by šel případně použít i k napájení běžných 230V spotřebičů, což by se taky někdy mohlo hodit.
Teď mi jde hlavně o to, zda z takto umístěných a nasměrovaných panelů dostanu nějaký rozumný výkon.
riva

Existuje pomůcka, která na základě historických dat ukáže, jaké je možná výroba - stačí do ní zadat vhodná data re.jrc.ec.europa.eu/.... Na ty střídače pro ohřev vody se jiné spotřebiče než topné spirály napojit nedají - ty střídače totiž nemají výstup sinus a mají proměnlivé výstupní napětí tak, aby držely panely v bodě mppt.


@riva díky za odkaz. A ke střídači - ještě jsem je nezkoumal, ale teď už vím, proč jsou relativně levné jasně, jde jen o to dostat ze soláru co nejvyšší výkon, protože při slabém osvětlení by "nějaký" odpor tělesa stáhl napětí tak dolů, že by byl výkon ve výsledku nižší. Proto si to hlídá a řídí střídač.

 

kami123

2x

Podle mne to smysl nemá kvůli nízké efektivitě díky blbému směru.

news.dualsun.com/...

google.com/...

Tady účinnost nevypadá tak hrozně, ale nutno brát v úvahu, že dopoledne tam půjde prd..

Já bych u 300Wpp panelu hrubě odhadoval průměrně 300Wh/den.

Pokud máš peníze a čas na hraní, tak si zkus pohrát a proměřit něco takového.

google.com/...

Lépe koupit komponenty zvlášt.

Mít určitou soběstačnost ale také není od věci, i když za vyšší cenu.

kami123

Mysle jsem něco takového banggood.com/...

 


0x
Jen do vody je to blbost, voda stejně do večera zchládne. Smysl to může dávat pro utopení přebytků, aby nešly do sítě. Jinak i na západní straně bude panel vyrábět, jen to nebudou špičkové hodnoty. Běžně se dělají soláry část na JV a část na JZ aby se co nejdéle rozložily dodávky v čase, to je vhodné pro rodinné domy nebo byty. Na jižní straně se provozují jen solární parky, kde jde jen o výkon a množství dodané energie do sítě, lidově řečeno, co nejvíc peněz.

Blbost to v podstatě je (i když dnes strašně módní).

Ale voda do večera určitě nezchladne. Dobře zaizolovaný zásobník vody zchladne za 24h z 65°C na cca 60°C.

jenda22

Tak štír opět zaperlil ze své sbírky nesmyslů.

Bojler má tepelnou ztrátu cca 50 W za 24 hod. a ohřev TUV solárem je ideální stav. Standard je dobrý střídač, panely na jih a západ s počtem 8 + 8 panelů a máte pokrytou výrobu TUV po většinu roku. Bojler 160 L s okruhem pro ohřev výměníkem 1m2 buď plynem nebo krbovými teplovodními kamny. Mě šla spotřeba domu po instalaci ze 4 MWh na 2,1 MWh u 2,6 kWp.

Pro rozvoz do sítě pouze jako ostrovní systém. Jinak kolotoč projekt, revize, připojení do sítě stojí balík.

Tepelná ztráta ohřívače 150l za 24h je cca 1,3-1,5 kWh (dle přesného typu, izolace a výrobce).

Jendo 8 plus 8 panelů na 150 litrů zásobník? A další den znovu? To by mohl provozovat soukromou sprchárnu, ale určitě by to byla příliš velká investice pro normální rodinu. Navíc nikdo nevíme, kolik té teplé vody spotřebuje a jaký je zásobník. Na menší zásobník stačí dvě žhavící svíčky a jeden panel.
jenda22

Ach štíre, ty tvé pohádky už nudí. Solární elektrárna 2,6 kWp dala dnes 9,3 kWh.

Bojler OKCE 160 spotřebuje pro plné nahřátí na 65°C 9,5 kWh elektřiny. Plus přesná tepelná ztráta 1,33 kWh za 24 hod. a výkon 8 panelů jih a 8 panelů západ s drobnou rezervou vykryje potřebu teplé vody.

Cena 1 panelu 340 Wp je zhruba 3400 Kč. Co mají říkat ti, co mají tepelné čerpadlo a a za 1 kWh budou u nouzového dodavatele platit 7 Kč za 1 kWh?

Mě to kryje TUV s OKC125 L a to je fajn.

