Nejste přihlášen/a.
Na ohřev vody to je smysluplné a má to i finanční návratnost. K FV panelům potřebujete speciální střídač - např. shop.mypower.cz/... nebo "Siton". Pouštět stejnosměrné napětí do spirály boileru je neefektivní a navíc zničíte termostat obloukem.
Existuje pomůcka, která na základě historických dat ukáže, jaké je možná výroba - stačí do ní zadat vhodná data re.jrc.ec.europa.eu/.... Na ty střídače pro ohřev vody se jiné spotřebiče než topné spirály napojit nedají - ty střídače totiž nemají výstup sinus a mají proměnlivé výstupní napětí tak, aby držely panely v bodě mppt.
Podle mne to smysl nemá kvůli nízké efektivitě díky blbému směru.
Tady účinnost nevypadá tak hrozně, ale nutno brát v úvahu, že dopoledne tam půjde prd..
Já bych u 300Wpp panelu hrubě odhadoval průměrně 300Wh/den.
Pokud máš peníze a čas na hraní, tak si zkus pohrát a proměřit něco takového.
Lépe koupit komponenty zvlášt.
Mít určitou soběstačnost ale také není od věci, i když za vyšší cenu.
Blbost to v podstatě je (i když dnes strašně módní).
Ale voda do večera určitě nezchladne. Dobře zaizolovaný zásobník vody zchladne za 24h z 65°C na cca 60°C.
Tak štír opět zaperlil ze své sbírky nesmyslů.
Bojler má tepelnou ztrátu cca 50 W za 24 hod. a ohřev TUV solárem je ideální stav. Standard je dobrý střídač, panely na jih a západ s počtem 8 + 8 panelů a máte pokrytou výrobu TUV po většinu roku. Bojler 160 L s okruhem pro ohřev výměníkem 1m2 buď plynem nebo krbovými teplovodními kamny. Mě šla spotřeba domu po instalaci ze 4 MWh na 2,1 MWh u 2,6 kWp.
Pro rozvoz do sítě pouze jako ostrovní systém. Jinak kolotoč projekt, revize, připojení do sítě stojí balík.
Ach štíre, ty tvé pohádky už nudí. Solární elektrárna 2,6 kWp dala dnes 9,3 kWh.
Bojler OKCE 160 spotřebuje pro plné nahřátí na 65°C 9,5 kWh elektřiny. Plus přesná tepelná ztráta 1,33 kWh za 24 hod. a výkon 8 panelů jih a 8 panelů západ s drobnou rezervou vykryje potřebu teplé vody.
Cena 1 panelu 340 Wp je zhruba 3400 Kč. Co mají říkat ti, co mají tepelné čerpadlo a a za 1 kWh budou u nouzového dodavatele platit 7 Kč za 1 kWh?
Mě to kryje TUV s OKC125 L a to je fajn.
@stir
Máme trubicový solar , provoz březen-říjen, bojler 200 l , dnes voda nahřátá na 52°C .Proč by to nedala fotovoltaika?
Pravděpodobně by nejefektivnější bylo využít solár jen na svícení a ohřev vody realizovat ze sítě,Druhá možnost je střádat elektřinu jen do baterií a využívat ohřevem průtokovým ohřívačem..Tam by byly tepelné ztráty minimální.
JABRAKA
Pánové... máte dobrou teorii, ale realita je krapet složitější. Pán psal že má panely na JZZ, takže dopoledne by měl výkon o ničem. Pak fungují docela dobře fyzikální zákony. Dopoledne když jsou krásné dny, tak bývá jasno a s obědem a odpoledne naskakují kumuly a jsou čím dál větší. Zmenšují se a mizí až k večeru. Takže bude mít poměrně dost stínu na panelech. Sklon 45° mu ale dává výhodu pro to sklánějící se slunce. Jen je ho už dost málo. Pokud ale bude mít slunce, tak právě na večer by měl čerstvě dohřátou vodu. Bezoblačých dní je ale v roce poměrně málo.. Takže já bych se do panelů s touhle orientací střechy nepouštěl. Třífázový střídač nemá smysl pro nějakou topnou spirálu. Jednofáz by bohatě stačil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.