Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
na chatě mám nad přístavbou šikmou střechu pod kterou je nízká půda a bohužel není zateplená ani střecha, ani strop. Stop jsou jen trámy a na nich zespodu dřevěný rošt a SDK. Do budoucna bych střechu rád zvedl a předělal na podkroví, ale do té doby to chci alespoň provizorně zateplil.
Uvažuji teď o zateplení stropu a nevyužívání půdy. Střechu nechám tak jak je, jelikož její pořádné zateplení pod krokvemi s odvětráním by malý prostor ještě více zmenšilo a půda by byla stejně nepoužitelná.
Trámy mají 10cm, mezi ně bych nastrkal stejně vysokou vrstvu skelné vaty (Rotaflex TP 01 z Hornbachu) a překryl paropropustnou fólií (aby byla vata alespoň trochu chráněná před prachem, myšmi a případnému zatékání). Přes to bych dal na nějaká místa pár prken/osb aby se tam dalo trochu pohybovat.
1) Je takový postup v pohodě?
2) Bude těch 10cm vaty mezi trámy mít nějaký efekt, anebo bude výrazný rozdíl pokud bych dal ještě dalších 10cm křížem nad trámy? Všude čtu, že izolace by měla být alespoň 25-30 cm, ale na druhou stranu nemám to v zimě na trvalo a na velké topení, jde spíš o to aby tam na jaře a na podzim nebylo jak v lednici. A když tam dám další vrstvu vaty tak se tam nebude moct šlápnout.
3) Vata by měla být nehořlavá, tedy nevadí že bude položená na drátech ke světlům a zásuvkám co jsou teď na stropě položené?
4) Je pro práci se skelnou vatou potřeba mít speciální ochranné pomůcky, anebo jsou ty materiály dnes v tomhle ohledu bezpečné a vystačím si s respirátorem a rukavicemi?
Díky moc za rady.
1) jako dočasné řešení ano.
2) vaty bude málo, ale poznáte zlepšení
3) nevadí
4) jsou lepší, jak dříve, přesto se doporučeje respirátor či rouška, rukavice a zapnuté rukávy.
------------
Osobně bych pořizoval vatu jinou, s lepší lambdou a sílu takovou, abyste jí pak mohl dát do podkroví. Až předěláte střechu, vatu tam umístíte, páč pak na podlaze bude zbytečná.
----A když tam dám další vrstvu vaty tak se tam nebude moct šlápnout.---to lze lehce vyřešit.
----Přes to bych dal na nějaká místa pár prken/osb aby se tam dalo trochu pohybovat.----OSB nikoliv.
Děkuji za rady vám i ostatním. Dám zatím jednu vrstvu a uvidíme zda to bude pocitově stačit anebo ještě přidám druhou.
Jen se ještě hloupě zeptám - jak bych mohl lehce vyřešit to, aby se tam dalo pohybovat když po celé ploše by byla vrstva vaty a nebude o co opřít pochozí prkna...na pár místech něco položit na trámy a na ně udělat rošt nad vatou?
Je mnoho řešení, vždy záleží na konkrétní situaci a znalosti. Na pochozí trámy lze položit polyš. Je potřeba zvednout o 20cm? Ok, koupíte EPS 100Z síla 10cm, rozřínete ho podél na velikost 100x250x1000mm, položíte na trám, na něj coulové prkno o šíři +10cm pak na to dáte rošt. Když je třeba jen kontrolní lávka, koupíte fošnu 250x50xdélka a zavěsíte jí na krov lankem, drátem, vším co kutila napadne. Pak další možnosti nastojato OSB atd...
Vždy se najde řešení. Jen to správně udělat.
Zateplování u objektů,které jsou v zimě užívány málo je dost problematické.Když v pátek přijedu na chatu a v neděli odjíždím,pak bez ohledu na zateplení musím dva dni topit na plné pecky,aby se prochladlá konstrukce i s izolací prohřála a od pondělka pak stejnoměrně opet chladne na venkovní teplotu.Rozhodně izolace nešetří nic.
JABRAKA
Při práci se skelnou vatou je dobré používat ochranné brýle, roušku , jednorázový ochranný oblek, rukavice. Na všechny odkryté části těla pak drobné jehličky vaty se zakousnou a dráždí kůži, což se projeví začervenáním. I po použití ochranného oděvu zůstává většinou nechráněné zápěstí a krk. Podráždění většinou po 2 dnech vymizí. Práce je to nepříjemná, člověk se za chvíli zapaří. Je nutno dělat přestávky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.