Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mohl bych poprosit o radu jak provést latování střechy aby jej šlo v budoucnu rozebrat bez rozštípání latí, pokud by se rozpadla difůzní folie a bylo by ji potřeba vyměnit? Výrazná poškození pojistné hydroizolace do 30. let nejsou nijak výjimečná a žádné jiné řešení plošné opravy než sundáním krytiny i s latováním jsem nikde nenašel. Kontralatě se tedy doporučuje kotvit vruty (zejm. u staršího krovu), Bramac prosazuje vruty i do latí. Někde jsem ale četl že vruty pak nejde povolit. Dají se třeba doporučit vruty které by nerezivěly? Nebo raději zůstat u hřebíků? Máte někdo s problematikou plošné výměny difůzní folie zkušenosti? Předem děkuji, Doly
Doly, je dobře, ža myslíte na tak dlouhou dobu. Až budete jako první majitel za 20-30 let rozebírat střechu, vezmete si na to "kozí drápek" a tím latě bez roštípání demontujete. Dneska se to často dělá pomocí páčidla, ale to opravdu štípe latě.
Mám kozí drápek desítky let, velice se osvědčil i při rozebírání a opravě palet.
Konečně se někdo zeptal. Hledal jsem foto, ale nenašel. V pondělí vyfotím a přidám je. Kdyžř to zapomenu, tak se připomeňte.
Je to nápad od mého dědy, který byl pokrývač.
Pod názvem kozí drápek to budete hledat marně, protože se ten nástroj jmenuje kozí nožka Kozinožka YATO, v/...
Mne děda učil kozí drápek, tak to mnoho let používám..Na Vašem odkazu je něco jiného, tím se lat nevytrhne bez poškození.
stovky latí a stovky prkýnek, takto rozebrány. Široká prkna nad 12 cm se ale štípou. Latě perfektní, neznám nic lepšího.
Díky, už jsem tu na ten zázrak čekala . Úplně jasné mi to zatím není a skutečně jsem tohle nikdy neviděla. Nářadí je můj koníček a jednu dobu mne to i živilo, zas mám o čem přemýšet
Jasné není co?
Na prvním obrázku je ukázka, jak se drápek podloží pod lat a pákou se odstraní lat od trámu.
Zde je to na paletě, páč nebudu hledat střech teď ráno. Princip u palet a latí je stejný, že lat se páčí ze dvou stran, nedojde k přelomení a poškození, pak jen vytahat hřebíky.
Pokud je trám široký, vyrobí se širší. Třeba i delší páka...
Pane Cukráři moc děkuji za Vaši ochotu a za příspěvek. Tohle je super věc a ideální řešení pro můj dotaz! Doly
Přidělával jsem ke stávající nové střeše s fólií dalších 40 cm, aby nekapal déšt rovnou na zeď při "šikmém" dešti a zároveň trochu ochránil spodek omítky zdi při odskakující vodě a ze zvědavosti jsem použil při montáži střešních latí ke kontralatím nerezové vruty 70x6 mm (cena jednoho vrutu v té době 1,20 Kč za vrut) a zkoušel jsem i o centimetr delší, ty už se ale klasickým šroubovákem hůře dotahovaly a "vyžvejkával" se uvnitř hlavy šroubu ten "kříž", přesněji materiál, za který zabírá křížový šroubovák. Nerez je měkčí a musel jsem na šroubovák správně tlačit, abych vrut dotáhl bez poškození vnitřku hlavy. Musel jsem zároveň předvrtávat díry do latí (snad vrtákem 7 mm, už si nevzpomínám) , vrut nejde oproti hřebíku zatlouct nebo jde, ale.. Je to zdlouhavější práce, ale vzhledem k tomu, že to mám v plánu předělávat si snad také trochu práci ulehčím. Drželo to po dokončení dobře, nyní po vysušení "dříví" jsem tam nic nedělal, tak výsledek po čtyřech letech těžko hodnotit.
Pokud potřebuju použít vruty tak zásadně torx spojovaci-material.net/... ,popřípadě použít vrut s vrtákem obchodprodilnu.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.