Nejste přihlášen/a.
Přeju všem dobrý den i v těchto těžkých časech
Vlastním patrový rodinný dům,nezateplený/stěny 40-45 cm cihla/,vytápěná plocha cca 230-250 m3. Dům jsem vytápěl plynem/70 tis. kč za rok/ a nic moc jsem se neohřál. Nyní topím kotlem na tuhá paliva Atmos c18s. Teplo sice mám,ale denní práce s ním mě prostě nemine. Přemýšlím o dlouhodobé investici a napadlo mne tepelné čerpadlo. Jenže druhů je jak máku,výrobců také a vyznat se v tom,je dost obtížné. Nějaký vrt u mě nepřipadá v úvahu,tak asi snažší typ by byl voda-vzduch,vzduch-vzduch? Nemáte prosím někdo podobný dům a hlavně osobní zkušenost s daným typem vytápění?
Děkuji mnohokrát za cenné zkušenosti.
No takto..
Jestli máte dojem, že při pořízení TČ se ve vašem nezatepleném domě (a předpokládám původní topnou soustavou) zahřejete více než plynem (a ještě úsporněji), tak to Vás musím vyvést z omylu. Nebude to tak.
Nehledě k tomu, že celkoví investiční náklady na TČ (a úpravy stávajícího systému) se budou odhadem blížit cca 400 tis Kč (máli to být kvalitní TČ).
Tepelné čerpadlo výchází provozně obdobně jako plyn. Ty peníze opravdu investujte do zateplení .
Provozně si nejsem jistý a to bez započtení nákupu. Ale jak bylo výše uvedeno, těch 400 tis. je dost reálných.
Pokud se tazatel neohřál u plynu, tak s TČ se neohřeje stejně a navíc ho náklady za skutečnou spotřebu elektřiny mohou vyjít dráž. Jak jsem zveřejnil v jiném tématu zprávu od prodejce TČ, tak by spotřeba mohla vyjít i 90 kWh za jeden den. Nechával jsem si před měsícem udělat nabídku od Eon i Bohemia Energy na sazbu D56d a spotřebu 25000 kWh za rok to vychází 78600 Kč.
Máte pravdu, trochu jsem tu spotřebu přestřelil, zima zdaleka není tak dramatická. Spotřebu elektřiny přeposílám tak, jak jsem ji dostal:
" děkujeme za Váš dotaz.
Pokud jsou ztráty Vašeho domu 7kw, pak nejlepším řešením od firmy LG je toto nejnovější TČ, které je v prodeji zhruba 1/2 roku, akteré v současné domě nejvíce montujeme a máme s ním ty nejlepší zkušenosti:
Pokud se týče dotace:
jestli jste v minulosti nečerpal Kotlíkovou dotaci či Novou zelenou úsporám, pak jsme schopni zařídit cca 65 000,-Kč na NZÚ. Je to ale na osobní rozhovor.
Pokud by jste s námi chtěl realizovat toto TČ, přijel bych nejdříve se podívat na Váš otopný systém, abychom mohli navrhnout, co možná nejlepší řešení pro Vás - efektivní a úsporné pro provoz.
Váš dotaz na spotřebu je malinko ošemetný, vždy záleží na hydraulice otopné soustavy, jak máte nastavený teplotní spád, zda topíte do podlahy nebo radiátorů a také, jaké má Váš dům ztráty při této teplotě nebo zda natápíte vychladlý dům.
Abych vyhověl Vašemu dotazu na spotřebu uvedu dva příklady podle normy a v příloze máte výkonové tabulky, ze kterých jsem vycházel, podle toho si můžete potom počítat spotřebu při různých teplotách venkovních + teplotách otopné vody v systému
1) podlaha:
plný výkon: 7kw
venkovní teplota: -7°C
Teplota otopné vody: 35°C
COP - účinnost: 2,60
takže pokud čerpadlo pojede na plný výkon 24h 7/2,6*24 = spotřebuje 64,6KW za 24hod
2) radiátor:
plný výkon: 7kw
venkovní teplota: -7°C
Teplota otopné vody: 55°C
COP - účinnost: 1,95
takže pokud čerpadlo pojede na plný výkon 24h 7/1,95*24 = spotřebuje 86KW za 24hod
Musíte, ale i těchto hodnot vzít v potaz, že čerpadlo jede na plný výkon! V praxi však může při natopeném domě brát jen například cca 4kw, pak ve vzorci místo 7 bude 4 a topit místo 55°C jen 40°C do otopné vody výsledk bude daleko menší!
V příloze pak máte výkonové tabulky, 7kw máte vyznačené žlutě, stejně tak údaje jenž jsem použil ve vzorcích.