Já tě chápu, ty výpočty jsou hezké. Ale já jsem zvyklý sprchovat se ráno. Teplou vodu potřebuji v průběhu dne, ale nemám ji. Bude až večer. Solární panel sice vyrábí, i když nesvítí, ale rozhodně to nebude stačit na ohřev 150 litrů vody. Bude muset čekat až na jiho západ...

@stir

Máme trubicový solar , provoz březen-říjen, bojler 200 l , dnes voda nahřátá na 52°C .Proč by to nedala fotovoltaika?

jenda22
Tak vyplacat bojler na sprchovani normalni clovek nedela. Dale je pro zajisteni TUV dulezity dalsi ohrev, coz je vnitrni vymenik pro kotel. Stir za kazdou cenu odmita solar. Jeho vec. Me se investice vraci podle planu do 6 let a vlastne ted drive. U me pohoda. U stira tedy nevim. Asi mizerie.
Ale vždyt mě znáš, já naopak fotovoltaiku nejen na střechách podporuju, protože to smysl dává. Jenže u nás se peníze valí do uhlí a od solárního tunelu v 2010 u nás žádný velký park nevyrostl. Pak se divime, že platíme nehorázné ceny za povolenky, protože tady palime uhlí. Anisoucasna legislativa neumožňuje rozvoj solárních el na střechách, protože jsou tupá omezení jen proto, aby stát vydělával na dividendach z ČEZu. Proto si drží a nahrává centrálním zdrojům a ty decentralizované brzdí v rozvoji , protože by přišel o svoje zisky. Zatím se solární el vyplatí v místě, kde se všechna energie co se vyrobí i spotřebuje a to mnohdy není reálné, pokud nemáš baterii, kde tu energii můžeš skladovat na večer nebo nemáš alespoň elektromobil, který stojí doma. Pokud i potom jsou přebytky, může být rozumné je ukládat do vody než je pouštět ven do sítě za pár haléřů. Zatím ale vychází lépe plynový bojler než elektrický. Takže soláry ano, ale jen kvůli vodě ne, protože přebytky z teplé vody nijak nevyužiješ, elektřinu z ní zpět neuděláš. Z baterií naopak můžeš živit vše. A nakonec ani ten bojler sám o sobě není nijak ekonomicky výhodný, protože stále udržuje nastavenou teplotu i v době, kdy ji nepotřebuješ nebo na víkend odjedeš. To vychází líp průtokový ohřívač, který ohřeje jen tolik vody, kolik zrovna potřebuješ. Žádné vedlejší ztráty, které snižují návratnost.

 

jabraka*

0x

Pravděpodobně by nejefektivnější bylo využít solár jen na svícení a ohřev vody realizovat ze sítě,Druhá možnost je střádat elektřinu jen do baterií a využívat ohřevem průtokovým ohřívačem..Tam by byly tepelné ztráty minimální.

JABRAKA

jenda22
Tak presne opacne to smysl ma. Jinak ne. Svitit LED s par W na sit, odber bojleru urcite ne siti. Vas napad je zhovadilost.
Jendo a co taková pračka, myčka, vaření a další spotřebiče během dne i večera? A ano, to co zbyde, pak třeba do té vody. A nejlépe zásobníky dva, jeden primární menší do zásuvky, vždy tepla voda, větší sekundární na přebytky ze střechy. I takhle se to dělá.
Jenže připojení pračky a podobně vyžaduje velký akumulátor a výkonný sinusový měnič a to je velká investice která se ani nemusí vrátit proto nejjednodušší je energii s panelů ihned spotřebovavat na ohřev TUV.
jenda22
Co takova pracka? Funguje to tak, ze bojler je pripojeny ne do site ale na svorky regulatoru vykonu. Merici cidlo na vyvodech ze stridace vyhodnocuje okamzity vykon panelu a spotrebu na okruzich v rozvadeci. Podle zbytku vykonu regulator dodava vykon od cca. 10 % az do max. vykonu panelu a vykonu bojleru. Tedy az 2.2 kWh. Na venek vse funguje normalne, pouze elektromer nameri mensi nebo vetsi spotrebu. Na co akumulator...?
Pochopme se navzájem. Aku je sice drahý, ale využitelnost bude vyšší. V zavislosti na denní spotřebě lze zvolit rozumnou kapacitu. Pak může za optimálních podmínek využívat energii z aku od západu do západu. Vodu, když večer odčerpá, bude muset na ráno dotopit ze zásuvky. Pokud ji během dne nevyčerpá, bude odpol ještě teplá a nevyužije celou kapacitu panelů.
Velký akumulátor a výkonný měnič respektive 3 v třífázové síti ke pořádný balík peněz řádově ve statisících, životnost asi 12 let v průmyslové kvalitě, dále musíte upravit rozvody v domě a stanete se otrokem který denně bude hlídat systém a pořád něco přepínat.
Pračka nejvíc energie spotřebuje na ohřev vody, když do ni budete pouštět předehřátou výrazně zmenšíte spotřebu, lépe mít pračku která má vstup pro teplou vodu.
Co se týče akumulace teplé vody jednoduše čím víc tím líp, já mám dřevokotel s akumulací 2,6m³ a když v létě ji nahřeju tak minimálně 4 dny mám teplou TUV, na nádrži mám volné příruby kam můžu dát těles kolik chci, kdybych měl zrekonstruovanou střechu tak mám alespoň 6 FV panelů.
Aku nemusí být velký. Měl by odpovídat velikosti nebo kapacitě panelů a denní spotřebě domu. Spíše už bych to dimenzoval nebo počítal i s využitím elektromobilu. Třífáz nemusí být dobré řešení, nejlépe jedna fáze, samozřejmě záleží na rozvodech v domě a zapojení spotřebičů.
S elektromobilem to bude komplikovanější.
Pokud budete přijíždět domů odpoledne kdy svítí slunce tak se možná dobije.
Pokud budete celí den pryč tak budete potřebovat hodně velký akumulátor za hodně statisíc.

