Nejste přihlášen/a.
bez přímé zkušenosti nebo znalosti se nic kloudného nedozvíte, jak je prozatím v diskuzi vidět. A to není nic proti ostatním rádcům. Moje dosavadní zkušenosti, v druhé topné sezóně, jsou takové, že tyto termostaty jsou zmetky, které si žijí svým vlastním životem. A to říkám jako člověk s elektro vzděláním a mající to jako koníčka. Slušně a předvídatelně se přístroj chová jen při regulaci na teplotu podlahy. Nicméně tam spatřuji jisté výrazné nevýhody, proč tato regulace není vhodná. Regulace podle teploty prostoru je "zábava" přesně jakou popisujete. Jisté odladění se mi podařilo kalibrací teplot podle externího teploměru. Tento úkon je práce za trest, protože jak píšete, sotva na tlačítka sáhnete, jde teplota čidla nahoru. Druhá a horší věc je, že zdánlivě bez příčiny se údaj skutečné teploty prostorového čidla na displeji během dne výrazně mění. Mám 9 ks těchto termostatů a některé z nich se chovají výrazně hůře, než jiné. Ano, pokud někdo na termostat sahá, nebo je v místnostech výrazné proudění, průvan, svítí na ně slunce apod. tak to beru. Když to ovšem dělají zdánlivě bez příčiny, tak je to fakt blbé. Tyto přístroje musí být navržené s jistou blbovzdorností. Popravdě tyto malé termostaty budou s tím vestavěným prostorovým čidle vždy na štíru. Je to daň za design, že jsou malé, ve velikosti ostatních přístrojů na zdi. Mám podobný termostat Schneider již mnoho let a čidlo se také ohřívá od přístroje. Nicméně rozhodně údaj necestuje, jako u těchto Raychem.
Každopádně po zmíněné kalibraci údaj na displeji většinou odpovídá skutečné teplotě v místnosti, pokud si termostat němyslí právě něco jiného... Ale nic to nemění na tom, že komplexní funkčnost termostatu je pro kočku a řídí si to víc podle sebe, podle nějaké své zvrácené logiky, než podle toho co by si přál "páníček". Takže když chci v pokoji 21 stupňů, tak termostat to vidí podle sebe většinou trochu jinak.
Jednu věc jsem ještě neprověřoval. A sice jsem našel zmínku k instalaci, že by všechny prostupy z podlahy měly být zatěsněné. Nevím zda máte k termostatu kabely pod omítkou nebo husí krky. Husím krkem nejspíše hrozí nějaké proudění z podlahy, což může ovlivnit čidlo.
No, řekl bych, že situace je standardní. Hlavní je, že má přístroj "televizi". To, že má snímač teploty vzduchu umístěný vedle nějakého svého zdroje tepla (zdroj napájení či relé) a tudíž nemůže řádně fungovat, je vedlejší.
Mimochodem, pokud nelže dokumentace a má to spotřebu v "režimu spánku" 0,4 W a při sepnutí 1 W a je to uzavřené v utěsněné krabičce 8x8 cm - a nemá čidlo na tykadlu, pak to nemůže fungovat.
Tahle regulace potřebuje zjistit spolehlivě první a pokud možno i druhou derivaci. A při takovém zarušení měřené hodnoty to nelze ani náhodou.
no termostaty mívají topný odpor, který simuluje noční pokles teploty. Takže nemáte náhodou nastaven po celý den noční pokles?
jaký typ? co říká návod
Topný odpor pro zvýšení citlivosti a pro noční pokles mají mechanické (bimetalové termostaty). Tohle je elektronika.
no tak jo, no, kdopak se ještě najde? Takže když elektronika tak je tam čidlo termistor, nebo dioda nebo tranzistor, či jiný tepelná snímač, tak dodejte schema at se poučím
Ten termostat ma mit cidlo podlahove,pokojove a pokud ma jen vnitrni a je napajen 230v tak se nediv
no a jak jsou čídlo a termostat daleko od sebe, protože teplota nahoře ve výšce ramen bude jiná jak u čidla. Ale to je normální.
Mrkněte do návodu, určitě tam bude kalibrace čidla. Dejte vedle termostatu další "ověřený" teploměr a podle něho nastavte ten Raychem.
Měříte teplotu vzduchu? Nebo povrchu zdi? Pokud vzduchu, jak infrateploměrem změříte teplotu vzduchu?
Samotný infrateploměr je v tomto měření sporný... Mám několik průmyslových a není to pro nějaké super přesné měření...
Ještě u nich je důležité nastavení emisivity a měřit černěné místo, nejlépe matné... Viz návod...
A při dlouhodobějším zkoumání zjistíte, že jsou velmi rozílné teploty v jednom prostoru... A jinak ten topný odpor pro noční provoz se používal (používá?) u bimetalových termostatů, zejména u Rega a Vy určitě máte moderní elektronický... Tak já bych osobně vzal klasický, ale funkční teploměr a zkusil bych změřit teplotu třeba uprostřed místnosti... Jinak předpokládám, že máte termostat, kde je snímač i poctivě zavedený do topné smyčky...
pokud jde o samotnou absolutní hodnotu teploty, tak je přece skoro jedno co to ukazuje. Kalibrací to lze zkorigovat na požadovanou. A termostat přece pak nutně nemusí ukazovat teplotu co je u něho. Kalibrací si ho nastavím na teplotu například uprostřed obýváku, kde sedím.
