Nejste přihlášen/a.
paní Veselá, záleží zdali je vyjádření starosty, nebo úřední ososby. Obratte se na živitní prostředí s obavou o svůj majetek, sežeňte posudek že je strop špatný, nebo jeho omlazení.
Nevím kde je pravda, ale pokud se obáváte o svoji nemovitost, braňte se a jednejte vždy písemně,
Horolezecký drahý způsob není nutný.Stačí se domluvit s nějakým živnostníkem zedníkem, kerý v lípě postaví trubkové lešení, které je absolutně variabilní a bezproblémové.Pak si vezmete někoho šikovného s motorovou pilou, který z lešení v té koruně pohodlně a bezpečně pořádně"rozsvítí."Osobně vyzkoušené-ještě ten den jsem s lešením i odjel.
Zkuste se podívat na níže uvedený zákon, hlavně na ustanovení o stromech, které nepotřebují povolení (tuším, že je potřeba pokácení následně nahlásit). Potom podejte ještě jednu žádost, která bude mít veškeré náležitosti a v případě opětovného zamítnutí podejte odvolání k vyšší instituci, pokud tam je možné odvolání. Na zamítnutí by měly být uvedeny jasné důvody odmítnutí, které se pokuste vyvrátit. Je možné, že pokácení by narušilo celou lipovou alej. Ale doporučení pana starosty není v žádném případě vhodné. A je dobrý nápad, u případného odvolání navrhnout darování nebo směnu pozemku s lípou za jiný vhodný pozemek. Jistě i mně by bylo líto pokácet zdravou lípu - to určitě. Ale at se potom starosta postará o "vaši" lípu současně s ostatními v aleji. Chatu jste stavěli a nebo kupovali? Bylo by zajímavé, zda v případě koupě byla zanesena ve znaleckém posudku. A potom, jestli jste při stavbě kupovali pozemek od města, zda jste pozemek koupili i s lípou. Třeba je to lípa města na vašem pozemku. To už je ode mne spekulace, ale zvažuji veškeré možnosti.
Postup při žádosti:
Dřeviny rostoucí mimo les jsou podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, chráněny před poškozováním a ničením. Péče o tyto dřeviny (strom, keř) je povinností osob, na jejichž pozemcích se dřeviny nachází. Povolení ke kácení dřevin lze vydat pouze ze závažných důvodů po vyhodnocení jejich funkčního a estetického významu. Každá žádost i povolení musí být náležitě odůvodněna. Povolení ke kácení vydávají obecní úřady a na území CHKO a národních parků jejich správy. Žádost musí obsahovat požadované náležitosti. (Jméno,a příjmení a adresu žadatele, doložení vlastnického nebo nájemního vztahu k pozemku, na němž dřevina roste, specifikace dřevin žádaných ke kácení - druh, počet, velikost, situační nákres, obvod kmene ve výšce 130 cm a zdůvodnění žádosti). Před podáním žádosti doporučujeme seznámit se podrobněji s příslušným zněním zákona, nebot v některých případech se povolení nepožaduje (pěstební důvody, zdravotní důvody, při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů, při ohrožení života či zdraví nebo v případě, že dřeviny na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob nedosahují stanovených rozměrů, tj. 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí nebo souvislý keřový porost do 40 m2.
Mohu tě ubezpečit,že arboretická údržba stromu je mnohem levnější,než jakýkoliv jiný způsob.Nehledě na to,že odborná firma přejímá i část zodpovědnosti za stav stromu.Na základě jejich vyjádření ti pojištovna chatu pojistí.Pokud budeš mít zájem,mám kontakt na řadu těchto odborníků,kteří tuto práci svedou.
JABRAKA
Ve Velvarech na náměstí přišli zahradníci a udělali řez na kmen. Myslel jsem, že se zbláznili, ale lípy zmladily a obrostly. Teď to pořád opakují. Takže i ten zahradnický zásah může mít různou formu. Ale stojí to peníze. Jenže na druhou stranu, copak vám ten strom nepřináší i něco dobrého? Není ta alej pěkná? Tady na silnici do Straškova vzali všechny lípy šmahem už vloni, v rámci akce bezpečné silnice a hodně dřeva na topení. A byla to lumpárna, jinak se to nedá říct.
dekuji vsem na odpovedi, alej je krasna, ale asi jen pro ty, kteri u ni nebydli. Ten posudek asi budeme muset nejak zajistit, pokud mate nekdo odkazy na firmu na udrzbu v okoli Benesova, prosim zda byste mi je zaslali.
