Nejste přihlášen/a.
Moc prosím o odpověď , nastěhovali jsme se do bytu a potřebujeme připojit novou automatickou pračku. U stoupaček máme namontovány na PPR trubce dva ventilky (roháčky- teplá a studená voda ), do nich měly být napojeny pancéřoné hadičky k sporchovému koutu. Do jednoho roháčku je však namontován T-Kus a do něho namontován ještě jeden roháček - na pračku.
Chci se zeptat, může být přívodní hadice k nové pračce namontována popsaným způsobem? Nebo musí, tak jako kdysi být použitý místo roháčku jiný ventil tzv. pračkový-který má zp. klapku?
Děkuji, Olina
Asi může, ale ten, který je v pračce nesmírně trpí a může se stát, že to nepřežije a povodňová kalamita je tady. Někdo vodovodní ventil nezavírá vůbec, ale já se bojím, a raději zavírám po každém praní. I u pračky i u myčky.
Také se bojím, ale zjistil jsem , že manželka častěji zapoměla pustit ventil, vodu, a trpí pak čerpadlo. Za posledních 25 let nám voda ze zmíněného důvodu nevytekla. Také nezapomeńte že, ta voda se tou hadicí, nemá kam dostat. I kdyby ventil povolil, tak se nemá kam vytlačit. Bavme se o realu, ne o hypotetických situací. Pokud má paní strach, at si ten ventil raději zakoupí.
Pokud je ten roháček nový,tak to použijte.Pokud je zoxidovaný a používaný,vyměňte jej za kulový kohout.Viz obrázek.
JABRAKA
Moc děkuji, vše je nové, roháčky i t-kus. Také si myslím, že to tak může být. Jen mě zviklal chytrilín soused, že prý ten ventil musí mít zp.kl. protože by mohla voda z pračky při napouštění, takzvaně couvnout zpět a znečistit pitnou vodu v trubkách.
Podotýkám, že in má 17 let starou pračku. U té mojí nové, to už snad nehrozí, ne?
Znečistit vodu v rozvodu? No pokud máte v pračce specialní čerpadlo, které bude tlačit vodu umyslně zpět ( takove tam ale není ), a budete mít otevřené kohouty vody, a čerpadlo v rozvodnách vaší vodovodní soustavy by bylo slabší než ve vaší pračce, pak by mohlo dojít k tomu, že bude voda vtlačena do vaší soustavy. Ale už po 2 vteřinách po výtlaku vody z vaší pračky, by opět bylo vše v pořádku. Máte určitě hodně chytrého souseda. Třeba se mu líbíte
čemuž vyhovujete, nebot vámi napojená čast bytu má zpětný ventil, např. v průtokovém měřícím přístroji na vodu ( vodoměru ) , dále např. v pračkách ( jsou tam od výroby ) ... ps. .. .. . .. Ale tohle je totalně ujeté, měli by tam mít, že musí mít přetlakový vyntil, který zabraní uniku vody při přetržení hadice . Ale je to jejich problém co tam mají
To upozornění u Whirlpoolu, že zpětný ventil není třeba, tam asi nevzniklo bezdůvodně. Například dříve - teď už jsem to neviděl - měly baterie pro sprchu tzv. "koník", který zajištoval, že pokud napouštíte vanu, sprchu hodíte na dno a během napouštění přestane téct voda, nedojde vlivem ztráty tlaku a vody (třeba má puštěný kohoutek soused pod Vámi) v potrubí, nedojde k nasátí vody z vany do rozvodu. Prostě spojené nádoby. Takže soused není "chytrolín".
Mně je ukradený soused, je mi ukradená Vaše pračka Whirpool, a také je mi ukradené, že jste si vodovod zajištoval dřevěným kolíkem, a že Karel IV neměl na škopku zpětný ventil.
Bavíme se o dnešním světě, dnešních ventilech a dnešních vodovodních baterii. Paní se obávat vracení vody nemusí. Tečka. Jiná věc je, zda se má obávat prasknutí hadice, kohoutku nebo cunami.
Je rok 2010 a taky už nedáváme do malty vajíčka, jako když se stavěl Káji most! (To jsem zrovna řekla sousedovi-myslím, že nejštastnější bude jeho drahá polovička, protože bouchl dveřma a už dal pokoj!) Děkuji, děkuji...
Napustte si vanu, hoďte do ní sprchu, zavřete přívod vody do domu, otevřte kohoutek k té sprše, otevřte kohoutek pro vypouštění potrubí a budete se divit - voda z vany zmizí. Do těch přívodních trubek a vyteče tím vypouštákem.
