Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
do bytu v paneláku sháním vhodný bojler. Objemově kolem 100 litrů. Problém je, že jej musím schovat do rozměrově omezeného prostoru, kdy hloubka bojleru může být maximálně 35 cm. V ideálním případě bych rád, aby bojler uměl sám rozpoznat nízký tarif (dříve noční proud). Tuto kombinaci jsem však zatím nenašel.
Jinak bojlery s hloubkou do 35 jsem nalezl, i když jich není mnoho.
Může mi někdo z Vás na základě zadaných kritérií doporučit bojler? Ideálně na základě vlastní zkušenosti?
Za případné odpovědi děkuji.
Zásuvka netřeba budovat nový rozvod, ale se dá přepojit v rozvaděči na stykač, ale pak do té zásuvky (anebo celého okruhu-záleží, jak je to prosmyčkované) půjde jen 8 hodin elektřina (D25,6,7).
Nebo bojler Dražice Smart, ale ten asi není úzký 350 mm
Ceny (výsledné) NT a VT nejsou stejné v sazbách D2X, to je jen v sazbách D4X, a 5X (20 hodin NT denně a vysoký paušál, nitno mít razítko, že máš přímotopy).
To ses nechal klasicky napalit. Volal ti obchodnik a ten skutecne muze mit obchodni cenu slozky NT a VT casto shodnou. Le regulovana distribucni slozka ceny NT a VT nikdy v sazbach D25,6,7 stejna nebyla! Tedy vysledna cena pro tebe je vyrazne, az dvojnasobne rozdilna!
Shodne je to ve vysledku pro spotrebitele jen v sazbach D45 a D5x a za predpokladu, ze obchodni cena v NT je o malicko nizsi. Me vloni vychazel rozdil pouhe 3 halere ve prospech NT u sazby D57d.
Nechapem poziadavku na "nocny prud". Mate uz teraz vybavenu dvojsadzbu? Mate jednofazovy alebo trojfazovy privod do bytu? Ak mate beznu bytovu jednosadzbu, platit bude rovnako, ci sa bojler zapne o 2:30 rano alebo 14:50 .
Ak mate alebo si vybavite dvojsadzbu, budete mat tzv. HDO a to bude stykacom spinat kabel do bojlera. Vysledok : miniete vodu a nielen budete cakat na nahriatie niekolko hodin hodini, ale este sa to cele posunie vdaka vypnutemu HDO. Predstava, ze cely den vydrzite so 100L si blud.
Tiez vas musim upozornit, 100L je tak pre jednu - dve osoby, dospele, ak si date sprchu jeden po druhom, cakate niekolko hodin na teplu vodu. Dalej, mate teraz centralnu dodavku teplej vody a vas plan je odpojit sa? Pozor, mozete nadalej platit nejaky "pausal", aj pri nulovej spotrebe.
Po 15 letech vam zacne prokapavat. Ty dnesni uz zacnou driv. Pry se vic setri, zalezi hlavne na agresivite vody. Kamen eliminujete, kdyz nenahrivate na vic jak 53°C tusim. Zalezi, kolik jste za repasi dal? Ja za novy bojler 100L loni 5500,- po tech cca 15 letech. DZD za DZD.
Anodu menit? Co jsem se ptal instalatera tak to nikdy nedelal, pry zbytecne. Vim ze to v navodech je.
To je zľahka predražená horčíková anóda do zľahka väčších bojlerov oproti plytkému s dvomi nádržkami, o ktorom sa tu diskutuje. Pri tej cene sa ale už oplatí uvažovat o elektronickej anóde namiesto horčíkovej.
PS: Aj menšie anódy sú samozrejme aj drahšie ako 90 Kč. Obecne sa oplatí kúpit tú najtažšiu, ktorá sa do daného bojleru ešte vôjde a podarí sa Vám ju tam vmanipulovat.
Krom délky a materiálu ( není anoda jako anoda, pozná se to podle váhy) jsou i různé způsoby uchycení - vnitřní závit M8 , M10 vnější G 1/2" , 3"4", 1" , s kontrolou opotřebení anody mechanickou nebo elektrickou... ... - podle typu a velikosti bojleru. Elektronická anoda je rozumné řešení
To je zajimavy, jestli se anody pohybuji v rozdahu 60,- a 3000,- )
Ale jo, pokud naklady udrzbare jsou nula, proc to neudrzovat. V domacnosti to nemam smysl, je to spotrebka.
Nunici: To je zajimavy jak pises, ze elektronicka anoda je rozumne reseni a jeste pred pulrokem jsi tvrdil, ze nikdo nevi, zda elektronicka anoda prodlouzi zivotnost )
@zbys a ty stare anody byly uz cele rozpustene? Jo tak mezitim to pises...
no pokud nebyly rozpustene, tak to ma smysl menit, vi nekdo? Takze anoda je pripojena jen na kostru bojleru jo? Neco to rozpousti do vody nebo stahuje elektrony?
