Nejste přihlášen/a.
Dobry den,
na toto tema uz zde probehlo nekolik diskuzi. Me by jen zajimalo, jestli muze pomoci instalace folie na okna ( termoizolacni nebo jiny typ). Na skle se pres noc vytvori cca 2 cm prouzek vlhkosti kolem ramu, s tim ze ve spodni casti muze mit cca 10 cm (standartni problem). Je to dvojsklo s Alu rameckem.
Dekuji
Michal
Je na to prosta odpoved..
Protoze moderni domy a byty jsou temer hermeticky izolovane a centralni vytapeni neudela nic jineho nez ohriva prostor ale nijak neobnenuje vzduch v mistnostech, tak pro to ze zijeme a dychame, varime, pereme umyvame, vznika vlhkost, ktera krome toho ze se objevuje v prostoru ve vzduchu, tak take kondenzuje, na chladnejsich predmetech.
Problem je, ze krome oken, nastava i mikrokondenzace na zdech a omitkach, cimz i po vyvetrani zase spetne syti vzduch a tak porat dokola.
Problem modernich "digestori" je v tom ze nejsou vlastne odsavace, alepouze recyklatory, ktere maji pohlcovat zapach, ale vodni pary pouze rozhaneji po mistnosti.
Tyto faktory dohromady nejdrive vytvori zarosena okna, pak ale take plisne, nejdrive neviditelne, pozdeji velmi viditelne na mistech, kde by je nikdo necekal ( treba za lednickou , Prackou, TV ve vestavenem splachovaci a pod)
Protoze jaksi setrime energii, tak nevetrame, prirozene vetrani zdmi a stavebnimi hmotami je potlaceno venkovni isolaci ( PS a jine) tudiz nam nezbyva nez bud se smirit s plesnivym pelechem, nebo zacit premyslet o nucenem vetrani ( mikro vetrani obvykle nijak nepomuze, kdyz tak mikropomuze) Idealni pokud mate na to prostor, vytvorit recyklacni vetraci sachtu, tedy trubici, ktera vede v sobe druhou trubici, ktera vede vzduch opacnym smerem, vzduch ktery se tak cerpa z venku se ohriva vzduchem odchazejicim.
Toto idealne pomaha, jenomze na to potreba jisty prostor, ktery obvykle v modernich domech neni.
Take pomaha, kdyz se da vytvorit nuceny cirkulacni otvor za radiatorem, ktery umozni tlakove nasat vzduch do radiatoru a takto vzduch do mistnosti dostat cerstvy a ohraty, ale musi byt moznost take vzduch z mistnosti nejak take dostavat ven, nejlepe v urovni podlahy, aby neodchazel teply od stropu mistnosti.
Aby to nebylo jednoduche, pri idealnim pomeru cerstveho a sucheho vzduchu, dosahneme jenom o maliko lepsi tepelnou bilanci jako u nezatepleneho domu.
Zde uz pomuze jenom oddelovat procesy jako suseni pradla, vareni, myti a sprchovani, tak, ze pouzivame ventilaci kdyz se sprchujeme, pradlo susime treba v garazi, nebo i v zime na balkone, pracku mame v koupelne a pokud ma i susicku, poustime ventilator WC", ktery odsava vzduch z mistnosti koupelny.
To stejne plati pri suseni vlasu, a jinych procesech v domacnosti, treba kdyz myjete podlahy a delate velkoplosne umyvaci procesy, tak hodne vetrame, jinak se dlouhodobe zvysi vlhkost v mistnostech.
Kuprikladu me pomohlo v jednopokojovem byte upravit digestor tak, ze ma vyvedenou trubici odsavani ven. Nstava u nej jista mikroventilace, i kdyz nebezi ventilator, avsak tepelna strata je minimalni, ale dokaze vytahnout z prostoru velke mnozstvi vlhkosti.
Tento byt nema zadna okna, pouze dvere, ( 5 Dilna dvouvrstva sklenene z platovymi ramy)ktera vedou na terasu.
V zime se mi do instalace digestoru porat rosila a mlzila okna, diky ventilaci pres radiator a nainstalovanemu digestoru se znizila vlhkost natolik, ze se naprosto prestaly delat plisne, ale zaroven stouplo spotrebovane teplo z puvodniho 2,7GW na 3,6GW na zimni vytapeni, pokud je zima mirna je to kolem 1,2 na 1,9GW dodaneho tepla.
To je dan za neroseni oken.
Existuje takemoznost prostoroveho "kondenzatoru" je to takova uzavrena klimatizace, ktera nejdrive ochladi vzduch na kondenzacni hodnotu, a zbytkem tepla zas ten chladny vzduch ohreje, jelikoz toto zarizeni take vytapi, snizi se nam spotreba prijateho z primeho vytapeni, ale zaroven nam vzroste nezanedbatelne spotreba el. en.
