Nejste přihlášen/a.
Jsou zde zásadní dva problémy . A to cena 10 tis. a kouřovod 120mm.
Tam opravdu na dlouhá polena se vyrábí na takto nízké výkony jen ty jotuly f 602 nebo plamen trenk . Bezroštové topeniště zaručuje u takto malých výkonu stáložárnost . Pokuď jste někdy čistila les a pálilo se větve na hromadách , tak i po pár dnech rozhrnete popel a najdete žhavé . U roštu toto nikdy nedosáhnete . Mám starší model od těch plamenu a běžně když zatopím ve 15 hod. a rozopím kamna drobným , tak za hodku přiložím dvě polena . O 18 hod. vyhrábnu žhavé a znovu přiložím . O devíti zopakuji a zase přiložím na žhavé . Ráno pak není problém vyhrábnout žhavé a znovu pokračovat . Ale já mám zateplenou dřevostavbu a pokuď máte starou chalupu a vytápíte od nuly , tak taková to kamna jsou malá.
Potom by pro vás byly velké jotuly . dum.bazos.cz/...
Ty už by byly pro vás dostatečně výkoné . Ale jak jste psala vadí vám neexistence popelníku . Pokuď vyloženě trváte na popelníku tak mě napadají dum.bazos.cz/...
Mají bezroštový systém , ale popelník . Nejsou na uhlí . Zadní stěna je klasicky dvojitá se sekundárem pod deflektor . Ale primár má přívod na plotně . Boky jsou dvojité a tam se primár předehřívá a dole v topeništi jde otvory dovnitř.
Tím , že se dost nahřívá topeniště , tak rozhodně doporučuji spalinový teploměr ventilatornakamna.cz/...
Ten se dává cca 0,5m nad plotnu na kouřovod a podle něj krásně vidíte kolik tepla pouštíte do komína a mužete efektivně regulovat výkon . Na plotnu si pak mužete dát i ten ventilátor
Zdravím
Záleží čím topíte, pokud jen dřevem, tak tu byl zmíněn bezroštový systém jako např. od fi. Jotul, já jen doplním ze stejného ranku tato kamna:
Čtěte recenze. Hledejte na netu cena je +,- ta desítka u nás. Pokud topíte i hnědouhelnými briketami, anebo i uhlím (např.hn. uhlím Bílina ořech 1 odhoříváním shora ) Pak kamna s roštem ideálně ovládaným zevně (proroštování za uzavřených dvířek X prášení popela + u hn. uh. briket restart) a pokud i to uhlí tak i šachtu tedy typ "Peter"(např. Kerpen 2u4p ideálně verze A, Vulkan S, Thorma Filex apod.) Pokud na vaření tak spíše sporák kolem 10 tis. menší verze např. Rekreant, na malé občasné vaření i za cca pět šest tisíc malý sporáček od SVT Wamsler Tea chalupář apod.) Možností je samozřejmě víc, záleží na tom čím chcete topit, jestli je to spíš na vaření pečení nebo spíš na vytápění, kolik toho tím chcete vytopit orientačně jinak dle tepel. ztrát a tak dále.
Nebo tato kamna, nejsou ale litinová nýbrž plechová, s litinovou ploténkou dvířky, polena tak do těch cca 35cm, mají rošt i popelník ale nemají roštové táhlo, čili u dřeva OK u uhelných briket jež jsou také povoleným palivem (jsou dobré např. na noc na udržení žhavého apod.) už může být obsluha méně komfortní, nějaké údaje jsem okopíroval ještě zde:
výkon jmenovitý 7kW
regulovatelný výkon od 3,5 do 10,5 kW
vytápěcí schopnost 98 až 165 m3
účinnost 75,35% (pro dřevo)
váha 102kg
průměr kouřovodu 120mm
vývod kouřovodu je zadní
palivo: dřevo, dřevěné brikety
spotřeba paliva 2,2 kg/hod (pro dřevo)
maximální délka polen 25-33 cm
požadovaný tah komína 12 Pa
dvoustupňové spalování
vnější plášt kamen je z ocelového plechu, povrch je smaltovaný
ohniště je vyloženo šamotem a vermikulitem
litinový rošt, popelník pod roštem
varná plotýnka
primární a sekundární vzduch ovládaný samostatně
přikládací a popelníkové dveře jsou z velmi odolné litiny
kamna nemají centrální přívod externího vzduchu
záruční doba 24 měsíců
nebo tato
Litinová je jen čelní stěna, plotna a dvířka zbytek plech, vyrábí se i s horním vývodem, polena udávají do 35cm,mají sice pohyblivý rošt a popelník, ale rošt se musí ovládat jen za otevřených spodních dvířek, což není moc komfortní, zejména při čištění s uh. briketami nebo uhlím (mají šachtičku) Jsou o něco úspornější na dřevo než klasické "Peter"Jde ale v podstatě o kamna typově "Petry"
Uvádí se, že čistě na dřevo je lepší bezroštový systém, pokud se ale vrátíme k té "naší klasice"pak třeba k tomu co jsem uváděl ještě doplnění např. zde,
s cenami se vždy u typů o něž máte zájem podívejte raději na vícero stránek, někdy jedna a táž kamna koupíte i o několik tisíc dráž v jednom obchodě než ve druhém.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.