Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Digestoř Philco, špatné odsávání, mlžení oken

Od: schimpy odpovědí: 22 změna:
Zdravím,
nedávno jsem se tady ptal na digestoř, kterou jsem instaloval. Jedná se o tento model: mall.cz/...
Jde o to, že i když se zapne na nejvyšší výkon, stejně se rosí a mlží okna. Pára, co jde že sporáku se jakoby přímo neodsaje, ale viditelně se třeba "protočí", něco jde mimo, něco se odsaje, ale dle mě je to málo. Napojena je na flexo hadici, nikde nic neuniká, jakoby neměla výkon, klapka je správně pro odtah ven, i pára jde viditelně ven, co vidím že zahrady. Nevíte někdo, proč tomu tak je? Díky.

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Je nějak vyřešen přívod vzduchu do kuchyně? Nebo se jedná o takřka vzduchotěsně zaizolovaný baráček?

schimpy

Je to byt 2+KK, zateplení, okna dvojsklo. Zděný dům, vše cihla. Přívod vzduchu máte na mysli jak?

No vzduch, co digestoř vyžene ven, se musí nahradit nějakým jiným. Jinak to nemůže pořádně fungovat.

schimpy

Takže otevřít ventilačku? Omlouvám se za blbou otázku, ale jak přivést jinak vzduch?
rv*

Lepší je přivádět (studený) vzduch někde v blízkosti sporáku, aby se nevychlazovala celá místnost.

Digestoř naplno a okno na mikroventilaci. Pokud se budou i tak mlžit, otevřete ventilačku naplno.
Jiná možnost není, fyzika ošálit nelze.

schimpy

Zeptám se blbě, to takhle řešíte všichni? Že prostě otevřete okno nebo mikroventilaci? Jasně, že v létě je to o něčem jiném, ale když jsem bydlel s rodiči, byla tam digestoř stará cca 29 let - dodnes vlastně funguje a určitě nemá takový výkon, jako ty dnešní a nikdy k ničemu nedocházelo. Navíc to byla velká místnost spojená s obývákem (dělená jen posuvnými dveřmi, které byly po většinu času vždy otevřené.

Nojo, dřív lidi nebydleli v studených smrdutých vlhkých dírách .. neměli okna z PVC.

Ano, řeším to stejně.

Dřív byly místnosti větší (větší kubíky vzduchu se musely nasytit párami).
Okna netěsnila jak dnes, tzn. docházelo přez škvíry k přisávání vzduchu zvenčí (to co dnes řešíme mikroventilací).

 


2x

Nevím, proč dáváte do souvislosti digestoř s mlžením oken. Digestoř neslouží pro odvlhčování. Předně bych se ptal, zda-li máte pod okny radiátor a zda-li je vůbec zapnutý. Dvojskla jsou kolik let stará? Jaký je rámeček dvojskel? Kovový? Jak často vaříte? A jak jsou velká okna? A před instalací této digestoře se vám okna nemlžila?

schimpy

Protože se vždy při vaření okna zamlží. Byt je úplně standardně normální, radiátory pod okny. Rámeček mezi skly je hliníkový, okna plastová. Předtím jsme to řešili tak, že jsme otevřeli ventilačku, ale v zimním období jde dovnitř zase zima a teplo ven a vytápíme zbytečně.

Tak je to tím, že vzduch v kuchyni je přesycen vodními parami a ty pak kondenzují na chladné ploše oken.

Takže si vyberte -

1. Vařte méně, pokud vaříte , tak s poklicí

2. Snižte základní vlhkost v místnosti. Vnitřní vlhkost by měla být tak kolem 50%. Pokud máte více, máte problém.

3. Dvojsklo v oknu ztratilo izolační schopnost. Časem se totiž ty plyny, které tvoří náplň dvojskel a které zodpovídají za jeho izolační vlastnosti částečně odpaří. Ptal bych se po nějaké antikondenzační fólii na vnitřní stranu okna, pokud by to byl takový problém.

4. V cestě radiátoru a proudění teplého vzduchu patrně je parapet, který brání ovívání suchým vzduchem

jabraka*

Funguje tu známý fyzikální úkaz.Rosný bod je totiž závislý i na tlaku vzduchu,kromě teploty.Takže,když se spustí odsavač par,tak se sníží podstatně tlak vzduchu v kuchyni a páry,vyvíjející se z kastrolů,pak značně zkoncentrují a rosný bod vykoná své.

JABRAKA

Když se spustí odsavač par, klesne tlak asi o 5 Pa. Pokud jsou utěsněna okna, dveře, komíny a odsavač řve jak startující tryskáč. O 5 ze 100 000. Pokles teploty rosného bodu nedokážete změřit.

rv*

Dokonce mám pocit, že při poklesu tlaku se vody vejde do vzduchu více. Proto u nádoby kompresoru (kde je tlak vysoký) dochází ke kondenzaci a kondenzát je potřeba vypouštět. Ale jinak je samozřejmě změna tlaku v kuchyni nepatrná.

Je to tak, proto se tlak vzduchu při vyšetřování kondenzace bere jako konstantní a zkoumá se jen teplota vnitřního vzuduchu a relativní vlhkost

 


0x

Některé podobné digestoře mají i režim "recirkulace". Čili honí vzduch dokolečka, nefoukají ven. Mrkněte do návodu k instalaci, asi je tam nějaká posuvná clona, která rozhoduje o tom, jestli se fouká ven (to chcete) nebo jen honí přes filtr dokolečka.

schimpy

To jsem psal, má dva režimy odtahu a samozřejmě mám přepnuto na odtah ven, nikoliv na recirkulaci.

 

Pokud jste si jistý, pak zbývá jen otvírat okno (aspoň na "mikroventilaci") na návětrné straně domu. Pokud je to možné. Tyhle digestoře mají mizerný výkon a proti větru nemají šanci.

 

111®

0x

no jí jsem pro jistitu otvory pro reciklaci odspodu podložil papírem, protože to foukalo i tama i když bylo přepnuto na odtah,...povolil jsem konstrukci a mezi ni a plech vložil kus papíru a dotáhl.

 

111®

0x

pro tazatele: popište jak větráte..

 


0x

Pan Mareš to popsal velice správně.

Aby mohl kbelík vzduch vyběhnou ven, musí jiný kbelík vzduch přijít do místnosti. Vy máte ještě nevýhodu, že máte nejhorší okna. Dvojsklo, hliníkový rámeček. Zde je právě toto zdroj pocení.

Pak ještě je třeba se podívat, když digestoř tlačí vzduch ven, zdali je dostatečně velká trubka. Zdali taky nemáte ucpaný papírový filtr.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]