Nejste přihlášen/a.
Jedna postel ze smrku, druhá, ta samá z buku. Mají stejnou nosnost, nebo je ta z buku více odolná pouze povrchově?
Díky.
Máme postel ze smrku 3cm. Nosnost 120kg. Pod 100 kg který na ní občas přespí začala vrzat. Když koupíme tu samou z buku, máme jistotu, že vrzat nezačne. Problém je asi opravdu ve spojích. Budou spoje v tvrdém dřevě lépe držet. Bukové provedení je o cca 2 500 kč dražší.
Po letech člověk pochopí, že spánek je zhruba třetina jeho života. Na TV nebo mobilu nešetříme, ale nábytek používaný denně chceme co nejlevnější.
Právě u postele je dobré (pokud se nestěhujete každý rok) předimenzovat nosnost a koupit opravdu pořádnou. Já si nechal udělat postel truhlářem. Přivezl, smontoval, cenově zhruba stejné jako masiv z nábytkových velkoprodejen. Jenom je to o chlup kvalitnější dřevo, žádné kostky z Polska ...
A souhlas - bukové je jasně lepší - pevnější dřevo, trvanlivější, vč. spojů - pokud to někdo neřeší šroubečky a plechem.
Vidím to tak, že nosnost postele je orientačně hmotnost člověka, který na ní může spát. 120 kg však není stejné u měkkého a tvrdého dřeva.
Měkké spoje se časem otlačí, zvětší se vůle ve spojích a snadněji se pak rozvrže. naproti tomu u tvrdého dřeva je to vše mnohem bytelnější.Rozhodně doporučuju postel minimálně z buku. Takovou mám i já a tři roky se ani nehne.
Tohle je obecně vcelku dost velký problém. Proč postel vrže? Protože se ve spojích pohybuje. Pohybuje se proto, že to je stavebnice. Kdyby byla postel kvalitně zčepovaná a slepená, tak nebude vrzat, at už je udělaná z jakéhokoliv materiálu.Ovšem to by se musela sklížit již v truhlárně při výrobě a tudíž by byla na stěhování velmi neforemná. Další řešení je sklížit postel až na místě, za použití běžných domácích prostředků svépomocí, tak to je nesmysl, nelze. Musel by to dát dohromady výrobce. Ovšem taková postel bude stát třeba třikrát tolik, než obyčejná v baukrámu.
Nikdo ti nezaručí, že buková postel nebude vrzat. Je velká pravděpodobnost podstatně menšího vrzání, ale že nebude vůbec vrzat, to nehrozí. Navíc, ač se buk bere jako tvrdý dřevo, není to nic moc, spíše nic, nežli moc.
Další věc je vzhled, smrk vypadá prostě jako dřevo, vcelku dobrá kresba, neutrální barva. Buk to je vzhledově umělá hmota. Kresba nevýrazná, póry žádný, po nalakování od plastu k nerozeznání.
Dřevo samo o sobě nevrže, vržou nekvalitní spoje. Takže co se týká vrzání, není materiál až tak podstatný.
Víc záleží na provedení než na materiálu - vržou nekvalitní nebo špatně navržené spoje..
Obecně levnější postele jsou ze sirek, buková bude dražší ale stejně lacinej šmejd.. A ty drahé jsou drahé (a ne vždy kvalitní). Postel jsem řešil a nakonec jí udělal sám, celkem jednoduchá práce na víkend.. Materiál stál 2k a základní nářadí pilka vrtačka hoblík, příp. mafl nebo cirkule, lak štětka šmirgl... Podobnou v obchodě bych pod 15k nesehnal (postel + rošt, bez matrace)
Taky jsem to řešil a chtěl si udělat klasicky ze stavebního řeziva (trámky, fošny, latě) a elektrohoblík.
ale zatím jdem to jen vypodložil špalkem
To dnes 99% omladiny nedokáže, něco udělat, ty leda tak šmrdlat na mobilu a pak nedokážou ani rozpoznat, že když postel váží 20 kg i s matrací, tak asi moc masivní nebude
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.