Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotovoltaika + tepelné čerpadlo

Od: samurraj® odpovědí: 24 změna:

Dobrý den,

Nyní mám kotel na tuhá paliva + radiátory, kombinovaný kotel, kdy v zimě natápím vodu v bojleru od kotle, v létě klasika na elektriku. + mám elektrokotel, který mám pouze záložní systém, kterým natápím jen pár týdnů v roce.

zvažuji do budoucnosti instalaci fotovoltaických panelů. A stojím před otázkou, co k tomuto systému zvolit. Máme RD s roční spotřebou cca 6400KW/h.

Buď zvolit bateriový box a nebo tepelné čerpadlo. Chtěl bych co možná největší energetickou soběstačnost. Jsem u ČEZu a systém bych asi vzal od nich. Zajímají mě názory lidí, kteří s podobnými systémy mají nějaké zkušenosti. Děkuji moc.

 

 

24 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

V dnešní době je prakticky nemožné (téměř nemožné) dosáhnout nezávislosti a soběstačnosti.

FV panely Vám sice dodají elektřinu, ale nejvíce v době, kdy ji potřebujete relativně nejméně (pro TČ, pro osvětlení i pro ohřev vody).

V lednu, kdy se může stát, že za 24h budete potřebovat 30kWh, prostě 100% nezávislost mít nebudete (a asi ani 60%).

Teoreticky by to asi šlo vyřešit (na např.80% "nezávislost"), ale za cenu zcela neúměrného předimenzování a ceny systému FV.


Jasné. Vím, že úplné energetické soběstačnosti nikdy nedosahnu, to ani není můj cíl. Mě jde spíš o to, zda lze tímto systémem (Fot. panely + TČ nebo + baterie) dosáhnout toho, aby útrata za elektřinu klesla třeba o 50%. Nyní platím ročně za elektřinu nějakých 23000Kč.
jirib
Nechcete to vrazit Čezu,ale utratit za baterie Ano...nějak vás nechápu...
A znovu dodávám,že budete platit za likvidaci panelů a i baterií...a to se vyplatí...
Pokuď chcete ušetřit,nepoužívejte elektřinu od dodavatelů.Budete šetřit na spotřebě,zvednou vám zálohy za jističe.

ČEZu to vrazím každopádně. JDe mi o to, abych měl systém co možná nejkomfortnější a snížila se mi cena za elektřinu třeba na polovinu. S likvidací asi něajké problémy budou, ale vzhledem, že je životnost nějakých 30 let, tak je mi to jedno. Kdyby to bylo, jak říkáte tak problematické, tak by to asi nikdo nechtěl a nevyrábělo by se to.

riva

Podívejte se, za kolik je elektřina z FV. Jedná se o hodnoty od těch, kteří to mají obvykle jako koníček a často si vše poskládají z bazarových komponent:

forum.mypower.cz/...

 


2x

A abych nezapomněl...

Do všech cen a návratností (pořizovacích cen) si započítejte ještě přepočítání topného systému a možná i zvětšení všech stávajících radiátorů. Je poměrně pravděpodobné, že pokud byl systém počítán na topení tuhými palivy a EK, potom nebude ideálně fungovat s tepelným čerpadlem.

 

pfz*

0x

Tepelné čerpadlo země-voda od ČEZ. S fotovoltaikou je časem otravná práce.


To je sice hezké, ale poze čerpadlem padá ta energetická samostatnost. S čím je časem otrava s těmi solárními panely?

 

riva

0x
Kamna na tuhá paliva a fv s baterií. K tomu diesel agregát na zimu a kubíková nádrž na naftu. Jinak nezávislost nebude.
Mám 30 kWp a nezávislý zatím zdaleka nejsem.

 

vlsta2*

0x

Nevím jestli uvádíte správné údaje, opravdu máte RD s roční spotřebou jen! 6,4MWh? To jako roční spotřebu včetně všeho? Uvádíte že máte kotel na tuhá paliva.. Jaký kotel, kolik a čeho je jaká spotřeba, počítáte to do celkové spotřeby? I elektrokotel na těch pár týdnů v roce? A spotřebu běžné elektřiny na svícení či vaření, nevím, neuvádíte.. Určitě volba foto. panelů nebo tep. čerpadla bude lepší na výsledku. Ale je nutné zvážit, zda investice se vyplatí. Chápu Vaší otázku na energetickou soběstačnost.. což by mohli dát ty panely. Pokud tep. čerpadlo, tak možná vzduch voda, nebo vzduch vzduch, při vaší malé spotřebě. Ale vždy bude potřeba nějakou tu elektřinu spotřebovat. Specifikujte blíže k vašemu domu

jendad

Panely soběstačnost nezajistí . Známý má chalupu v CHKO a nedovolí mu přípojku (vykopat cca 500m). Tudíž přes léto má baterie a panely . To zajistí ledničku a menší spotřebu . Na zimu se stěhuje do bytovky , protože v zimě to dá nula nula nic . Přemýšlí , že tam dá na zimu aspoň malou větrnou elektrárnu , aby v zimě mu to aspoň rozmrazilo panely a ty něco dávaly. Celkem je to finančně naprostá šílenost.


