Nejste přihlášen/a.
Chránič 3f min 40A
Vypínač 3f min 40A
Jistič na 400V zásuvku 3f 16A
Jistič pro konvici nebo vařič 16A
Jistič pro světla 6A (stačí, zbytečné strkat 10A)
Výpočet hlavního vypínače a chrániče musí počítat s maximálním odebíraným proudem jednotlivých fází, aby se tyto prvky nepoškodily nadproudem.
Tedy 3x 16A na černé fázy 16A + 16A od zásuvek 230V dá 32A. Tedy ve 100% využití, které asi nikdy nenastane, ale proto tam musí být chránič a vypínač min. 40A!
Dále ten vypínač je i vhodnou svorkovnicí, kdy přivedete hliníkové vodiče stávající elektriky a odvedete z něj už pouze měděné. Měď a hliník nesmí být v přímém dotyku, takže přes nějaký strojek nebo svorkovnici je to nejlepší a vypínač je vždy do rozvaděče nejlepší doplněk. Nad určitý proud dokonce je povinný.
Chránič Vám zajistí bezpečnou 5ti vodičovou elektriku TN-S. Ale PEN vodič, kdy dochází rozdělení an PE a N musí být dodatečně přizeměn!
Vodiče mezi vypínačem a chráničem a svorkou PEN a do svorky PEN a mezi PEN a PE volte průřezu 6mm2!
Na šedý vodič můžete použít ještě jeden 16A jistič třeba na další okruh zásuvek 230V.
Hodně záleží na vstupu, kolik Vám dovolí proudu. Je možné, že nebudete moci využít 400V zásuvku společně s vařičem. Vyhodí to jistič na vstupu. Pravděpodobně v baráku ze kterého táhnete sem elektriku do domečku.
Do samotného rozvaděče lze osadit i DIN zásuvku 230V, signalizaci fází, aby jste věděl, zda do domku vedou všechny 3. Popř. možno osadit podružný elektroměr.
Volil bych rozvaděč o kapacitě min 30 modulů a více. Nesmíte rozvaděč zaplnit na 100%. Nesmí tam být prvky namačkané jak sardinky!
Berte to jako návrh. Zbytek doupravte s elektrikářem k vůli proudům a rozhozením zátěží na fáze podle přívodu (vzhledem ke zbytku baráku - ne domku/kůlny).
PEN zelenožluté vodiče musí být opatřeny modrým kouskem bužírky, který rozlišuje PEN od PE.
Pokud neznáte výrazy PEN, PE, N, L1-L3 a barvy, tak na tuhle odpověď vůbec nehleďte a celou realizaci musí udělat elektrikář!
Pokud z nějakého důvodu nepoužiješ 400V zásuvku 5tikolík, jak je na nákresu, tak nesmíš použít N a PE. Musíš si ten čtvrtý vodič do zásuvky (pracovní nulu) vytáhnout ze svorkovnice PEN hned na začátku, kde je i ono přizemění.
Miki, Ivan... jo, máte vlastně pravdu.
Peter... no záleží na penězích a využívání domku/kůlny. Na druhou stranu pokud tam nezapojuje vadné spotřebiče, tak chránič nebude padat.
Pokud by to mělo vypadat jako u RD (bavíme se stále o kůlně), tak bych použil jističochrániče.
Je to kôlnička. Použil by som asi jeden chránič pre zásuvkové obvody, aby bol užívateľ ochránený pred zranením elektrickým prúdom z prebíjajúcej vŕtačky a druhý pre svetelné okruhy, aby bol užívateľ po vybavení toho prvého ochránený pred rozrazením hlavy vo tme.
J1K50 je třífázový jistič. Ten červený knoflík není testovací tlačítko. Slouží ke shozu zelené páčky, která je schovaná po nahození a tudíž netrčí.
Miesto na novy rozvadzac mate dost velke? Hlavne nezabudnite na chranice na vsetky zasuvky, najma 3f pre miesacku / cirkular a 1f na rozne rucne naradie.
Dal by som tam jeden chranic na svetla, jeden 3f na 3f zasuvku, jeden az dva na 1f zasuvky. Potom za ne istice 16A zasuvky, 6 - 10A svetla. Ak to je skor na pouzitie mini domcek + kolna, tak sa robia aj rozvodne skrine so zabudovanymi 3f a 1f zasuvkami, nemusite riesit nejake dalsie krabice potom.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.