Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nevydrží mi úsporné žárovky

Od: ludmila* odpovědí: 24 změna:

Dobrý den, mám v lustru úsporné žárovky Philips LED 13 W. Místo deklarovaných 15.000 hodin mi vydrží sotva 2.500 hodin, poté prasknou - podélně ta keramická část. Tu a tam mi také v domě odejde některá el. zásuvka nebo i světlo. Může to spolu souviset? Může to být nějaká nebezpečná závada v elektroinstalaci? Taky když mi někdy praskne obyčejná žárovka, vyhodí to nejen pojistky, ale i hlavní jistič na ulici. Elektrice nerozumím. Co mám dělat? Děkuji. L.Píšová

 

 

24 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


6x

Kontrola odborníkem je na místě, ale nemusí být špatně nic. U nás v novostavbě i u rodičů s novými rozvody vydrží i značkové LED žárovky jen pár měsíců. Hodiny jsem nepočítal. Příčina? Jsou to prostě šmejdy s mizerným chlazením.

 

motak

5x
No mate dve moznosti. Bud par let studovat a vystudovat elektrikáře a pak si to sama opravit.
Nebo zavolat někoho,kdo to uz ma za sebou,tj elektrikáře.

 


4x

To, že klasická žárovka "vyrazí pojistky" nebo se i rozprskne se stává běžně. Je to dáno principem žárovky. Je v ní kovové (wolframové) vlákno, kterým prochází elektrický proud. A protože to vlákno má nějaký odpor, průchodem proudu se ohřívá (až svítí). Pokud je v nějakém místě slabší, odpor je tam vyšší a víc se ohřívá. Kde se víc ohřívá, tam víc ubývá (sublimací). A tak stále dokola, stále se to zhoršuje. K tomu ještě odpor studeného vlákna je asi pětkrát menší, než rozžhaveného svítícího. A tak jednou - většinou při zapnutí (nebo otřesu) dojde k pohybu (roztažností nebo otřesem) a vlákno v tom oslabeném místě praskne. A při troše smůly se to přehřáté místo při praskání rozžhaví tak, že na místě z odpařeného kovu a okolního plynu vznikne elektrický oblouk, který se po vlákně rozšíří tak, že prudce klesne odpor a stoupne proud. Oblouk intenzivně zasvítí, někdy teplota stoupne tak, že zvýšený tlak baňku roztrhne. A zvýšený proud "vyhodí pojistky".

 


3x

Že nevydrží LED žárovky deklarovanou životnost je celkem běžné. Zajímavé je u těch vašich, že praská ta keramická část. Ona ale zřejmě není keramicá, bývyají to většinou tepelně odolnější plasty. Ale vetšinou odejdou čipy, nebo elektronika. Osobní zkušenost v poslední době- kupuji LED pod obchodním názvěm "Best Led" - 9W (Elektro expert), které mají záruční dobu 5 let a jejich cena se pohybuje okolo 35,- Kč. Schovám paragon a pokud odejde, vymění na počkání za dobrou. To že Vám odejde občas nějaká zásuvka, nebo světlo, bývá většinou opotřebením, vyhřátím spojů, případně nešetrným zacházením (zásuvky). NIC nevydrží věčně. Když praskne obyčejná žárovka, jak již říkali ostatní, vypadne jistič okruhu i hlavní. Je to běžné. Dojde ke zkratu a proti tomu selektivita mezi proudovými jističi není taková, aby reagovaly samostatně pouze ty s nižší hodnotou. No a nakonec, občasná kontrola odborníkem, ale doplněná i příslušnou údržbou (zejména dotažením spojů v zásuvkách s rozvody v hliníku), určitě neuškodí.

 


2x

Tak žárovka obyčejná klidně může vyhodit i hlavní jistič, to zažil každý, jak odejde zásuvka si nedokážu představit, jedině tak, že je vytavené od nějakého výkonnějšího spotřebiče a LED Philips bych viděl na nějaký "slabší" model... To, že je někde něco napsáno bych vůbec nebral v úvahu...

 

kepler*

2x

Ano, zcela jistě jde o závadu na elektroinstalaci, a to možná v celém bytě. Sám jsem to osobně zažil a LED zdroje mi nevydržely ani pár set hodin. Jističe mi to vyhazovalo tak, že je ani nešlo zpátky nahodit. Pokud tam máš staré keramické objímky, tak co nejrychleji vyměnit, možná i celé svítidlo.

V každém případě to chce elektro revizi.

Co je špatného na keramických objímkách? Jsou snad horší než plastové?

Možno si to pletie s bakelitom.

Ona píše o keramice na úsporkách. To sice není keramika, ale vypadá tak.

 


2x

V RD domě, kde jsem se mi tento jev děl pouze v obýváku v patře. Obyč vláknová žárovka vydržela pouze rok a odcházela pravidelně tak, že po zapnutí zastudena prskla a baňka odlétla od patice do lustru. Mimo jiné i hlavní jistič na domě vybavil.

Nakonec to byl zlomený hliníkový drát v patce lustru u stropu.

Dodnes netuším jev (zda se nějak idukovalo napětí nebo se dělalo něco jako jiskřiště či to fungovalo jako tlumivka?). Každopádně od té doby se nic podobného nestalo ani při přejití na LED od Philipsu, které mimochodem docela drží.

V koupelně mám LED Philipsky už 6 let bez vady. Jinde tak 3-4 roky (zatím taky bez vad).

...

Takže určitě zkontrolovat elektroinstalaci v domě elektrikářem.