Zajimave je to pro ty, kteri maji el. vytapeni.
Celkovy prikon, tedy i odevzdany vykon do prostoru je u nejmensich kolem 1kW, u vetsich az 3kW.
Pokud jde o ty termofolie,trochu to pomáhá.Spíše se využívá efektu,že určitá část tepla,ne moc významná,se vyzařuje jako tepelné záření a okenním sklem vcelku bez překážky uniká.Tyto folie mají schopnost odrazit toto infrazáření zpět do místnosti.Má to jedno ale...Díval jsi se někde na ceny? Je to záležitost nekřestansky nákladná.
JABRAKA
To mate pravdu, ale nesetril jsem ja, ale developer co stavel nas bytovy dum. Bohuzel reklamace je velice slozita, jelikoz developer s nami nekomunikuje.
Do problemu muze vstupovat prilis mnoho faktoru. Vlhkost vzduchu, teplota, druh a umisteni otopnych teles, onen Al. ramecek, nekvalitne usazeny a zapraveny ram. Pokud developer nekomunikuje, jedine co muzete sam delat (pokud nechcete kupovat nova dvojskla) je casteji kratce intenzivne vetrat a zajitit aby teply vzduch z radiatoru mohl bez zabran proudit kolem okna. Dale omezit vlhkost, (ne kvetinam, suseni pradla, vareni - kvalitni digestor).
Chtěl bych zareagovat k diskuzi o rosení skla v návaznosti na konstrukci rámečků v izolačních sklech. Nechci se pasovat do role velkého chytráka, ale tyto diskuze vždy opomíjetí nejdůležitější aspekty tohoto problému. Pokusím se je shrnout. Typ a konstrukce materiálu rámečku je pouze část řešení vlastností oken. Další důležité parametry jsou okapnicový systém, hloubka zasklení, typ skla (dvojsklo, trojsklo, Heat Mirror).
Všechny tyto záležitosti mají vliv na povrchovou teplotu skla a následné rosení v interiéru. Laická veřejnost je ovšem soustavně masírována jak je důležité mít uvedené parametry co nejlepší a jak jim to nejlepší (rozumějte nejnovější vesmírná, nano, nebo super jiná technologie - nejdražší) řešení přinese vysněný cíl. Co je tím cílem? Zákazník chce to nejlepší za málo peněz. Prodejce-výrobce chce prodat s nejvyšším ziskem. Běžné dilema. Výsledek je, že vyhraje ten prodejce, který poskytne "echt" technologii se super marketingovým výkladem.
Co je realita? Dobře konstruovaná okna, správně zabudovaná do stavby, používána při správném větracím režimu s nejlevnějším Al rámečkem poslouží bez problémů, protože při splnění ostatních aspektů je konstrukce rámečku kapka v moři.
Stejnou diskuzi bychom mohli vést o dřevěných eurooknech, šíře profilů 68, 78, 84, 92 mm. Těsnění jedno, dvě, deset, sto?
Všechny tyto diskuze jsou totiž irelevantní, obecné a nic neříkající (pouze vychvalující jeden většinou nepodstatný prvek v komplexním řešení) pokud není brána v potaz konkrétní stavba s ohledem na konstrukci stavby, orientaci a velikost oken, topný a větraci systém.
Takže jaký rámeček? Jelikož jsem výrobce a dodavatel systému výroby eurooken Domino, nabídnu zákazníkovy všechny varianty, protože je mým jediným cílem, tak jako všech kolegů z branže prosadit svůj zaručeně nejlepší Hi-Tech výrobek na trhu.
Přeji úspěšnou volbu Ing. Pavel Netolička, eOkno.
Nelze než souhlasit.Je třeba nezvratný fakt,že mnohý výrobce vychvaluje okna s dvojitým těsněním,ale odstranění rosení podmiňuje funkcí mikroventilace,což vlastně funkci těsnění eliminuje.Stejně tak další prvky klimatu v místnosti,topení,cirkulace vzduchu a pravidelné větrání.Také jsme zmínili možnost měření teplot a vlhkosti vzduchu,dnes bez problémů za pár šupů každý koupí meteostanici,která to řeší.Nastavit se tedy dá i rosný bod.
JABRAKA
Já mám v oknech trojskla s U=0.6 a aby se mi nerosily zdi, mám přiotevřenou mikroventilaci. To, co jsem uspořil 3-skly, pustím stejně ven. U starých oken jsem žádné problémy neměl. Stálo mě to téměř 200.000Kč a protopil jsem tolik,co se starými okny. Když mikroventilaci dovřu, za 3 dny mám vlhké rohy. Proto se dalších zateplovaček nevrhám. Známý starší stavař mi říkal: Pamatuj hochu na moje slova : Jak je teď doba zateplování, tak pak příjde doba odplisňování. Toho se bojím. Odborníci zde přítomni samozřejmě nebudou souhlasit.
