Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Topení plynem - roční náklady

Od: zaza235* odpovědí: 18 změna:
Dobrý den, řešíme doma nové topení a nemáme odhad.
Máme 40 let starý dům - nepodskleprný bungalov s rovnou střechou a vytápěnou plochou 106m2. Jedná se o cihlu. Šířka zdi 30cm. Okna i dveře plast - dvojskla. Střecha zateplená polystyrenem. Dům bez zateplení.
Ideální teplota 22 stupňů přes celý den (žena na mateřské, takže teplo od rána). V nocí míň.
Plynem se bude pouze topit.
Kolik můžeme ročně protopit? Klidně i poraďte, jaký kotel doporučujete.
Děkuji MOCKRÁT za rozumné odpovědi.

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x
Velmi hrubě a odhadem cca 1500-1800m3 plynu ročně.
25-30tis Kč.
Ale je to plus mínus..
zaza235*

Děkuji za odpověď
kenav

Já bych přidal tak třetinu ještě

jenda22

U mě Teplota 21 °C, plocha 240m2, spotřeba plynu pro TUV a topení 1972m3 za 1 rok. Martincakl to trefil přesně.

 


0x

Řekl bych, že letošní zimu to bude přes 30.000,- . Další zimy podle toho jak se vyvine kauza Vrbětice.

Pokud by ceny zůstaly na stávající úrovni, tak to odhaduji jako Martin 25- 30 tis Kč/rok

 

honzin*

0x

o víkendu jsem mluvil s otcem. Dům z roku 70. Topí pouze v přízemí. Kuchyň, obývák. Další místnosti jen vlaží. Faktura byla na 46 tis. U Vás bych to viděl střízlivě na těch 40 určitě. Před tím jsme žili ve starém domku, ale dobře částečně zatepleno a úsporné, vyladěné topení plynem. Podle tohoto domu bych to také odhadl na 40 tis. Něco dostanete dolu vyladěným kondenzačním kotlem, já uvádím spotřeby pro atmosférické. Nezapomeňte do kalkulací nákladů započítat každoroční prohlídky a revize kotle a spalinových cest a nejlépe i rozpočítat cenu kotle a nových spalinových cest pro něho. Lidé to u plynu bagatelizují, ale to je špatně. Když mám (je to jen příklad!) elektrokotel, tak nepotřebuji každoročně revidovat kotel a spalinové cesty. A když ho budu za 15 let chtít vyměnit, za jiný elektrokotel, tak nebudu muset dělat nové odkouření, jako u plynu. U plynu jsou prostě dost vysoké náklady na provoz, mimo spotřebu.

Nepíšu dojmy, ale praktické zkušenosti. Snad se Vám to zdá jako dostatečně rozumná odpověď.

zaza235*

Děkuji právě řešíme to, že chceme tepelné čerpadlo za 300k. Ale pořizovací cena je obrovská oproti plynu, tak počítáme, co se vyplatí více. S čerpadlem jsou roční náklady výrazně nižší, ale kdy se mi to vrátí zpět? 15-20 let? S ohledem na životnost čerpadla nevím nevím...
Na TČ můžete dostat dotaci, prakticky až 50%.
U domu s podobnou TZ jako máte, se TČ za dobu životnosti zaplatí.
Je ale nutné mít celý systém řádně spočítaný a navržený.
honzin*

v zásadě jsou 2 přístupy. Nechat ztráty domu beze změny a pořídit provozně levný zdroj energie. Nebo investovat do zateplení. TČ se vyplatí spíš pro nezateplené domy nebo nějaké rozlehlé haciendy. Pro zateplený dům se to nemůže vrátit. Plyn, pokud už máte zaveden, se dá zvážit tak nějak univerzálně. Určitě 30 cm zeď není nic moc. Nepříjemné u plynu jsou ty "schované" náklady na revize, údržbu, ale i výměnu.

Jestli je dům zateplený, nebo není...to není až tak podstatné.

Podstatné jsou tepelné ztráty daného objektu a možné zdroje vytápění + pracnost s přípravou paliva.

Ano, topení dřevem vyjde nejlevněji...pokud máte svůj les a nepočítáte do ceny paliva svou práci (pokud totiž ano, tak topení dřevem může být drazší než topení elektrokotlem).

