Nejste přihlášen/a.
dobrý večer, prosil bych o radu, jestli je toto schéma zapojení proudového chrániče pro celý dům správné a jestli je bod rozdělení ( Můstek PE) nějak uzemňen přívodním PEN.
Spadám pod ČEZ. Někde jsem se dočetl, myslím že na Elektrika.cz v diskuzích, že uzemnění je provedeno přívodním vodičem PEN ( v podstatě jednotlivé vodiče PE z okruhů uzemním tím, že je napojím přímo do můstku přívodního PEN). Pak jsem ještě viděl řešení, že ze vstupní svorky N do chrániče se vyvede vodič PE s můstkem, do kterého se potom napojují všechny PE z okruhů- tam prý může nastat problém s uzemněním.
Chránič pro celý dům? V létě bych se bál, že vyhodím všechno z mrazáku a v zimě bych se bál, že popraská topení (plynový kotel).
Samozřejmě blbost FI na celý byt.. Až vám to vypne večer tak si natlučete nos. Dejte na okruhy. Tomu se říká prováděcí dokumntace na sáčku od mouky. Ušetřete si čas a problémy a spojte se s RT.
doplněno 12.01.10 22:13:a pokud budete mít FI v zaplombované části, tak ho ani jednoduše nevyměníte.
Ale právě elektrikář, když mi plánoval novou elkektroinstalaci, tak mi to chce udělat takhle, způsobem na prvním obrázku. Já jsem ale na stránkách Elektrika.cz našel, že druhý obrázek je správně, tak jsem nevěděl.
Zkuste pouvažovat proč se používají už od HDS kabely pětižilové a porovnat svoje závěry se současnou normou.Zdá se to být proti logice.Ovšem u elektřiny se asi logicky uvažovat nedá.Měřit,měřit a měřit.Když jsem dělal přípojku začal jsem u distributora ten mě předal oblastnímu technikovi.Technik mi doporučil projektanta a revizáka,kterého uznávají.Projektant se z revizákem znal a doporučil elektromontéra na provedení přípojky.Cena byla celkově na dolní hranici.Jo a na stavebním úřadě projektanta také znali.Takže nebyl problém ani s povolením.
Právě jsem koukal na stránky ČEZ a četl podmínky připojení. Je tam uvedeno, že vedení z HDS do elektroměro je provedeno v soustavě TN-C, tedy čtyřžílově ( L1, L2, L3, PEN) šlo mi o to, jak rozdělit za hodinami vodič PEN na PE + N pro nové obvody. Jak jsem již uvedl, sám elektrikář mi nakreslil např. toto schéma jako možnost. Uznávám že je lepší mít třeba okruh na lednici mimo chránič.
- hlavní jistič na špatném místě
- chcete mít elektrokotel, kde máte HDO
- rozdělení PE+N špatně.
Vím že hlavní jistič je špatně, má být před hodinama (Takhle nakreslil elektrikář- zřejmě to delší dobu nedělá) Když se budeme bavit o rozdělení PEN na PE+N, jak je to správně?
Mělo by být správně rozdělení PEN před chráničem z hlavní svorkovnice? PEN by se rozdělilo na PE + N, přičemž by do chrániče fstupoval Vodič N a vystupoval N1 na svorkovnici pro N vodiče okruhů na chrániči?
mrkni sem www.volny.cz/kost/... a bude ti to jasný
dnes už se FI do hl. rozváděču nedává, dává se do podružného rozváděče a podle normy 30mA - na zásuvky. Posloupnost je tuším někde dole v odkazu.
Chce mít pořád na vstupu FI, ale budete obsluhovat i elektrokotel.Technická norma nepředepisuje doplňkovou ochranu proudovými chrániči pro pevně připojené spotřebiče. Proto je nevhodné instalovat citlivý proudový chránič pro tento kotel, protože mohou vznikat velké unikající proudy i za normálního provozu. FI vám bude vypínat.
Děkuji za schéma, už je mi to jasné. Ještě se zeptám: Proudový chránič by měl mít stejnou hodnotu A, jako jistič před ním? Přiklad? Pro chránič na okruh zásuvek v kuchyni, který je jištěn jističem 16 A mám použít chránič také 16A? Jak je to v případě, že chci jedním chráničem jistit třeba dva okruhy ( světla v koupelně- jistič 10A a zásuvky v koupelně- jistič 16A)?
Jinak po různých diskuzích už chápu, proč je centrální jistič pro všechny okruhy hloupost, že je lepší jistit různé okruhy zvlášt.