To jen dokazuje moje tvrzení, že mikroventilace je na nic, musíte větrat. Pokud to nezvládnete, pořiďte si automatické větrání, nebo rekuperaci. Zastavit další zateplování - pokud máte nezateplené zdi, je ostění okna nejchladnější místo a s plísněmi budete bojovat, dokud se to nezmění.
didasi, to že se Vám potí rohy nemůžuo okna.
Zateplete objekt a pak nebudou fleky, nebudete tolik topit a budete šetřit.
Já jsem pořídil 12 oken s trojskly, zaplatil jsem 64 000Kč a nemám problém jako vy.
Samozřejmě s Vámi nesouhlasím, ale respektuji Váš názor. Jen si dovolím otázku, proč nemají plísně ti, co mají kvalitní práci i okenní a dveřní výplně?
na jiném serveru jako reakce na úplně stejný problém... je to věc která se stále opakuje, až to kolegu tak namíchlo, že o tom i napsal...Je s podivem, že nikdo z prodejců oken nepoučí své klienty o tom jaký jev se vyskytne, když se vymění netěsnící okna za těsné...
Jiří, ale někteří to i sdělí, ale když nikdo nedal obyvatelům manuál, jak se žije v bytě! Sám ale dobře víte, že to nemusí být jen vlhkostí v bytě, ale méně kvalitní okna, rámeček, zapravení.
Chci nová okna, ale aby moc nestáli, ... nechci trojskla, nechci pasivní dům...co jim má prodejce nabídnou aby prodal. Tak si kup ty nejobyčejnější okna a pocení je na něm..
ale to bychom psali stále stejné.
Přeji brzké oteplení.
Ono je to trochu i o filozofii přístupu k životu. Pokud preferuji zdraví, tak si raději připlatím měsíčně nějaký ten peníz navíc za topení a vím, že žiji ve zdravém mnoha generacemi prověřeném prostředí. Veškeré pachy a plyny mi průběžně s teplem odcházejí ven a nežiji tak jako pod převráceným akváriem, které občas nadzvednu. Nikdo neví jaké případné následky to zanechá v budoucnosti na zdraví . Na investice do automatického větrání, či rekuperace má jen málokdo, nehledě na to, že to rovněž vyžaduje energie, náklady na údržbu a jsou to rovněž starosti navíc. U starších staveb je to i problém technický. Dokonalost je v jednoduchostí. Někdy mi to připadá, že zdražení energií nastalo proto, aby se rozhýbalo stavebnictví a příbuzné obory. Ty z toho profitují a chudák občan jen platí a platí.
Podal jste to velice zjednodušeně a v jádru s váma souhlasím. Ale nezlehčoval bych užitečnost kvalitních oken. Síla a vtip nových technologií spočívá opravdu v úspoře energií. Čím méně energie spotřebujeme (myslím v globálním měřítku) tím lépe. Ale to je na jinou debatu. Novým oknem ušetříme za energie, ale musíme s tím naučit žít a jako každou novou věc se naučit účelně a správně používat. Jak píšete didas, v jednoduchosti je síla a ta jednoduchost spočívá v jednoduchém větrání. Je důležité topit jen tak aby mohl cyrkulovat vzduch v místnosti při otevřeném okně na mikroventilaci. Čím víc topíme, tím víc musímě větrat, tím víc fyzikálních paradoxů vzniká. To jsou věci které nejsou všeobecně známé a noví uživatelé těsných oken se musí tyto věci naučit. Když se to lidé nenaučí, budou poradny plné těchto dotazů. Běžný uživatel chce za své peníze výrobek a službu v takové kvalitě aby si nemuseli zvyšovat odbornost je pro to aby věděli jak s tím zacházet. A tady by měli zapracovat všichni výrobci a dodavatelé oken. Jenže když výrobce začne potenciálnímu zákazníkovi říkat něco o tom jak správně topit a jak větrat, tak zákazník raději uteče, protože bude mít dojem, že prodejce jej chce ukecat nebo se alibisticky dopředu vymluvit atd. atd. Proto prodejci mlčí, zákazník platí a pak se diví jak to že se mu potí okna.
To máte pravdu, hodně dělá kvalita oken. Píšete to jasně. Běžný uživatel se neporadí když investuje, pak chce radit jak z průseru... Je potřeba lidi dovzdělat, alespon v tom, aby nejprve hledali všechny informace než začnou něco dělat a aby raději zaaplatili odborníka třeba jen na konzultace přímo na stavbě.
Jsou i tací kteří míchalu maltu na stavbu chlívka a myslí si, že umí postavit dům a rázem je z něj inženýr...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.