Dům s tepelnou ztrátkou cca 10kW (zhruba tedy to, nač se ptá tazatel), lze vytápět pomocí TČ za cca 17-20tis Kč/rok. K tomu je třeba jako lus připočítat komfort obsluhy i fakt, že bude mít elektřinu levnější i pro další spotřebu v domě.

I u domu s TZ cca 6,5kW je úspora při vytápění s TČ vůči eletrokotli cca 33000Kč/rok a vúči plynovému kotli pak stále ještě cca 10000Kč/rok..

honzin*

tak to je snad samozřejmé, že klíčové jsou ztráty. Každopádně si myslím, že tazatel by měl znát cca energetickou náročnost domu na vytopení během zimní sezóny a v KWh. Vždy je přece známo, kolik se cca protopí, i kdyby to bylo dřevo. Tady to střílení a věštění je o ničem.

Ano, bez výpočtu nelze nic rozumně poradit.

Ale to píšu tady obden...a jinde v jiných fórech je to podobné.

jenda22

TČ nemá nižší provozní náklady v porovnání s plynem. Po započtení pořizovací ceny, spotřeby elektřiny pro provoz a dotápění to vychází znatelně dráže. Navíc výhled ceny elektřiny je velice skeptický, což se zákonitě odrazí v ekonomice. Bude to nejdražší vytápění vůbec.

Náklady je nutno přepočíst na potřebné kWh. Je fuk jestli z plynu či elektřiny. Tepelné ztráty jsou dané. Jinak provozní náklady u plynu nejsou nijak nákladné. Pro domácnost nikdo nedělá roční revize plynu a spalinových cest. Jednou za 3 roky, každoroční vyčištění hořáků a to je zhruba vše. U elektrického kotle jsou naposto nutné revize elektřiny. Cena el. revize domku mohou být od 2000,- do 7000,- podle rozsahu každý rok.

Je to důležitější než u plynu. Hrozí požár z elektrických rozvodů, což bylo letošní zimu v TV dost často !

U elektřiny, ceny za 1kWh v nízkém tarifu 2,60 Kč, oproti plynu za polovinu není co řešit.

Jendo, proč myslíš, že ten, kdo nedělá revize u plynového kotle, je bude dělat u TČ nebo elektrokotle, navíc při vyšší ceně za revizi? Mimochodem u TČ se dělá pravidelná revize kvůli možnému úniku chladícího média, ne kvůli elektřině.
A jestli se dělat musí nebo ne, závisí na množství a druhu média.
Jinak mi teda není jasné, proč tolik lidí dnes volí tepelné čerpadlo, když je to podle tebe o tolik dražší než topení plynem
No a s tou cenu za kWh, ty bereš cenu vstupní energie, ale musíš si uvědomit, že z TČ získáš většinu doby mnohem více tepelné energie, než spotřebuje energie elektrické. Takže sice je plyn za polovinu, ale když je COP tepelného čerpadla 4, tak se ti to najednou přesně obrátí zároveň máš skoro celý den velmi levnou elektřinu, kterou spotřebovávájí i další zařízení v domě, takže ve výsledku je úspora ještě vyšší.

 

 

lamy13

0x

Nezateplený RD - vytápěná plocha cca 110 m2, nezateplená střecha, nový kondenzační kotel 24 kW - topení 2 hodiny ráno před odchodem do práce, pak až od 15 - 23 hod. odpoledne + celé víkendy = teplota 22°C (zbývající čas je termostat nastavený na 20°C) = 37 000 Kč/rok. Vy byste mohl být o něco níže, pokud nám Vladimír Vladimírovič nezvedne cenu. plynu.

Taky se musím přidat, protože se mě zdá tato cena příliš vysoká. Já mám také RD - vytápěná plocha cca 160 m2, nezateplená střecha. Mám 25 let starý obyčejný nástěnný kotel Junkers, do komína, s plynulou regulací pomocí prostorového temostatu. Topení mám zapnuté nonstop na 24°C. V baráku mám 13 radiátorů a platím cirka 42 000Kč ročně. Tak nevím...

 

zaza235*

0x

Všem vám moc děkuji za vaše odpovědi. Konečný verdikt padne dneska večer, ale s předstihem můžu řící, že pořídíme plyn, protože ta návratnost do čerpadla by byla běh na dlouhou trat a peníze, které zbydou investujeme do rekonstrukce domu. Žena bude spokojená, že má dům hotový i s fasádou :D

Predne bych zateplil. 30cm je bida. Pokud mate bungalov tak to nebude takova velka plocha.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]