Nejste přihlášen/a.
Chtěl bych poprosit o radu někoho znalého problematiky plochých střech s obrácenou střechou (hydroizolace vespod, nad ní XPS a štěrk). Obrázek z ČVUT skript přiložen.
Jedná se mi o detail oplechování atiky, který znervózňuje klempíře: pokud zaprší, pak vlhkost na vnitřní straně atiky (naznačil jsem červenými linkami) zůstává mezi XPS deskami a hydroizolací. Musí jít tedy nahoru, kde narazí na plech, který by měl být na OSB - a půjde tedy trvale do OSB. Podle klempíře je to tedy problém, který se za delší dobu projeví kroucením OSB a nasákáním zdiva okolo... na druhou stranu když se dívám do skript, toto řešení se zdá být běžné (nezdá se mu XPS na vnitřní straně atiky).
Dále se mu nezdá, že střecha není odvětrávaná, ale co jsem vyčetl, tyto střechy se prý neodvětrávají.
Je to opravdu tak, nebo něco přehlédl?
Popisujete transport vlhkosti směrem nahoru, ale když si uvědomíte, že XPS není nasákavý, tak ve svislé spáře mezi hydroizolací a tepelnou izolací se sotva nějaká vlhkost udrží a když přece, tak se vlivem teploty a větru odpaří. Trvale zůstává jen vlhkost pod štěrkem, té ale nic nevadí.
S klidem můžete tento detail použít. Jen bych upravil detail o oplechování atiky z boku a zatahl pod štěrk. Pokud je plech z tinanzinku, mědi nebo poplastované oceli, tak s korozí by problém být neměl.
Díky, no právě mě šlo o to, zda se neodpaří a právě nepůjde nahoru.
Ještě se zeptám - stavební firma mi doporučuje neoplechovávat vnitřní stěnu atiky, ale udělat tam fasádu. Je to rozumné?
A druhá věc, jestli byl tak hodný - proč opravdu není nutné odvětrávání? Sice je vespod parotěska nad sádrošem, ale přece jen kabely, spoje mezi folii, přece to nebude hermeticky uzavřené.
Ta atika je tak nízká, že se právě kvůli vlhkosti oplechovává. Je to běžné řešení. Naproti tomu fasáda vlhkosti neodolá. Pokud máte využití místností takové, že jsou určené k bydlení a trvalou vlhkostí do 60% , tak se nic neodvětrávává. Pokud pod takovou střechou chcete provozovat bazén, musíte mít tuto vlhkost hlídanou dalším technologickým opatřením.
Děkuji, atika u nás je cca 50 cm vysoká. Pokud tedy rozumím, mám trvat na oplechování a nesouhlasit s provedením fasády na XPS na vnitřní straně. Jinak materiál by zde byl hliník. Oproti obrázkům na internetu ale u nás nenatavili hydroizolaci na plochu atiky, je pouze na hranu.
Jestli je atika vyšší, nemusí být oplechování vcelku, stačí jen oplechovat sokl do výšky 20cm nad štěrk, potom může být fasáda. Vytažení folie na atiku se provádí většinou jen u nízkých atik.Na boční XPS bych použil sendvič XPS s nakašírovanou cementovou deskou - bude se lépe kotvit oplechování.
Děkuji moc. A tedy poslední věc, jak jsem doplňoval do předchozího - vadí, že izolaci nenatáhli přes celou plochu atiky, ale jen k její hraně? Na řezech, které jsem si našel, je hydroizolace přetažená i přes atiku.
Případný vnitřní plech by byl z hliníku.
Jasně, tak Vám moc děkuji! Jinak firma nechce vnitřní stranu plechovat (právě jsem s nimi mluvil), prý to tam není jak přichytit, protože by museli vrtat do izolace...Tak já už nevím, když neví "odbornící"
Obvykle se na vnitřní stranu atiky přidává polyš 5 cm, protože bez izolace atiky máte na střeše obrovskou tepelnou díru.
Ale vidím větší problém. Kdo vám nakukal dát hydroizolaci až pod XPS? To necháte deštovou vodu zasáknout pod štěrk, až mezi polystyrény? Začne foukaz ze strništ, přijdou podzimní plískanice a mrazíky, zasáknutá voda začne zamrzat a co myslíte, že se stane potom?
Skladba střechy má být přece takováhle :
Beru to zvnějšku dovnitř.
1/ úplně nahoře hydroizolace, třeba tenhle Sikaplan
2/ pod ní nějaká separační textilie, třeba Mokrutex, protože on ten polyš a hydroizolační fólie se obvykle nemají zrovna rádi. Je záhodno držet je dál od sebe.
3/ izolační desky, obvykle polystyren
4/ parotěsná folie i když je pod ní celý původní strop
5/ a ještě jedna separační textilie, aby ta parotěska neležela přímo na cementovém potěru nebo rovnou na betoně.
U zelené střechy je skladba ještě komplikovanější. Úplně nahoru dáte substrát, pod ním musíte použít filtrační vrstvu, drenážní vrstvu a teprve potom následuje hydroizolace a celý zbytek střechy. To už není vůbec nic pro amatéry.
myslím že zavčasu byste si měl takovou střechu nechat ukázat a povykládat si s jejím majitelem.
Když se takové střechy dělají běžně, pak taková akce přece není problém, ne?
Ale to je princip obrácené, čili inverzní skladby. Je to běžně používané pro pochozí střechy - proto jsem dal i obrázek ze stavební fakulty ČVUT, je to prostě varianta, která se používá, a ačkoli jsem měl obavy jako vy, projektant mě uklidnil, že se to dělá opravdu často.
Celá její podstata je o tom, že hydroizolace je pod tím...klidně si to vygooglete
Tak pan figurek tomu nerozumí, ano je to běžná obrácená střecha, jen klempíř si vymýšlí. Dále to rozvedu v samostatné odpovědi
Folie na XPS se žádná nedává, jen propustná netkaná geotextilie! Co se týče odvětrávání, tyto střechy se opravdu neodvětrávají!
No možná právě proto jste to opravovali - i základní poučky o těchto inverzních střech jasně uvádí, že se NESMÍ překrývat nepropustnou vrstvou, jinak pochopitelně nemá vlhkost kam jít, XPS se prostě nesmí přikrýt nepropustně.
No u těchto střech se ale odvětrávání neprovádí. Také mne to překvapilo, ale řekl mi to jak projektant, tak dostupné materiály k této střeše, ve které prý ke kondenzaci nedochází kvůli pořadí vrstev a jejich difuzního odporu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.