Mnohem větší problém je, že teplota "lítá" zdánlivě bez příčiny, jak jsem psal výše. Takže i "ra252" je vedle. Ohřev od sebe tam bude, ale není to jediná příčina "špatného" chování.
Zbytočne sa tým trápite,teplotu si nastavujete podľa vašej pohody a je jedno či tá odchylka od skutočnosti je pol stupňa alebo 3 stupne.Toleranciu si zistite a podľa nej si už to budete vediet nastavit.
nemyslím si, udělejte si tepelnou pohodu a nastavte si termostat třeba na 22°C a máte vystaráno...
když si také trochu zagůglím, tak jsem doma. Termostat OCD a Raychem budou naprosto stejný střeva. Takže naprosto sedí ten popis chování i to, že některé kusy se chovají výrazně hůře. Je to tedy prostě krám. Moc jste mi oba (slozka i eidamak) pomohli. Podle mého názoru a dosavadních zkušeností jsou tyto termostaty vhodné pouze pro případ, že topné kabely budou hned pod dlažbou. Tedy, že vznikají pouze malé setrvačnosti. Pro případ, že jsou kabely zalité v potěru, tak nepracují dobře. Mají sice jakousi "inteligentní" adaptační funkci, ale ta funguje jinak. Jejich "inteligence" neumí pracovat se značnou akumulační hmotou. Výsledkem je to, že se vzrůstající ztrátou (klesající venkovní teplotou) tyto termostaty stále hůře stíhají vytopit místnost na požadovanou (nastavenou) prostorovou teplotu. S regulací, kterou umožňují, to nemá řešení. Regulace podle teploty podlahy sice funguje dobře, ale jednak je neekonomická a druhak tam chybí vazba na teplotu externí - chybí ekvitermní řízení.
eidamak - ohřívat se vnitřně od sebe samozřejmě může. Ale moje termostaty (jejich vnitřní relé) spíná jen stykač v rozváděči. Takže příkon mizivý. A stejně fungují blbě.
odkazy na recenze přímo nemám, ale když si najdu termostaty OCD2 a OCD4 tak mi to připadne, i podle parametrů a návodů, že jsou prakticky identické se starší a novější verzí termostatů Raychem NRG. Což nikdy nebývá u výrobců elektroniky náhoda. Zvlášt pokud sedí i to popisované špatné chování.
Mám doma instalované elektroměry v rozváděči, cca 300 Kč za kus. Z dosavadních měření a zkušeností vyplývá, že regulace podle teploty podlahy je bezproblémová a předvídatelná a poskytuje dobré výsledky. Problémy vidím ovšem dva. První je už řečená chybějící vazba na venkovní teplotu - měnící se ztráty domu - ekvitermní regulace, jak chcete. Bohužel regulace to není schopna uřídit jen četností spínání topení, ale je třeba i upravovat teplotu. Tak jako u vytápění kotlem.
Za druhé prozatím kontinuální vytápění na teplotu podlahy vychází ekonomicky hůře, než vytápění s útlumy a regulací podle teploty prostoru. Platí pro případ, že chodíme přes den do práce. Ale nemusí to být definitivní závěr. Daní je samozřejmě snížený komfort - kolísání teplot.
Na zkoušku zřejmě jeden z termostatů vyměním za ABB (3292A-A10301). Na rozdíl od Raychem by si měl umět přizpůsobit regulaci podle toho, jak se mu daří dosahovat žádané teploty. A hlavně umožňuje nastavit zpětnou vazbu pro velké setrvačnosti, což vidím za klíčové.
Jak píše kolega výše - kabel od podlahového čidla je veden k termostatu husím krkem? Nefouká tudy do krabičky termostatu horký vzduch z podlahy? Pokud nemá kam uniknout, může profouknout případnou nepříliš těsnou ucpávku.
Pokud ten ABB termostat vyzkoušíte, budu rád pokud se podělíte o zkušenost.
Když bych to chtěl také zkusit, je nutné měnit i podlahové čidlo, nebo stačí využít to stávající (to mé má 10kOhm, Odpor se dle dokumentací zdá je jediná věc, která je pro kompatibilitu rohodující..)?
Pokud bych se k tomu ABB rozhodl, tak dám vědět zkušenosti. Ale pořád váhám. Ono to teď nějak funguje, i když ne dobře. Každopádně od změny nelze očekávat finanční úsporu, takže proto hlavně váhám. Podlahové čidlo musím změřit, jaké tam vlastně mám. Chci zkusit prohodit termostaty, ty co se chovají blbě s těmi, co si myslím, že se chovají lépe. Nicméně ještě uvažuju všechny varianty řešení, protože klíčové jsou pro mě 2 místnosti a zvažuju jak řešit regulaci komplexněji. Malé zařízení, které dělá vše - snímá, reguluje a spíná a je narvané v KU68 ve zdi je principálně špatně. Bohužel ani neumí nijak reagovat na změnu externí teploty.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.