Toho se trošku bojím, a proto se na toto ptám. Nechci zbytečně vypláznout 300 tisíc a zjistit, že je to vlastně jen drahá sranda. Ale přece když mám spotřebu cca těch 6400KWh za rok a panely budou dávat např 7000, tak by to mělo být OK nebo není? Podotýkám, že jsem laik a sháním všemožné informace.

Jinak pro vlast - Já nevím, takovou spotřebu mám uvedenou na vyúčtováné. VT - cca 1200KWh NT - 5136KWH (období od 24.04.2020 - 24.04.2021). Kotel na tuhá paliva mám Viadrus U26 4.čl emisní třída 1

RD je klasický dům patrový se sedlovou střechou, zateplený 5cm polystyrénem. 5 let starý. Spotřebiče v baráku mám většinou všechny A+++ a všude LED žárovky.

jendad

Vaše situace je jiná . Jste připojen a nemusíte mít baterie. Známý to pořizoval bez dotace . Teď naopak se do toho budou sypat velké peníze a tedy budou velké podpory. Navíc počítejte , že elektřina pujde příštích 10 let stále nahoru . Chce to jak píšete shánět informace a třeba muj laický názor je , že by se vyplatilo ohřev vody (bez střídače) . Čistě jen panely a bojler (co největší) . Ale je to jen muj laický názor (nezajímám se o to) a neznám ceny , dotace , parametry atd.

Zkuste to třeba zde forum.mypower.cz/...

vlsta2*

Přesně, souhlasím, panely vám nedají soběstačnost. A jestli se nepletu, neuvedl jste kolik jste "spálil” tuhých paliv za sezonu? To je potřeba započítat a možná budeme na jiné částce v přepočtu na kW nebo MWh. Tam přepočet asi bude jiný, nebo se nemýlím? Ono to topení všeobecně je vlastně nejdražší co se týče nákladů a případné práce.. Nějaká další el. energie která obsahuje třeba svícení, pračku, ledničku, el. troubu, bojler přes léto atd.. je vlastně dost menšinový podíl na soběstačnost. Investice se vám asi nikdy nevrátí, už bylo uvedeno. Dejte sem přesnou spotřebu s topením. Sorry ale 6,4MWh celkově na dům, včetně vytápění je divné..


Já nevím, třeba tu spotřebu elektřiny hledám blbě, ale takto to mám ve vývoji spotřeb za roční období viz. screen
Co se týče nákladů na vytápění, tak to je za uhlí cca 8 - 9 tisíc za sezónu a dříví je zatím vlastní z vlastního lesa, ale od příště již budu nakupovat, tak netuším, kolik mě to bude stát.
vlsta2*

Spotřebu el. hledáte správně. Ale je potřeba započítat výhřevnost uhlí a dřeva, toho neuvádíte kolik spotřebujete. Kotlík musíte vyměnit tak jako tak když máte 1. třídu. Pokud chcete jak uvádíte maximální možnou úsporu nehledě na náklady z pořízení atd, tak ty fot. panely s tepelkem jsou dobrá volba. Otázka potom jestli k tomu baterii nebo akumulační nádrž, nebo oboje. V létě např. využijete baterii, ale v zimě je výhodnější když přes den zasvítí slunko radši použít elektřinu z panelů na tepelko a nahřát vodu do topení a uložit do akumulačky a sní pak topit v noci. Tepelnou energii vyrobíte v tepelku levněji přes den kdy je tepleji. Záleží jak bude mít vše dimenzované! Teď ještě laicky k té spotřebě. Jak uvádíte, spotřebujete v domě 6400kWh a částečně s tím topíte. K tomu uhlí za 8-9tis, což je cca 22q a mohlo by dát nějakých 9000kw. Dřevo spotřebu neuvádíte. Pro představu, z jednoho sušeného kila dřeva dostanete asi 4kWh. Odhadnu vaší spotřebu např. na 3 plné kubíky, což je asi 4,5 kubíků skládaných a s hmotnost 2100kg, a to by mohlo dát u buku cca 8400kWh. Takže dnešní součet máte 6400+9000+8400 = 23800kWh, to je energie kterou potřebujete pro váš dům za rok. K elektřině, v současné době, nevím jaký máte tarif, tak vám vychází kWh na cca 3,60,-kč. Což není úplně málo ale ani hodně. Pokud budete odebírat více, dostanete se níže. K odhadu nákladů, dejte tomu laicky že nový systém s tepelkem a panely, akumulačkou a baterií pořídíte za 600tis. Dejme tomu že dotace pokryjí 150tis. Tak by byly vaše náklady na pořízení 450tis. Ty si musíte rozpočítat do nějaké doby životnosti, což je nemalá částka na měsíc. Vlastně si tím předplácíte dopředu. Průběžný servis a spojené náklady teď neřešíme. Pokud bychom těch 350tis. rozdělili jen na 25 let, je to ročně 17500,-kč. Takže v součtu, pokud odhadnu že spotřeba domácnosti mimo topení bude cca 4000kWh a na topení potřebujete tepelných 19800kWh. Mohl by jste se dostat na 4000kWh za el pro domácnost a za topení kde budeme počítat že z jedné spotřebované kWh vám tepelko v průměru vyrobí tři, 19800:3=6600kWh. Takže odhadovaný součet k placení je 10600kWh, což k současné ceně co máte za kWh je 38160,- kč za rok. A toto je samozřejmě laicky odhadnutá cena při současných parametrech. Teď ale záleží kolik procent elektrické energie ušetříte s fot. panely, to fakt nedokážu odhadnout! K tomu se možná vyjádří jiní...