Pánové... máte dobrou teorii, ale realita je krapet složitější. Pán psal že má panely na JZZ, takže dopoledne by měl výkon o ničem. Pak fungují docela dobře fyzikální zákony. Dopoledne když jsou krásné dny, tak bývá jasno a s obědem a odpoledne naskakují kumuly a jsou čím dál větší. Zmenšují se a mizí až k večeru. Takže bude mít poměrně dost stínu na panelech. Sklon 45° mu ale dává výhodu pro to sklánějící se slunce. Jen je ho už dost málo. Pokud ale bude mít slunce, tak právě na večer by měl čerstvě dohřátou vodu. Bezoblačých dní je ale v roce poměrně málo.. Takže já bych se do panelů s touhle orientací střechy nepouštěl. Třífázový střídač nemá smysl pro nějakou topnou spirálu. Jednofáz by bohatě stačil.

Ra252 v tom případě doporučuji elektromobil, dobít ho v práci zdarma a poté doma z něho ohřát vodu v bojleru Tím pádem ušetří půl mega za fotovoliku s baterií
Bobika - mate pravdu, já s FV praktickou zkušenost nemám ale tato technologii mne zajímá protože až budu mít opravenou střechu tak chci především pro letní ohřev TUV nainstalovat pár panelů, možná do té doby budu s něčím menším experimentovat.
Existují i panely na okamžité použití. Prostě je postavíte tam, kde svítí, jsou přenosné a jen strčíte kabel do zásuvky. Pak začnou fungovat a elektřina je dostupná pro všechny spotřebiče. Nevýhoda je, když není spotřeba a jsou přetoky ven.

 

jenda22

0x
Kdyz se to shrne, v soucasnosti uz nema cenu solar resit. Jen tento rok stoupla cena panelu o 50 % a o kus stoupne. Neni po kovidu prakticky nic a to zcela zamerne.
Uz to nema efekt! Kdo jsme to stihli, OK. Kdo uvazuje, tak at zapomene.

 

Nejen panely, včera jsem se díval po záložních zdrojích a minimálně 3x dražší a konkrétně ten co jsem instaloval kámošovi před půl rokem mají vyprodáno.
Vysokou cenu zase vyváží vysoká cena energií. Bude sice klesat, ale ne tak rychle, protože u nás se bude pálit uhlí ještě hodně dlouho a čistá levná energie je trnem v oku všech vlád.
honzin*
Štíre, co je levná a čistá energie? Třeba ze slunce v noci? Nebo z větru, když nefouká? Nebo snad uděláme "3 soutěsky" na Sázavě?
Ano, slunce a vítr je čistá a levná energie. Vodní samozřejmě taky. V noci svítit nemusí, protože je nízká spotřeba a na pokrytí noční spotřeby máme zdroje v základním zatížení. Těch máme až moc, protože ani uhlí se nevyplatí na noc odstavit, takže v noci vesměs vyvážíme, ale škodliviny tu zůstanou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma Fotovoltaika

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]