Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení okálu

Od: tm odpovědí: 8 změna:

Dobrý den - Máte někdo praktické zkušenosti, jak zateplit RD typu OKAL? Jedná se o řadový RD (ze dvou stran sousedi - topí), který lze považovat za typ okálu (ikdyž asi nejde o okál v pravém smyslu - to je jedno). Sklepní prostory a stěny směrem k sousedům jsou zděné, zbylé dvě obvodové stěny jsou tvořeny dřevotřískovými deskami, mezi kterými by měla být izolační folie a čedičová izolační vata tl. ca. 10 cm, z vnější strany je stěna obložena vápennocementovými deskami (azbest). Dům budeme mít na rekreaci, takže nemám v plánu do něj investovat statisíce. Přesto bych RD rád zateplil, jelikož kromě nevyhovujících oken musí být přes takto slabé stěny obrovské úniky tepla a jakékoliv zateplení bude +++. Pokud možno prosím o radu od lidí, kteří mají s podobnými RD zkušenosti a prováděli zateplení ideálně svépomocí. Je mi jasné, že odborná firma řekne: projekt, stavební povolení/ohlášení, rozebrat stěny, znova vyplnit izolací, azbest pryč a doplnit další vnější izolaci., odhad ca. 250 tis. Toto řešení by však znamenalo prakticky kompletní přestavbu dvou obvodových stěn. Nemluvě o tom, že za tyto peníze jsem za pomocí kamarádů schopen RD kompletně vyzdít cihlami.

Osobně mě napadlo něco ve smyslu: 1) Nalepení polystyrenových desek/skelných desek o tl. ca. 5 cm na vnitřní stěny kolem oken a obložit např. palubkami (prostoru je dostatek); 2) z vnější strany realizovat dřevěnou konstrukci o tl. např. 10 cm a tu vyplnit polystyrenovými/skelnými deskami, které bych nalepil na vnější azbestový plášt (nechci do azbestu vrtat, proto navrhuji lepení a "vložení" do konstrukce) a dále obložit např. palubkami/PVC obklady. Systém s palubkami navrhuji proto, jelikož by měli funkci, že budou držet izolační materiál, kdyby došlo k odlepení od stěny); 3) na strop ve 2.NP nalepit polystyrenové desky, čímž bych omezil únik tepla do prostoru půdy (na půdě je sice podlaha zateplena, avšak opět pouze 10 cm izol. vaty); 4) zateplit strop sklepa polystyrenem tl. 10 cm. V první fázi (blížící se zima) bych zateplil zevnitř (provedu svépomocí), na jaře zvenku. Trochu se však obávám při zateplení zevnitř tvorby plísní (RD je nyní úplně suchý, okna původní dřevěná - prodyšná až až...). Soused takto zateplil pouze zevnitř již před 15 lety a plísně nemá. Bylo by vhodné použít např. paroizolační (paropropustnou?) folii dovnitř, ven? Děkuji za rady...

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

RD na rekreační účely...ze dvou stran sousedi..takže zateplit pouze dvě stěny +výměna oken. No.., nechal bych si spočítat tepelné ztráty domečku, pak bych si nechal spočítat cenu zateplení...úsporu nákladů na vytápění (notabene při rekreačním využití) a dle "návratnosti" bych se rozhodl zda to vůbec má smysl.

 


0x

Zateplený Okál v roce 2014

mapy.cz/...

vpravo za tůjkami stojí další Okál, zateplen o rok déle. Bohužel tam není vidět, ale letos všechny tůje byly pokáceny.

Vše zatepleno EPS 70 F síly 120mm.

priklad11*

To že je OKAL. OKAL je výrobek bývalých Rudných dolů Jesenik. Ne každá dřevostavba je OKAL. Láďa Tikal jistě vysvětlí.Někdy v roce 70 až 80 byl nejvíc zadaný typ 117. Tady fotka 3.3.2010 14.48 je zateplený OKAL typ 117P SP v Novém Městě nad Metují.

poradte.cz/...

Ano vyráběly i řadovky. Mohl bych nafotit. Základová deska a jinak zděný pouze komín. Ani cihla navíc.

priklad1*

Ještě dodávám. Jedno je pouze kolečko u trakaru.

tm

Ta "zašedlá" omítka, na kterou zřejmě narážíte na poslaném odkazu je jakého původu? Řekl bych, že je to spíš chyba v povrchové úpravě fasády. Okály se běžně zateplují a pochybuji, že by ve velkém plesnivěly.

priklad11*

Pokud to bylo na mně. V zaslaném odkazu je jediný sólo již zateplený OKAL. Co tam jsou ty řadovky něco je od RD Jeseník, něco ne. Některé jsou obložené plechovymi šablonami. Neznám jejich konstrukční stavbu. Podle vašich údajů stejně žádný OKAL nemáte. Prostě dřevostavba. Nezateplený OKAL měl panel, na něm lišty a zakryto lignocementovými deskami. Pod deskami to bylo větrané. Skutečně po čase se na nátěru (Eternex) usadil prach a byla tam taková plíseň. Jednalo se spíš o vzhled. Stačilo obnovit nátěr.

RD stavěly při stejné konstrukcí ibytove domy. To je ten obrázek v odkazu s tím mechem.

 


0x

zateplil bych (pro trvalé bydlení) klidně zvenčí EPS70F tl 15cm lepením pěnou nebo i klasicky lepidlem na půdu pokud nemusí být pochůzí-volně loženou "vatou" tl dle možností a financí od 20cm do 30-40cm.Jinak uniká mě smysl vnitřního zateplení-pak se vnitřek rychle vytopí ale vychladne podstatně rychleji než klasicky zvenku zateplená stavba.

Ale u rekreačního objektu? nevím.Budete jej využívat i v zimě?

tm

Ano, RD budeme využívat i v zimě. Je jasné, že pokud přizvu firmu, vrazí se do toho neskutečné peníze. Když zateplím sám, jsem schopen se dostat na nějakých 300,- Kč/m2, pokud bych venku obkládal stěnu např. palubkami (polystyren tl. 100 mm seženu za ca. 110,-/m2, palubky ca. za 180,-/m2). Přijde mi, že to nebude zase taková investice (velkou část stěny navíc ještě zabírají okna a dveře), která by se nevrátila na úspoře vytápění (plánuji kotel na tuhý nahradit kombinací krb + elektrokotel).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]