Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřeboval bych poradit, jakým způsobem stanovit výši nájemného tak, abych se dostal na adekvátní a místně obvyklou cenu nájmu? Mám svůj v osobním vlastnictví byt 2+1 v pátém patře revitalizovaného panelovového domu, město Valašské Meziříčí. Metry cca 54 m2. Byt je čistý, bez zařízení, jen nová kuchyňská linka a nové jádro ze sádroše, koupelna nová sanita a kout. V kuchyni a chodbě nové PVC. Nově zasklená lodžie. Příjmná lokalita u parku, poblíž nádraží, se zahradou pod okny, s velkým parkovištěm, v rámci města ta "lepší" lokalita. Mám už potenciální nájemce a lidé jsou zde ochotni dáte i 11 tisíc za čisté nájemné bez spotřeby a elektriky a plynu. Pro mě je tato částka spíše zlodějina. Chci být morální, ale také ne úplně blbý, kdo by dnes pronajímal byt za hubičku, že. Jak mám stanovit nájemné? Ona cena, která se dá najít na internetu (třeba 150 Kč/mě) znamená čistě cenu za nájemné bez těch záloh na vodu, otop a plynu + elektriky? Nemohu se zorientovat. A to, co nacházím v místních inzerátech, ty sumy, to skoro nechápu a nestíhám se divit.
Díky za odpovědi.
když ti to někdo nabízí ze svobodné vůle 11tis za panelák + energie, tak to není zlodějna, ale blbost to nebrat... moje máti pronajímá panelákový byt 2+1 .. 54m2 bez balkonu v původním stavu za 7tis ...lokalita dost blízko centra...být to rekonstruované, což nebyl čas ani chut, protože se nájemce našel sám od sebe...tak to opravím...a 10tis by se taky z toho dalo udělat
Existuje něco, jako "nájemné v místě obvyklé" (to je oficiální název). To je nejen v každém městě, ale dokonce v každé městské části rozdílné. Zjistěte si tenhle údaj a nestyďte se onu částku požadovat. Není na tom nic nemorálního.
Teoreticky platí, že se za dobu životnosti bytu musí byt nejen zaplatit, ale musí z něj být i přiměřený zisk (výrazně vyšší, než běžné úroky v bankách) a rezerva na jeho rekonstrukci po uplynutí životnosti.
"Ona cena, která se dá najít na internetu (třeba 150 Kč/mě) znamená čistě cenu za nájemné bez těch záloh na vodu, otop a plynu + elektriky?"
Ano a ve větších, či jinak zajímavých městech bývá i vyšší. Například v Praze na Žižkově je až 180,- Kč/m2. K tomu zálohy na služby (bez topení a teplé vody) v současné době celkem cca 500,- Kč/měs na osobu v bytě. To není zlodějina, to jsou skutečné náklady na prvoz domu, jen někteří nájemci to stále nedokážou pochopit a myslí si, jací jsou majitelé domů vydřiduši.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.