Nejste přihlášen/a.
Vaše matka to sice asi trochu přehání, ale něco na odpojování spotřebičů ze zásuvky před bouřkou je (hlavně elektroniky). Ne, že by snad hrozil požár, ale třeba počítač, či televizi Vám přepětí v síti, způsobené úderem blesku v okolí dokáže snadno odpravit (zvlášt jestli máte přívod do domu vrchním vedením po sloupech). Odpojovat po každém použití je zbytečné, ale pokud odjíždíte na delší dobu (dovolená), tak tím rozhodně nic nezkazíte.
Co se týká konkrétně rychlovarných konvic, tak ty odpojovat zcela určitě po každém použití (stačí stavět mimo podstavec). Konvice nemají vypínač, jsou vypnuté pouze termostatem, citlivým na teplo. Kolegovi od konvice vyhořela kuchyň a já jsem na vlastní oči viděl konvici, která se samovolně zapnula. Naštěstí v ní byla voda, takže se nic nestalo. Dražší konvice by sice měly mít proti tomu jištění, ale je otázka, jak dalece se tomu dá věřit.
Se sundáním konvice z podstavce z hlediska PO a BOZP zásadně nemohu souhlasit. Při odstavení konvice dojde k odkrytí živého kontaktu, což z hlediska bezpečného používání spotřebiče není přípustné. Navíc dochází při dlouhodobém odstavování, v závislosti na prostředí, k usazování prachu a s následnou změnou odporových podmínek může dojít k zahoření postavce (toto mi jeden se zákazníků potvrdil, kdy se jim to stalo v penzionu na škole v přírodě). Takže mne z hlediska bezpečného užívání vypínat, zejména pokud spotřebič nemám v dosahu, abych mohl zareagovat v případě problému. Osobně doporučuji, aby v případě přítomných osob a neodpojení od elektrické rozvodné sítě v konvici zůstala voda, aby se v případě samovolného spuštění na vzniklou situaci dalo zareagovat. Pokud spotřebič nemám v dosahu, jediný bezpečný způsob je odpojení od sítě. Navíc v našem právním systému se vše musí provozovat prvotně dle průvodní dokumentace výrobce, takže to chce i prohlížet návody, co tam napíšou. A pokud ej tam zmíněno odpojení, nejede přes to vlak.
Já taky na noc vypínám hlavně konvici, mikrovlnku a zavírám vodu.
Vodu z toho důvodu, co jsem viděla vyplavený byt od prasklé hadičky na toaletě. Strašný.
Rady vytahovat spotrebice ze zasuvky jsou jak z jine doby!U nejake babicky to chapu,ale neumim si vubec predstavit,jak bych to delal!Vite vy vytahovaci,co radite?Ja mam v malem domku s malou dilnou zasunutych mozna sto vidlic!To jste se zblaznili?Mozna je to vic,nez jinde,ale dnesni moderni domacnosti maji spotrebicu take hodne,casto zbytecne.
Ano,urcite nebezpeci hrozi,pokud jsem odjizdel z chalupy na delsi dobu,vse jsem vypinal,i vodu.
Ale mam na to vypinac,ktery vypne celou chalupu u dveri!
U konvice to smysl ma,i kdyz jsem se u desitek konvic nesetkal s tom,ze nema tepelnou pojistku.
Děláte to správně, o pochyby přijdete, když se podíváte "do střev konvice" a u některých uvidíte, jak snadno se konvice může nekontrolovatelně zapojit a shořet. Voda se také může dostat na elektrické části. Většina těchto "přístrojů" se vyrábí v Číně, a tam si s bezpečností provozu moc hlavu nelámou. Jen když je to levně vyrobeno.
Maminka asi pamatuje starší dobu, kdy se toto praktikovalo.
Osobně to nedělám, jen na delší odjezd odpojím společnou zásuvku od televize, internetu a počítače. Konvici vždy stavím mimo.
Není nutné vytahovat ze zásuvky.
Ano bouřky byly jen kdysi v minulosti. Dnes už vyhoření elektroniky od přepětí z blesku nehrozí, proto je odpojování zbytečné
No nevím, Milan tady nemluvil o bouřce, ale běžné každodenní činnosti, takže já s ním souhlasím. Konvice je ok, ale to jako fakt nemáte nic jiného na práci, než ráno před odchodem lítat po bytě a vytahovat vidlice ze zásuvky, po příchodu je zase dávat zpátky a na noc zavírat vodu? Asi mě teď sežerete ( někteří ) , ale to už je skoro diagnóza.
Když jsem doma tak vytahuji v prádelně pračku po každém vyprání, konvici varnou až večer, jinak mám vše zapnuto. Když jedu někam na delší čas tak vše vypnu mimo lednice. Jinak přišla náhlá bouře v noci a já to prospal, uhodilo tak 400 m od baráku do lesa a vydržely všechny spotřebiče jen plynový kotel to odnesl. Takže vytahovat ze zásuvky pro jistotu, když se někam jede se vyplatí.
Dobrý den!
Také pozor na pračku. U některých bývá vnitřní odrušovací kondenzátor trvale připojen přímo na přívodu, před vypínačem. Bylo publikováno, že tato situace byla zdrojem požáru kondenzátoru a následně pračky, koupelny a bytu.
Nevímjak nové pračky, ale pamatuju ře u staré Romovky přímo při zaškolování ( bylo to někdy v r.1985, jejich zaměstnanec dojel i s pračkou k nám, zapojil, vysvětlil) bylo zdůrazněno - po vytaření vidlice ze zásuvky kolíky vyzkratovat na kusu kovu,rozhodně se nedotýkat rukou
Rychlovarku máme na vypínané zásuvce , po posledním večerním čaji se cvakne po vypinači ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.