Pane, děkuji moc za odpověď. Takhle jsem si představoval, že mi někdo odborně odpoví. Dříví mám prozatím z rodinného lesa, ale jelikož jsme se nepohodli, budu příští sezónu muset chtě nechtě koupit. Nyní používám jen měkké dříví. Vůbec nemám odhad, kolik ho spotřebují. Chtěl bych v kulatinách koupit např. 10m3 a viděl bych kolik parády s tím nadělám. Ale jak jsem psal, je to dost pracné. Hlavně se snažím koukat do budoucna, protože si myslím, že nás EU stejně jednou dotlačí na obnovitelné zdroje.
vlsta2*

Díky, ale neberte moji kalkulaci třeba za dobrou. Určitě se třeba někdo ozve na mé nesprávné porovnání a kalkulace. Jen jsem vycházel z reálných a snad průměrných cen a údaji co jste uvedl. A na příští sezonu, jak píšete, když nemůžete mít kotlík s 1. třídou, je dobré takto uvažovat s koupí dřeva a prací a uskladněním? Jo ano, můžete pokračovat v topení dřevem, kotlemi s vyšší třídou a asi i nezbytnou akumulačkou, ale... Pokud chcete investovat do panelů a tepelka, pozvěte si firmu, nechte si udělat nabídku, nebo více nabídek, porovnávejte nejen ceny ale i služby a celkově, a hlavně s možnými dalšími variantami! Vždy můžete mít el. energii levnější, ale teď samozřejmě nepočítáme návratnost. Jak uvádíte, chcete co největší soběstačnost.. Se zeptám, máte udělaný energetický posudek tepelné ztráty vašeho domu? To bude klíčové.. Pak už je to jen posouzení nákladů, systému vytápění a spotřebované energie, akumulace a výsledné cca ceny při odběru tolik a tolik kWh..

vlsta2*

Jen ještě, omlouvám se, nepatří to do tohoto téma.. Letošní ceny plynu byly od nejlevnějších dodavatelů 1kWh/ od 0,95kč. A ceny plynových kondenzačních kotlů a montáže jsou v řádu max. 100 tis včetně všeho a možná přeháním. Je to prostě vše na zvážení investice a splatnosti.. A energie půjdou všechny nahoru to je jasné, já se obávám že el nejvíce. Ale na prognozy jsou jiné témata..

 

 

jirib

0x
Budete soběstačný,ale za jakou cenu?
Investice se vám nikdy nevrátí a pozor,za pár let budete platit za likvidaci panelů...
To už se můžete přestěhovat na jih.

Že se mi investice nevrátí je mi jedno. Mě jde také v druhé řadě o komfort. Nyní to je práce v lese, pokácet stromy, přivézt domů, nařezat, navozit, naštípat na polínka, opět polínka vyrovnat, usušit a zase navozit do kotelny a rovnat. K tomu shánět uhlí...Je to sice levná varianta, ale dost pracná.

jendad
Pokud jde o topení tuhymi palivy, to je vždy nejlevnější. Plyn , elektřina bude vždy drahá. Tepelné čerpadlo je stroj a potřebuje servis. Jednoznačně preferujte tedy izolaci domu. I kdyby jste tam měl natlouct latě a vatu s odvětrávací fasádou. Lepší si to udělat sám než každoročně tu práci věnovat dřevu v lese. Co jsem si všiml v zahraničních diskusích, že lidé pak často opouští vytápění kotlem celého domu, ale přejdou na krbovky, kde protopi podstatně méně a zbytek nechávají a když potřebují tak zatopi primotopem ( návštěva). Ale záleží na dispozici. Oni většinou už mají takto stavěné domy. My naopak u zděných domů problémy s tepelnými mosty, kamennými zdmi, betonové podlahy , luxfery na chodbách atd.
jendad
Ještě mě napadlo. Nechte si v zimě udělat snímek infrakamerou. To napoví kde má smysl něco dělat.

 

jenda22

0x
Nelze pripojit panely naprimo k bojleru. Klasicky termostat odpalite po nekolikerem vypnuti. Vzdy musi byt stridac.
Vykon za rok je zhruba desetinasobek vykonu panelu. 2,6kWp=2600kWh za rok.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma Fotovoltaika

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]