09.11.20 14:42

Tak v koupelně s GU10 jsem se přes 3 měsíce ještě nedostal

 


2x

Závada v instalaci to být nemusí, ale bývá to nekvalitními žárovkami, kterých je na trhu dost. To, že žárovka někdy "vyrazí jistič", je způsobeno zkratem uvnitř žárovky. V rámci úspory materiálu, jsou dnes žárovky vyrobené tak, že se pak teplem může deformovat vnitřek žárovky a dojde ke zkratu. Dříve tato závada byla spíše výjimkou. Občas se také objevily žárovky, které byly dimenzovány na napětí 220V. Stačilo pak nepatrné přepětí a žárovky odcházely. Je proto lepší kontrolovat, zda je na nich uvedeno 240V. V síti je 230V, ale někde může být o něco méně, jinde o něco více. Záleží, jestli je sít zokruhovaná, případně pak také na vzdálenosti od trafa. S keramickými objímkami svítidel to nesouvisí, ale obecně vydržely více než plastové, které se teplem často deformují.

Odborně vysvětleno... Se vším souhlasím!

 

senior

1x

Ano, souhlasím s rádcem kepler. Také mi to dělala stará elektřina a hlavně jeden starý lustr, kde byly žárovky zase směrem nahoru.

Přišel eletrikář a pomohl mi to vyřešit. Doporučuji. Na plyn a elektřinu je dobré si zavolat odborníka, zvláště když píšete, že tomu nerozumíte. To většina nás žen.

 


0x

Schovávat paragony, i žárovka má 2letou záruční dobu, jakákoliv. A možná by to v bytě /domě/ opravdu chtělo přeměřit elektrikářem.

 

olinl

0x

Pokud máte lustr kde je žárovka LED baňkou dolů a je na svítidle ještě skleněný či plastový kryt (většinou tvar koule), elektrika je v hliníkových/starších měděných vodičích, kde se delší dobu nekontrolovaly či nedosahovaly spoje, tak to vše zkracuje životnost jakékoli žárovky-to je léty ověřeno. V LEDžárovkách je elektronika a ta "trpí" teplem-resp. dříve odejde. Jsem také pro reklamaci prasklých LEDžárovek..

 

ra20z*

0x
Podle vašeho popisu máte elektroinstalaci ve špatném stavu a chtě nechtě budete muset volat elektrikáře, o bezpečnosti před úrazem ani nemluvě.

 


0x

Odvod tepla. Nehovoří se o tom, ale životnost LED vysoce zkracuje špatně navržený odvod tepla (chlazení). Pokud již moderní LED svítidlo, odvod tepla je zajištěn. Pokud náhrada "tepelné koule/žárovky".do plastové nebo keramické objímky, a navíc 13W (což je hodně), potom životnost vysoce klesá. Hlavně u malých "svíčkových".se závitem E14. svet-svitidel.cz/...

 

jenda2*

0x

To je právě ten fígl. Jako uvažovat ekonomicky a dát všude LED osvětlení, které vydrží v porovnání se žárovkou mnohem méně ale stojí v řádech více. Podle dostupných statistik se po zavedení úsporných opatřeních v EU spotřebovalo více elektřiny, než před zavedením. I povinnost zateplovat vnější část budov polystyrenem obludné šíře a neskutečných nákladů, které se v tomto životě investorovi nevrátí. To snad dokáže zpozorovat každý.

 

Já pozoruji, že s polystyrenem nemám v létě v baráku vedra a v zimě méně protopím.

Investice se mi rozhodně vyplatila, protože nemám v baráku v létě na zdechnutí.

Životnost LED Osram, Philips je u nás měřitelná. Nastěhovali jsem se do nového bytu před 11 roky. Všude jsme dali LED svítidla, asi 40 LED (stropy, kuchyň. linka, panel nad zrcadlem, ...). Dodnes jsme měnili jedno. Ve srovnání s "úsporkami" užívanými v původním bytě jde o výtečnou životnost. Proč všichni autaři dnes touží po LED místo žárovek H7 nebo H4? LED jsou lepší.

ra20z*
Všeobecně životnost led proti klasickým žárovkám by měla být minimálně patnáctinásobná, ale aby výrobci měli co vyrábět tak úmyslně poddimenzovávají chlazení led čipů a napájecích zdrojů. Prostě levné spotřební zboží které je vyrobeno tak aby většina výrobků těsně přežila záruku.
Když začali led žárovky a stáli několik set korun tak výrobci si nemohli dovolit hodně reklamací, ale dnes když koupíte v supermarketu žárovku za 50kč tak od ni nečekejte velkou životnost.
Když kupujete žárovky dívejte se na výrobcem udávanou dobu životnosti a jestli není omezená doba svícení v kuse třeba na 3 hodiny a také na omezený počet sepnutí.
Elekroinstalace na životnost ledžárovek má také vliv, protože jak píše tazatelka má problémy a usuzuji že má instalaci v hliníku který bez pravidelné údržby dotahováním svorek v nziká přechodový odpor a počase spoj začne jiskřit a na žárovce se objeví napětové špičky které zničí napájecí zdroj žárovky.
Nebo také se stává že je špatný spoj u třífázové instalace na přívodním PEN nebo N vodiči a na některých spotřebičích se může objevit skoro 400 voltů na což nejsou dimenzovány.

Mžikové zajiskření na špatných kontaktech domovní elektroinstalace se v podstatě chová jako stovky zapnutí a vypnutí. Což se musí odečíst z celkového počtu možných sepnutí udávaných výrobcem. Například když jsou již staré vypínače světel s opálenými kontakty, ve kterých to po sepnutí bzučí, tak pro LED se chová místo jednoho sepnutí, jako více jak desítka sepnutí a vypnutí vypínače.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]