Vim jen ze to ma branit elektrochemicke korozi bojleru, a ze drive zadne anody nebyly a bojlery vydrzely dele
Dražice Smart bojler má hdo přijímač a bluetooth, ale 350 mm fakt ne, to nejde. Nic by nezbylo na izolaci
smart DZD jeste linky: dzd.cz/...
detailni manual dzd.cz/...
Jak si představujete, že bojler pozná nízký tarif? Toto určuje distributor a elektroměr se přepíná na jinou sazbu, např. z T1 na T2. Vámi zadaná kriteria jsou dost těžko splnitelná.
Takhle to funguje a netreba mit blokovanou zasuvku stykacem
smart DZD link: dzd.cz/...
detailni manual dzd.cz/...
no a když má neblokovanou zásuvku, a nemá bojler Smart, tak mezi běžný bojler a zásuvku vrazí HDO do zásuvky, viz výše...
Anebo čadovač / hodiny, mě u D26d neproběhla změna času 15 let a nikdy tam ani AKU ani bojler nebyl. Dříve to ale uspořilo 40% faktury.
Ps: d25 zato mění program každou chvilku.
Este taka technicka poznamka : 100L bojler bude s prikonom niekde okolo 2 kW, ak nie, tak zase bude neumerne dlho ohrievat. Take vykonne spotrebice sa zapajaju vzdy na vlastny okruh, ak to nechate na nejakom beznom zasuvkovom, mozete lahko : 1. pretazit vedenie 2. vypnut istic nadprudom dalsim spotrebicom.
Bojler, který sám rozpozná noční tarif, asi neexistuje. Budeš muset požádat svého dodavatele elektřiny o dvoutarif z důvodů použití akumulačního spotřebiče. To znamená výměnu elektroměru za dvoutarif, doplnění přepínače tarifů a další související úpravy, minimálně samostatné vedení z rozvaděče k bojleru.
K bojleru se jinak nevyjadřuji, už sis ho našel sám a já s takovými zkušenosti nemám, pouze s klasickými (válec o průměru cca 50cm).
Jenže ty SMART bojlery na noční proud nefungují tak,aby byly schopné v požadovanm čase nahřát dostatek vody
A to jako proc? Vzdyt by mely mit priblizne stejny vykon -2,2 kW...
Nebo ze maji nejakou ucici se funkci (ovladala se jen pres bluetooth).
A jak bude v případě potřeby nahřívat mimo nízký tarif? Když budete potřebovat TUV v době vysokého tarifu - jak se při vypínané zásuvce voda dohřeje?
K čemu je učící se funkce, když se nedá reálně využít? Musí ohřívat v době kdy má proud
A jaký to pak má efekt když musím něco zapínat tlačítkem?A jaký má význam nízký tarif když ohřívám ve vysokém? Postrádá to logiku
takže znovu. Mám 2tarif spínaný přes HDO. Co musím udělat když chci ohřát vodu v době vysokého tarifu?
Jelikož menší bojlery i můj Ariston se prodávají se šňůrou do zásuvky, tak to není problém. Jen bojler zapnu do normální zásuvky u zrcadla a hřeje mi kdykoliv, i když na vysoký tarif.
@id
Jasně, to se dá využít i SMART protože bojler může nahřívat kdykoli nezávisle na tarifu.. Ale chtěl jsem at mi @111 případně kdokoli jiný vysvětlí jak zapne ohřev když bude mít vyplou zásuvku přes HDO
Takhle: bud mas D45, D5X sazbu NT trvajici 20 hodin denne a pak to neresis, ostatne tam je mnohdy cena nt a vt skoro stejna cely den 24h (tedy lze i stykac vyhodit) - rozdil cca 3 halere, nebo si udelas bypass do rozvodnice, idealne stykac jednorazovy:
tedy to sepnuti ve VT plati jednorazove do dalsi zmeny sazby (abys na to nezapomel a bojler nedobijel priste ve VT). Ten stykac je drazsi. Ostatne i cena elektriny ve VT pri sazbe D2X
Tvuj elektrikar tohle bude znat, myslim hager to dela i jini...
Jo a ke smart DZD jeste linky: dzd.cz/...
detailni manual dzd.cz/...
Takže mám 2 možnosti - buď to zapnu do nespínané zásuvky a nestarám se, a bojler pojede podle vlastního programu, nebo to bude složitá spatlanina s nutností pořád něco přepínat
Výhoda SMARTu podle mě je že nahřívá v době kdy potřebuju odběr - tím minimalizuje tepelné ztráty bojleru. U nočního proudu je zase výhoda v levnější sazbě .
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.