1) ne, chránič 25A na jistič 16A. 2) Už jsem vám to jednou říkal, vypadne zásuvka a máte i tmu. Navíc v koupelně zásuvky musí byt na samostatný chránič. Dobrou noc.
jen to upresnim. Koupelna nemusi mit samostatne FI, ale vsechny spotrebice v koupelne musi byt chraneny FI. Z cehoz plyne muze byt jeden chranic na vsechny okruhy a zde uz zalezi na kazdem zda da jedno FI nebo to rozhodi podle potreby a jake spotrebice bude pouzivat..
Plánoval jsem dát jedno FI na koupelnové zásuvky a druhé FI na koupelnová světla. Co by mělo být ještě chráněno FI?
ja osobne ted chranim cely barak FI 100mA, vsechny svetelne a zasuvkove okruhy jednim FI 30mA. N FI 100mA mam danou motorovku a zde je moznost jeste pripojit dalsi spotrebic, ktery by mohl delat problem. Neresim vubec, problem celkoveho vypadku za 10let. se me to stalo jen jednou Pokud me bude FI 30mA na beznych spotrebicich padat je neco spatne a je potreba hledat problem na spotrebici ne na FI.
Asi budu chránit jen pár jednotlivých okrůhů, které mám nově v TN-S jinak mám starou el. v TN-C. Kdybych chtěl chránit více okruhů s několika jističi, jak zvolím správný FI? Třeba pro dva 16A jističe, nebo pro 10A + 16A jistič?
U FI jsou určující dva parametry reziduální proud v mA a zatížitelnost v A. Není vhodné kombinovat Fi na pevně připojené spotřebiče a třeba zásuvky. Na zásuvky se musí použít chránič s rez. proudem 30 mA. Na pevně připojené, tepelné atd s větším reziduálním proudem (100mA), protože i dobře fungující spotřebiče mohou mít větší unikající proud.
Proudová zatížitelnost se dává větší než na jističi, protože přes jistič může téct větší proud než jmenovitý, než vypne, protože záleží na charakteristice jističe. Dle toho mužete zkombinovat FI na vice jističů.
norma 33 2000-4-1 dnes říká, že všechny zásuvky obsluhované laiky (osoby bez elektrotechnické kvalifikace) musí mít chránič. (nezapomeňte na myčku v kuchyni). Chce to zajít za tím revizákem a toto všechno probrat, jinak bude pořád na něco přicházet a řešit.
a co kdyby jsi misto obyc. FI dal kombinovany FI tj. proudova ochrana/jistic vedeni zde není uz potreba jistic.
pokud pouzijes obyc. FI tak nema ochranu vedeni a uvadeny proud je pouze dimenze kontaktu, takze klidne 20-25A nebo i 63A je to jedno ne min nez 16A. v kombinaci s 16A jisticem.
jen na okraj: nedavej kuchyn a koupelnu na jednu fazi. pr. kuchyn na L1 a koupelnu na L2. atd. proste rozumne rozfazovat.
Už jsem také uvažoval, dát na okruh jistič s ochranou, než to montovat zvlášt. Jističochránič se zapojuje stejně jako samotný proudový chránič že?
A co se týče rezidenčního proudu u chráničů, znamená to tedy že pro sporák a bojler mám mít 100mA. Elektrikář mi to v tom případě navrhl špatně, říkal že vše mám dát na 30mA.
Ještě bych se zaptal k diskuzi kombinace chrániče a jističe v jednom ( jističochránič). Při použití zvlášt se tedy doporučuje dát ochranu o stupeň vyšší, např. Na 16A jistič a 20A chránič. Jak je to u jističochrániče, tam tímpádem vyšší hodnota chrániče není? Nebo se má použít silnější, než normálně?(např. na zásuvky místo jističe 16A jističochránič 20A)?
Děkuji vám všem za odpovědi, moc jste mi pomohli. Dovolil jsem si ještě okreslit schéma zapojení do TN-C soustavy chráničepro rekonstruovaný obvod v TN-S. Bude mi to takto zapojené bezpečně fungovat?
bude to fungovat.
Ale musim jeste trochu poopravit to co jsem napsal. Podle notmy musi byt vsechny zasuvky chraneny 30mA a v koupelne vsechny spotrebice. U sebe to budu take predelavat, protoze buduji a pridavam okruhy apod. Udelam to takto:
Cely marak bude viset na 4p.FI 30mA, vcetne sporaku a i boileru kdybych ho potreboval. Jediny problem muze nastat u ponornych cerpadel, ale to je potreba resit na cerpadle ne na FI.
Jak jsem psal, ze sporak muze delat problem beru zpet...muze delat problem, ale zase je to ve sporaku (vlhko apod.) a to plati u vsech spotrebicu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.