Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
v některých e-shopech na Slovensku se cena spotřebičů pohybuje řádově o tisíce korun míň, než tady v Česku. Chceme tam proto nakoupit vybavení do kuchyně, ale nevíme, co s platbou. Účet v eurech bychom měli, ale je na něm jen málo peněz. Když budeme na něj vkládat peníze z Česka, bude to pod velmi nevýhodným kurzem, navíc platba do zahraničí je tam velice drahá. Kdybychom chtěli platit hotově v eurech na místě osobního odběru, tak to počítám vůbec nejde... Máte někdo s nakupováním v SR zkušenosti? Jak bychom to měli udělat? Díky předem za odpovědi.
Především musíte vycházet z platebních možností, které daný obchod nabízí. Těžko odpovědět konkrétně. Obecně řečeno, dá se platit hotově na místě, kartou na místě nebo přes internet, bankovní převod je v principu také možný a některé obchody zasílají na dobírku i do ČR. Je to ale vždy otázka konkrétního obchodu. Osobně bych viděl větší problém v dopravě (pokud nevyužijete osobní odběr), protože u zvlášt velkých spotřebičů se může prodražit. Také zvažte možnosti případné reklamace zboží.
doplněno 05.02.10 11:17:Ještě k převodu. Převod je možný i z korunového nebo jiného neeurového (přepočet na eura dle kursu banky) účtu. Jestliže by byl problém nevýhodný kurs, není problém si vyměnit eura ve směnárně a tu vložit na účet v bance.
Výměnout € ve směnárně a pak vložením do banky se těžko ušetří. Kurzy nebudou až tak rozdílné a navíc většina bank si účtuje při vkladu na cizí účet v hotovosti nemalé poplatky. Při platbě převodem banka použije kurz "devizy prodej" který je výhodnější než "valuty prodej" použitý pro směnu hotovosti, otázkou jsou poplatky.
Ale hlavně si měla tazatelka zjistit možnosti platby, české e-shopy se kterými mám zkušenost umožňují platbu v hotovosti nebo mají na místě platební terminál na hotovost běžně. Naopak by se mohly cukat na platbu kartou - přijdou o další cca 3%.
K možnostem platby jsem něco napsal. Vše záleží na konkrétním eshopu. Pokud nabízí platbu kartou - u nás drtivá většina větších eshopů - lze kartou zaplatit. Pokud ne, tak to nejde. Jednoduché, ale to nezjistíme tady.
K těm kurzovním rozdílům - ta úspora samozřejmě nebude nijak dramatická, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by kurs "devizy prodej" v bance byl výhodnější než kurs ve směnárně, kolem které denně chodím.
S tou reklamací jsme mi něco připomněl - nevíte, zda na spotřebiče zakoupené na Slovensku lze reklamovat stejně, jako by byly zakoupené v Česku? A volíme osobní odběr, protože bydlíme od slovenských hranic kousek...
Máte na mysli reklamaci u nás v servisním středisku dané značky nebo budete také reklamovat na Slovensku? V tom prvním případě záleží na tom, jak se k tomu postaví výrobce. Někteří mají například EU záruku či celosvětovou, jiní ne. V každém případě vždy je možné reklamovat u prodejce, a to samozřejmě i na Slovensku. Akorát vám teď neřeknu, jak dlouhá je zákonná záruka na Slovensku (u nás 24 měsíců).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.