Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Připojení indukční desky na staré rozvody

Od: kar odpovědí: 19 změna:

Je mi jasné, že je to na elektrikáře, přesto se ptám - Jak připojit indukční varnou desku Mora? V RD mám k dispozici 3 fázové připojení (původní sporák byl zapojen na 3 fáze - zřejmě 2 fáze byly pro varnou desku a 1 fáze pro troubu). Jedná se však o rozvody 30 let staré, tzn. rozvody v RD jsou následující: fáze + zelenožlutý drát. Tam kde se dělala již nějaká dílčí rekonstrukce, tam je fáze + zelenožlutý + modrý (modré a zelenožluté jsou v rozvodné skříni samozřejmě spojené do jednoho). K indukci jsme od jističů přivedli nový kabel 5x2,5 (č, h, š, m, zž), neb jsem myslel, že vše využijeme. Dle návodu si však nejsem úplně jistý, jak případně postupovat - jelikož zž a modrý budou v rozvodné skříni stejně spojeny, tipoval bych dle přiloženého návodu, že mám 2 fázové připojení + jedno neutrální vedení. Tzn. chápu správně, že: zapojit 2 fáze (L1 hnědá a L2 černá) a dále modrý N a zž PE (s tím, že v rozvodné skříni budou modrý a zž stejně spojený), šedý drát nevyužiji. Kdybych podle schématu zapojil ještě šedý drát (varianta 2 fáze a 2 neutrální vedení), musel bych poté v rozvodné skříni spojit m+zž+šedý? Děkuji.


 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

111®

3x

tak je to psrávně: Tzn. chápu správně, že: zapojit 2 fáze (L1 hnědá a L2 černá) a dále modrý N a PE (s tím, že v rozvodné skříni budou modrý a zž stejně spojenýa připojený na svorku PEN), šedý drát nevyužiji a na obou koncích zaizoluji. A na obou stranách zaizoluji. Máte starou soustavu TN-C, takže 3f+PEN

kar

Takže shrnuto: Dle přiloženého schématu budu tedy zapojovat variantu 2 fázové připojení, 1 neutrální vedení. Přivedl jsem 5x2,5, ale šedý vůbec nevyužiju - možná bych ho mohl využít pro troubu, ale to by byl asi paskvil (teda udělat poblíž indukce a trouby další 3 fázový vypínač, od kterého bych rozvedl 2 fáze k indukci a 1 fázi k zásuvce na troubu - to by asi šlo ne?). Na straně indukce: na polohu 1 připojím L1 (hnědá), na polohu 2 připojím L2 (černá), poloha 3 zůstává prázdná, na polohu 4 připojím modrý N (polohu 4 a 5 propojím přiloženým plíškem), na polohu PE připojím zelenožlutý. Na straně jističe: fáze L1 a L2 připojím na stávající 3-fázový jistič 3x16A, přičemž jedna poloha zůstane nevyužitá (nebo ji mohu využít pro zásuvku k troubě - tzn. po vypnutí tohoto jističe bude bez proudu jak indukce, tak zásuvka pro troubu. Modrý N a ZŽ na straně rozvodné skříně připojím na jednu polohu (spojím je). Produdový chránič není. Je to takto OK? Moc díky!

Za mne OK. . Ty vodiče N a PE připojit oba na sběrnu PEN v rozvaděči.

Už jsem nestihl doplnit. Tu zásuvku pro el. troubu (16A), podle mne, můžeš napojit na tu třetí fázi (šedý vodič) za sporákovkou a na N a PE (vodiče modrý a ZŽ ve sporákovce), samostatným kabelem CYKY 3Cx2,5. Pak bude sporákovka jako hlavní vypinač pro oboje zařízení. V rozvaděči pak popsat jistič jako "indukční deska a el.trouba".

kar

Čistě teoreticky a pro zajímavost - pokud budu v rozvodný skříni stejně spojovat ZŽ a modrý, tak proč se to nespojuje už přímo na indukční desce a teoreticky se táhne zbytečně jeden kabel navíc? Asi vím - kdyby se jednou předělávala elektrika, tak at je to rovnou přivedený do rozvodný skříně, jak má být. A ještě jeden drobný dodatek - proč na indukční desce zůstává poloha 3 ve všech případech nevyužitá? Je to třeba tím, že deska se provádá i v jiných zemích, kde by se na ní něco připojilo? Díky!

111®

protože ten modrý N slouží jako pracovní, zatím co ten zelenožlutý jako ochrana a uplatní se až při poruše při průtoku proudu na kostru

Ještě dplním informaci 111. Vodič N ("pracovní nula") je zatížen pracovními proudy, takže je větší předpoklad, že může dojít k vyhřátí a přerušení nějakého spoje vedení na tomto potenciálu. Pakliže je použit vodič PEN (sdružený pracovní i ochranný) pak se tím pochopitelně přeruší i ochranný vodič a zařízení není chráněno proti nebezpečnému dotykovému napětí v případě, že se dostane, při poruše, nebezpečné napětí na kostru spotřebiče (u předmětů třídy I - s ochranou "nulováním"). Takže z tohoto důvodu se přešlo ze sítě čtyřvodičové (380V/220V - 2 vodič) - 3+PEN (TN-C, přičemž C značí combination) na sítě pětivodičové (400V/230V-3 vodič) 3+N+PE (TN-S, S - separé). A navíc je pak možno okruhy tohoto typu (TN-S) doplnit na přívodu proudovými chrániči, čímž se bezpečnost instalace i připojených zařízení opět navyšuje. Což v síti TN-C nejde, nebot chránič potřebuje mít zapojen vždy samostaně jak "nulu" pracovní, tak i ochrannou.

