Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darování poloviny nemovitosti

Od: sword® odpovědí: 14 změna:

Dobrý den, přátelé, prosím o radu jak nejlépe převézt polovinu nemovitosti bratrovi a v nemovitosti bydlí, tak mu ji chci darovat. Jak nejlépe právně postupovat. Moc děkuji za odpověď

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Notář sepíše darovací smlouvu a s tou odkráčíte na katastr.

 

eman

4x
Už jste si odpověděl. Darování, tudíž darovací smlouva. Buď přes právníka za cca 3 až 5 tisíc nebo jestli si troufáte tak na netu jsou mraky vzorů a máte to zdarma. 2000 stojí podání návrhu na vklad na katastru.

 


3x

Nu převézt docela těžko. Ne že by to nešlo, ale je to poměrně technologicky náročné, drahé, atd.

Pokud mu ji chcete převést, tedy konkrétně darovat, tak bude postup lehčí a levnější. Čistě teoreticky si můžete sepsat smlouvu sami. Větší jistota ale bude, když navštívíte nějakého právníka či advokáta. Ten sepíše smlouvu, připraví návrh na vklad, atd. Vy a bratr smlouvu podepíšete, ověří se vaše podpisy a pak buď sami (nebo s plnou mocí ten právník) doručíte smlouvu na katastrální pracoviště, zaplatíte 2000,- Kč (pokud nebude poplatek rovnou v odměně právníka) a počkáte cca měsíc, než katastr přepíše nemovitost na nového majitele.

 


0x

možná by to chtělo se zamyslet nad tim, jestli se převádí ideální půlka (každou část vlastní spoluvlastníci na půl), anebo nějaká konkrétní část, cca půlka domu (tak, jak je dotaz napsanej, může implikovat tu přesnou, a tudíž ideální půlku, ale kdoví);
pokud by to měla bejt konkrétně určená část domu, tak by bylo potřeba mít oficielně (od člověka "s razítkem") změřenej celej dum (a asi pozemek kolem);
protože to nejspíš (v dost čerstvym provedení, nebo čerstvě aktualizováno) k dispozici tazatel nemá, tak by si to musel objednat (tipuju snad za sumu pod 10 tisíc (kolem 5 tis.?), pokud natrefí na lacinějšího člověka / firmu) s uvedením, co komu patří (asi určitě je možný, nebo spíš nutný, mít v a kolem baráku i společný prostory - ale úplný detaily neznám)
(eště bych doporučoval si s proměřovačem dohodnout (resp. ověřit), že kdyby se v domě něco přestavovalo, a bylo zas potřeba něco změřit, udělá to už jen lacinějšim doměřením a aktualizací nezměněnýho zbytku domu)

(jinak tuším je ten dar u takhle blízkejch osob t.č. bez zdanění (? - nechce se mi to hledat))

(ostatní odpovídali skoro jistě dobře, ale možná by tazateli pomohlo eště větší zkonkretizování (na to se taky necítím / nechce se mi do toho)


doplněno 29.05.21 17:10:

všechno, co výše píšu, je kravina, tj. skoro jistě se to netejká tazatelova případu - ta vila bude vedená coby rodinnej dum, a ten se na konkrétní části katastrálně rozdělovat nemůže (i kdyby v něm takový samostatný části reálně existovaly a jako takový se užívaly)

Nemovitosti jsou v katastru zapisovány (v případě podílového vlastnictví) vždy v tzv. ideálním podílu. Katastr nezná, neuznává a neumí zapsat nemovitost ve stylu, že jeden vlastní kuchyň a druhý obývák. Vždy každý majitel vlastní ideální podíl každého milimetru čtverečního nemovitosti.

co je to za nesmysl? - to jako že činžovní barák se nemůže v katastru rozepsat na jednotlivý majitele podle jejich bytů? (nebo adekvátně po jednotlivejch bytech mezi jen pár vlastníků?) - jste úplně mimo, samozřejmě, že to jde (a to už odpradávna, min. od 90. let), jen musíte na katastr dodat to oficiální rozměření celýho baráku (který se nedělá nějak zpětně podle plánů, ale prostě musí bejt reálně zaměřený někým s oprávněním)
(mimochodem, neudává se plocha podlah, ale obestavěnej prostor, prostě důležitej je celkovej půdorys jednotky, což je samozřejmě fuk, jen vyměřená plocha neodpovídá ploše podlah (pro který navíc platí /platily specifický kritéria započítávání - nějaký výklenky se snad nepočítaly))

Činžovní barák je něco jiného... pokud má určené a v katastru zapsané jednotlivé bytové jednotky. Nicméně i v takovém činžovním domě jsou pořád společné prostory (chodby) a každý z majitelů vlastní určitý podíl z těchto prostor aniž by byl konkrétně vymezen.

U běžných rodinných domů a to ani dvougeneračních nebývají bytové jednotky určeny a majitelé vlastní podíl celé nemovitosti.

máte pravdu, napsal jsem blbost, tj. co uvádím, platí opravdu jen pro bytový domy, nikoliv vilky, tj. rodinný domy;
pokud se rodinnej dum nezmění na bytovej (což někdy jít může, ale většinou spíš ne, nebo hodně složitě - náročný přístavby), tak se katastrální rozdělení na konkrétní části konat nemůže

 


0x
Nebude lepší mu to darovat celé?

Tipuju, že tazatelův bratr už polovinu vlastní...

pokud je to takhle - bratr už jednu půlku má, teď dostane tu druhou, tak potom by pochopitelně bylo nesmyslný zabejvat se nějakym rozměřováním na konkrétní části těch půlek, viz muj předchozí příspěvek (ale takhle jsem to teda z tazatelova dotazu nepochopil, a ani to z něj jednoznačně nevyplývá, ano, je to možnost)

To nepíše...

Nepíše, ale náznaky by byly... bratr tam už bydlí. IMHO podědili (nebo dostali) každý polovinu a jelikož tazatel bydlí někde jinde a bydlení řešit nemusí a má bratra rád, tak se rozhodl mu svou polovinu přenechat. Ale přirozeně je to jen spekulace.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]