Nejste divný? Vy si v domě vypínate hlavní přívod, a když odcházite z domu tak otvírate kohouty do polohy otevřeno? Pak vám doporučím vypnout hl.přívod plynu, otevřít kohouty u sporáku a hlavně se dobře pojistit. Ale nic proti vašim zvykům.
Horní příspěvek chápu jen jako pokus. Jinak vana plná špíny, ženská se sprchuje, přestane téci voda, hodí sprchu do vany a nezavře výtok. OVAK někde něco spravuje vypouští vodu z vodovodního řadu a hned se všechna špína z vany hrne zpět. Není se o čem bavit. Norma předepisuje zpětné ventily a pokud nejsou u výtoků, musí být alespoň na patě domu. Jak se řeší panelák, to nevím. Některé předměty jsou již nejspíš zabezpečeny samy o sobě a tak nevyžadují zpětný ventil. Například bojler ten bude muset mít samostatný zpětný ventil vždy.
Například v návodu k některým pračkám Whirlpool je, že zpětný ventil není třeba. Pokud o tom ve vašem návodu není nic ...
Jenže je fakt, že moderní pračky ani nemají třeba kontakt pro provedení ochrany pospojováním nebo uzemněním proti úrazu elektrickým proudem v prostředí vlhkém a já si stejně myslím, že by ta ochrana být provedena měla.
Pospojování se dnes v pračkách nedělá, protože zvyšuje nebezpečí urazu el. proudem. Kdy jste absolvoval poslední zkoušky vyhlášky 50. Máte alespoń padagraf 4? K každé diskuzi o elektrice vyskakujete a pindáte. Dnes se do bytů dávají proudové ochrany které jsou 100x rychlejší než ochrana pospojováním. Jsou tak vymakané, že nemůžete přiložit ani zkoušečku, aniž by ochrana nevyletěla. Vy udělate ochranu pračky, ktera je lakovaná, pogumovaná a zabijete paní když se bude vedle koupat. Psal jste tady, že pracujete 30 let v nemocnici, tak běžte operovat. A nepindejte do každého mého příspěvku. Trpíte stihomanem, nebo prostě nerozchodíte, že jsem k vašemu příspěvku v elektronice napsal, že se mýlíte? Nebo jste jen chytřejší než výrobci praček a celý elektrotechnický cech?
No vy jste teda odborník. Za prvé vůbec netušíte v čem spočívá ochrana pospojováním - v ekvipotencializaci kovových částí na které byste si mohl sáhnouz. Za druhé ne všechny pračky se instalují tam, kde už je instalována ochrana proudovým chráničem. V drtivé většině bytů dnes ještě není neb elektroinstalace je tam starší než novela předpisu proudový chránič pro určité případy předepisující. To, že proudový chránič vyhodí tzv. vadaska vůbec neznamená, že je ten chránič vymakaný. Chrániče používané v domovních instalacích mají vypínací proud v řádu desítek mA, vadaskou teče o něco více, jádro v elektromagnetické cívce by se jinak ani nehnulo.
Raďte raději jenom o PC.
Hezky jste to okopíroval z webu. Jenže v drtivé většině domácnosti již máte umělohmotné rozvody. Věřím, že je máte doma všechny chráněné pospojováním, včetně umělohmotné vany. Divím se, že si nepospojujete i mikrovlnku, tam bych se bál více, než v celé koupelně. Tedy pokud jste ji nemontoval Vy. .. .. .. .. .. p.s. nepledte si vadasku se zkoušečkou. Je vidět s čím doma pracujete a jaký jste odborník na elektrotechniku. Vadaskou teče kulové prd, jinými slovy nula nula nic a pak přece jen něco, vždyt jste uzemněný ( nebo ne ).. nebo pospojovaný? Ale dohadovat se umíte Příště okopírujte lepší texty. A chrániče nemají vypínací proud v řádu desítek mA. ( řády mA - myšleno desítky desítek ) To byste byl mrtvý. Pokud se nepletu tak přesně 30 mA. Je vidět , že plácáte naslepo, někde jste o tom četl nebo slyšel ( což je prima, ale přesnější udaje neznáte ) Ale rád ukazujete, že vždy budete mít pravdu. Já se s vami nebudu dohadovat o interně nebo o anesteziologii ( tam jste asi machr, když děláte pomocníka v nemocnici - viz vaše zprávy na vnitřní poště )
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.