Pomcí této tabulky a vzorců, si pak můžete počítat různě spotřeby při různých teplotách
Pokud budete mít nějaký dotaz, pište nebo volejte.
Já jsem velký fanda do tepelných čerpadel, dokonce před cca 17 roky jsem si jej kompletně pro chalupu postavil. Ale pokud je k dispozici plyn, tak není co řešit. TČ se vyplatí pouze proti přímotopu, proti PropanButanu nebo proti dřevu / u dřeva myslím situaci kdy musím topit, ale jsem zaměstnán a mám málo času/. Pokud je obvodové zdivo 40 až 45 cihla, zřejmě plná, tak je to izolační vlastnost kdy je oproti současným požadavkům z hlavy 5 až 6 násobný součinitel prostupu. Tj shodně jako ostatní, než ivnestovat do TČ, tak investovat do zateplení- začít stropem, pak obvodovým pláštěm s okny a případně sklep/ pokud je/.Pak budete v situaci, že at zvolíte jakýkoliv druh topení, tak vždy budete šetřit. Dalším benefitem zateplení bude zvýšený komfort obytného prostoru.
Mám zkušenost s přechodem z tuhých paliv na TČ asi před 4 roky. Za energie (elektřina D01d, uhlí a velmi levné brikety od známého truhláře) jsem platil cca 18 tis. ročně a rozhodně nemůžu říct, že bych se ohřál (když nejsem doma, tak to zkrátka netopí). Po přechodu na TČ jsem za elektriku (D57d) dal 16 tis. Kč a doma je celodenně přes 20 °C. Poslední rok už kvůli ceně elektřiny a úpravám na domě, které znevýhodnily zvolený typ vytápění je to cca 19 tis. Kč ale to ještě neznamená, že začnu do kamen futrovat hořlaviny. Mám ale podle Vašich nákladů na plyn tepelnou ztrátu tak třetinovou (a taky třetinový dům).
To jen pro ilustraci, že "to jde" ale jen do určité tepelné ztráty.
Ve Vašem případě bych viděl jako jistou chybu ten kotel - měl jste zvolit automat na uhlí, bylo by pohodlí a náklady stále relativně nízké. Pokud můžete společně se zateplením vyřešit i jiné stavební nedostatky, tak do toho určitě jděte.
Kde? No nejsou tam! A aby to bylo fér, tak uvedu pro obojí!
TČ: údržba 0 Kč/rok, "pořízení" čili jakési odpisy 2200 Kč/rok
Pevné palivo: údržba 900 kč/rok (revize, vymetení), odpisy u mě (kamna) cca 1000 Kč/rok ale jinak u teplovodního systému 6-10 tis./rok (kotel, rozvody, komín, radiátory či spirála v podlaze a místo na palivo).
Ani u jednoho nepočítám reaktivní údržbu, protože ta může být za celou dobu života nulová, nebo taky obří pokud narazím na šmejd. Proto je u TČ nulová údržba (nic jsem na tom zatím nedělal a ani dělat nehodlám).
Já ke kotli potřebuju i komín, protože jinak se v kotelně nedá bejt. Dál i trubky, protože ta horká voda do místnosti nedojde sama a pak taky něco, co mi předá teplo z vody do místnosti a nakonec potřebuju místo na to uhlí. Tohle jsou sice spíš položky, které nezajímají lidi se stávající nemovitostí (komín nebo teplovodní soustavu už většinou mají) ale já to ve svém domě neměl, takže jsem s tím počítal (nemluvě o tom, že na kotel jsem v podstatě neměl ani místo).
Tím se mi hravě srovná těch 100 tisíc i když tam se nedá počítat s horizontem 10 let (obzvlášt komín vydrží delší dobu). Ale i drobnosti jako elektřina pro chod kotle a teplovodní soustavy, která za těch 10 let dá klidně 20 tisíc se nesemí zanedbat. U TČ dál hraje roli úspora na spotřebě ostatních spotřebičů v domácnosti, které jsou najednou napájeny levnější energií (u mě to udělalo 3,5 tis. ročně).
Co se týče ceny TČ, tak jsem měl výhodu v tom, že jsem u toho přemýšlel a měl jsem dům s dobrou dispozicí, takže mě to v té době stálo 32 500.- s montáží a DPH.
Já jsem jen uvedl svůj příklad stávajícího a nového vytápění a skutečné náklady na jejich provoz. To nové vytápění je sice dost nestandardní, nicméně pro mnoho lidí to má smysl (což mi potvrdily už tři novostavby se stejným způsobem vytápění).
Pokud už někdo má kotel, tak je to jak jsem psal výše: je chybou koupit něco jiného než automat na uhlí, protože ten zajistí pohodlí i nízké náklady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.