Nejste přihlášen/a.
Jednopláštová ( sálavá ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 40 cm dozadu a doboku.
Dvoupláštová ( konvekční ) kamna mají bezpečnou vzdálenost od hořlavých předmětů 80 cm dopředu ve směru sálání přes sklo a 20 cm dozadu a doboku.
To jsou údaje z normy. Každý výrobce kamen na štítek a do návodů píše trošku jiné hodnoty – většinou větší vzdálenosti – například JOTUL u jednopláštových kamen píše 50 cm.
ostatní není problém.
Co se týká předpisů a odstupu od hořlavých stěn a materiálů odpvěděla ladis. Pokud jsou stěny z nehořlavých materiálů, tak stačí podstatně menší vzdálednosti. Takže nevím, zda je to dáno nějakou normou, ale podle mých zkušeností stačí tak cca 10 cm. Ovšem čím je prostor větší, je zřejmě i lepší cirkulace kolem pláště kamen. Pokud je ale nutné kamna postavit blíže i k hořlavým stěnám, pak je možné použít určitě i dostatečnou tepelně izolační a nehořlavou clonu, nebo obložení. Zrovna jsem řešil umístění malých krbových kamínek do mobilheimu, kde jsou podmínky na umístění dosti problematické. Ale vyřešil jsem to tak, že jsem na hořlavou stěnu i na boční lavici s dřevěným bokem, osadil v dostatečně velké ploše obložení z desky cetris síly 2 cm. A kamínka jsou od obložené stěny a lavice vzdálena pouze cca 7 cm a k žádnému extremnímu zahřátí stěny, jež by mohlo způsobit zahoření pod obložením, nedochází.
Průchod přes zeď do komína ve druhé místnosti, přes nehořlavou zeď, není problém. Ovšem je nutné, aby roura ve zdi nebyla zazděna a byla volná, aby mohl celý kouřový systém dilatovat v závislosti na teplotě. Je dokonce možné, a kdysi jsme to tak měli i doma, že v té druhé místnosti se na kouřovod osadí i nějaký teplovzdušný výměník (třeba viz odkaz) a tato místnost může být i částečně vytápěna (temperována) od těch kamen. Pozor u toho výměníku, musí mít shodný připojovací průměr jako kouřovody.
Resil bych konzultaci s kominikem ohledne pripojeni kamen do komina, vlozkovani a prisavani vzduchu pro spalovani kamen a tah komina. Bez privodni trubky vzduchu, ke kamnum, Vam kamna nebudou dobre horet.
Ale mohou dobře hořet a to i bez přívodní trubky vzduchu, leda že by měli pasiv tj. naprosto vzduchotěsný domek s rekuperací, známý má novostavbu, plánoval krb a také si lámal hlavu s přívodem vzduchu, koupili zatím kamna a fungují i tak..., jestliže je ale problém s tahem a technicky by byl přívod vzduchu problém, pak někteří výrobci kamen doporučují vytáhnout část těsnění z okna, nebo mít trvale okno na mikroventilaci i tak lze, mnohdy stačí nechat okno nebo více oken seřízené jen na "letní provoz", nejlépe je jednu sezonu vyzkoušet než budovat něco co je zbytečné, přisávání vzduchu netěsnostmi (štěrbinové větrání) z místnosti je pro vnitřní klima mnohdy přínosnější než jen přívod vzduchu přímo do kamen, protože pak kamna fungují jako jednoduchá "rekuperace", tj. vzduch se obměňuje pomalu pozvolna nedochází k prudkému ochlazení jako u doporučovaných nárazových větrání, proto bývalo dříve a i dnes kde se kamny vytápí a využívá drobných netěsností místo externího přívodu vzduchu tak příjemné vnitřní klima po celou zimu aniž by se muselo "násilně větrat".. (odvádí se kontinuálně vydýchaný a vlhký vzduch a přivádí čistý který se rychle a plynule dohřívá )
Kominík na místo.
Základ jsou parametry komína. Pak délka a provedení kouřovodu. Tepelné ztráty objektu resp. potřeba výkonu. Z toho se vyberou možný typy kamen a z nich ty nejvhodnější. Vyplatí se vzít kvalitní (ne vždy to je o ceně).
Na dřevo je dobrý bezroštový topeniště, pro víc místnosí (topení "za roh") teplovzdušný (obvykle dvoupláštový) kamna. Sálavý jsou vhodný do jedný velký místnosti. Pro tebe asi něco úzkýho vyššího s kouřovodem aby stačilo 120mm, teplovzdušný.. Hodí se aby měly plotnu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.