Ale vubec nadsena z toho nejsem, kdyz se nad tim zamyslite:
mam na pozemku strom
z meho pohledu ohrozuje zivoty i majetek
je chraneny statem,
ja mam ze svych penez zajistovat jeho udrzbu. Toto opravdu odporuje zdravemu rozumu.
Pokud zapojim fantazii, dokazu si predstavit, ze jednoho dne se proste stane, ze strom spadne, spadne na mou chatu, ci k sousedum, ublizi diteti a za par hodin uvidime na Nove reportaz o me, jakozto o vrahovi, ktery mel na pozemku strom, jez tohle zpusobil. Berte tuhle fantazii s nadhledem, ale snazim se jen upozornit, na tu nelogicnost uvazovani OU Bensov. Mimochodem, pamatujete jak pred par lety spadl topol u silnice na projizdejici auto, ve kterem zahynuli dva mladi lide a najednou se zacalo resit, proc ze ten strom spadl, a zjistilo se, ze byl ve spatnem stavu (stejne jako ostatni "alej" okolo silnice) a uz davno se na to upozornovalo.
Proste, odkud se nikomu nic nestane, zustane to tak jak to je. Tak je to vzdycky.
S benešovskými úřady ohledně kácení stromu mám ty nejhorší zkušenosti . U nás strom ohrožoval kolemjdoucí ,vždy při větru se kus ulomilo /opravdu velký kus/ a přijeli za životního prostř. z Vlašimi . A v žádném případě strom je zdravý atd... Při velké bouřce v letě blesk strom rozčísl a my viděli jak byl zdravý. Uvnitř celý shnilý -neživý. Naštěstí se to stalo v noci ,že nikdo nebyl poblíž . A je pokoj . A je po něm a po starostech
Malé dítě se podělává a musíte ho živit, taky ho zabijete?
S tím stromem je to stejné. Kromě toho, že vám může spadnou na barák a zabít vás, padá z něj listí atd., tak ten barák i chrání, dává kyslík, je hezký. Rostl tam generace a nový jen tak nebude.
Pokud je ten strom zdravý, tak bych ho určitě nekácel, ale ošetřil jak nejlíp to půjde (zdravotní řez - vyřezat suché, případně svázat korunu proti rozlomení) Sundat celou korunu je prasárna, pak zatéká do kmene a za 20 let se začnou vylamovat i ty nové větve.
Važte si toho, že máte krásnou lípu a starejte se o ní. Případné kácení si dobře rozmyslete, protože zpátky to vrátit nepůjde. (Dělá se to tak, že se udělá odborný posudek s výsledkem strom je nebezpečný a ohrožuje životy a zdraví = můžete ho pokácet i bez povolení. Ale osobně bych se snažil ten strom zachovat i pro příští generaci. Taky se může stát, že pak vaše děti budou říkat "měli jsme tu krásnou lípu, ale ten osel jí sundal"
jiiiou, možná to myslíte s tím stromem dobře, ale bydlet byste za těchto okolností v chaloupce nechtěl. Vím, co říkám. Bude to dva roky, co se profičela vichřice/Ema/ přes naši zahradu a 5 stromů se zlomilo, naštěstí se nic nestalo, odnesl to jen plot, ale těch pár minut hrůzy za oknem, když je člověk bezmocný, bych Vám nepřála prožít. PT /stařenka/
PT, jestli myslíte, že u baráku nemám velký strom, tak se pletete, na dům jich dosáhne 6. Další tři jsem bohužel musel odstranit (byly nebezpečné), a o zbytek se starám aby byl v dobrém stavu.
Taky se může stát, že strom se odstraní, otevře se prostor pro vítr a při vichřici uletí celá střecha - to pak teprve bude hrůza. To samé bouřka a blesky.
Velká lípa se jen tak nevyvrátí, a pokud budou větve svázané, tak ani nerozlomí. V každém případě to chce pořádně myslet a až potom řezat, není to až tak černobílé.
Skutečně nezbývá než souhlasit.Pokud odborník strom ošetří,prořeže a zakotví rizikové větve,nebezpečí je skoro nulové.Ta radost ,když v červnu lípa rozkvete a hučí včelami!
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.