Co se týká svorky třetí v indukční desce, mohla by být (teoreticky) využita pro připojení třetí fáze z přívodu a pak z této svorky a ze svorek N a PE by mohla být napojena třeba ta el. trouba, pokud by byla součástí nějakého "kompletu", obdobného jako běžný sporák. Tot můj názor, k čemu by mohla tato volná svorka sloužit.

berger*

Bohumile.už jsem párkrát ve fahrplanu připojení šedé na L3 viděl,byla u toho poznámka - jen pro (asi) Belgii a Holandsko. Proč,to nevím...

berger*

Tak špatně,to zapojení pro NL je dvě fáze,ochranná nula a dvě pracovní nuly...

Pokud je ta třetí svorka nepropojená s níčím v desce (což předpokládám a což je možné ohmicky proměřit), pak by mohla být využitelná tak jak jsem psal. Jinak nevím, jaký účel by měla. Ty dvě pracovní nuly pro NL ("neutrály" ) je možné asi chápat tak, aby nebyl jeden pracovní nulový vodič zatěžován součtovým proudem při zapnutí všech plotýnek, v případě že mezi fázemi L1 a L2 není fázový posun. Jinak nevidím důvod. Ale v NL jsem nebyl a jakou mají soustavu taky nevím.

 


0x

Dle mého názoru, pokud je původní jistič 16A/400V, tak provedete zapojení s jedním neutrálním vodičem. Ve druhém případě si příliš komplikujete situaci.

 

berger*

0x

No.zírám. Výraz neutrální vedení jsem ještě neslyšel. Zapojil bych to na dvě fáze,hnědou a černou. Šedou bych zaizoloval na straně sporáku,na pracovní nulu modrou,na ochranou zelenožlutou. Určitě bych v rozvaděči nespojoval šedou s zž a m. Předpokládám,že to visí za třífázovým jističem.Takže bych řekl,počkejte na elektrikáře...

Odpantáty vedou dráty... Klasika. Návod prekladal nejaký študent na brigáde a nik to po ňom nemal potrebu skontrolovat.

 

dusger*

0x

Na šedý drát nasaď svorku a schovej ho do krabice. V rozvaděči by správně měl být proudový chránič, pak se samozřejmě nesmí spojit modrý a zž drát. Použij 2f (3f) jistič, rozhodně ne dva 1f jističe. Nezapomeň na propoj mezi N. Třetí obrázek tě zajímat nemusí, podle něj nepracuješ, ten je pro jiné varianty.

111®

storno jsem udělal, protože není možnost smyzat vlastní příspěvek

 

 


0x
Jedna zasadni vec je, jestli teda mate jeste stare vybaveni rozvadece bez chranicu. Pokud chranice nejou, tak to zapojte tak, jak pisete podle druheho obrazku. Dve faze, nula, zem, jeden vodic je navic. Obcas se vyuziva k pripojeni trouby, ale lepsi je mit k troube samostatny privod. Ve skrini se pak pripoji na 3 fazovy jistic 16b a modry se zelenym na pen mustek.

 


0x

Doporučuji osadit na zdi, ve vhodném místě (nejlépe snadno přístupném), sporákovou přípojku (dříve běžné, nyní už není normou požadováno). Váhodné v případě oprav, čistění spotřebiče, nebo potřeby rychlého vypnutí, pro možnost odpojení. V ní pak ukončit nový CYKY kabel. Vodiče fázové (černý, hnědý a šedý) připojit na přívodní svorky spínače. Ze sporákové přípojky provést do indukční desky samostatný přívod poddajným kabelem 5Cx2,5 - plastový / gumový. U tohoto, ve sporákovce, zapjit pouze dvě fáze (černý L1 a hnědý vodič L2), šedý nezapojovat. Vodiče modrý (N) a žlutozelený (PE) propojit pomocí svorek na přímo, na vodiče N a PE poddajného přívodu V indukční desce pak zapojit podle zapojení na obrázku prvním, u dvoufázového zapojení. Tedy vodiče fázové L1 a L2, vodič nulový pracovní N a vodič ochranný PE. Šedý opět nezapojovat. V rozvaděči budou zapojeny vodiče fázové na třífázový jistič a vodiče N a PE oba na sběrnu PEN (soustava TN-C).

Jinak možné tedy nyní zapojit, i takto, bez té sporákové přípojky, buďto přímo tím kabelem, nebo opět poddajným přívodem, ale přes instalační krabici, umístěnou va zdi a přes, v ní umístěné svorky. Ovšem z hlediska praktického i bezpečnostního, sporákovou přípojku jednoznačně doporučuji.

ra20z*
Každý pevně připojený spotřebyč musí mít hlavní vypínač.
Funkce hlavního vypínače splňuje jistič v rozvaděči ale musí bít s kuchyně rychle přístupný, například rozvaděč na chodbě vedle kuchyně ale nesmí tam být uzamykatelné dveře. Jeli rozvaděč mnohem dále natož v jiném patře nebo venku musí před sporákem být hlavní vypínač.
Hlavně nedávejte vypínač těsně nad sporák aby do něj necákalo mastný protože je to hnus když tam někdo do toho musí máknout

ra20z - kdysi to tak bylo, snad v ČSN 342180, ale už jsem dlouho "mimoakční" a tak, pokud víš, ve které ČSN to nyní je definováno, napiš. A kde je nějaký takový "výklad" k umístění HV (jističe) v rozvaděči případně rovněž.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma zapojení varné desky

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]