Nejste přihlášen/a.
Známý koupil panelákový byt 3+1,ve kterém je 230V rozděleno do jističů 6A a 10A + proudový chránič 25A.
V bytě jsou spotřebiče kombinovaný sporák(plyn+ elektrická trouba),a v koupelně automatická pračka.
Hlavní jistič na chodbě 16A.
Jak by mělo vypadat zapojení,pokud chce v kuchyni celo elektrický sporák,myčku,a v koupelně automatickou pračku.
Hlavní jištění má v plánu navýšit na 20A.
Kolik jističů bude k novému zapojení potřebovat?
Děkuji.
Teoreticky Vám to na jednu fázi fungovat nebude, prakticky při hlavním jističi 25 A pravděpodobně ano. Že byste měl zapnuté všechny spotřebiče najednou není moc pravděpodobné. Musíte ale počítat s tím, že to občas vypadne a jistič bude mít kratší životnost (vyhřeje se).
Celková částka za zavedení 3 fází (včetně revize a poplatku za zvýšení rezervovaného příkonu) Vás přijde na nějakých 35 - 40000 Kč.
Na celoelektrický sporák je ideální mít třífázový přívod 400V, ale to je asi těžké řešit tady...
Bohužel,k dispozici je jen sít 230V.
V některých starých panelácích,sem viděl,že to mají vyřešeno tzv.klonováním fází,a to ještě v hliníku.
Mám 1 fázi, 230V, sklokeramickou desku, vestavěnou troubu, jištění 25A a dobře provedenou elektroinstalaci. A za cca 10 let jsem neměl problém s tím, že by mi třeba jen vypadl jistič. Chápu, že to nezní úplně logicky, ale je to tak. Takže vynechte dotazy berte to tak, jak tady uvádím.
@satam: Klidně si můžeš v karavanu fungovat na plyn nebo na baterku. Ale prostě ti ten celoelektrický sporák na 230V plnohodnotně fungovat nebude...
@satam: a ještě začni vyprávět, že ti jdou všechny plotýnky i trouba najednou na plný výkon - pak už snad jen tu o Červené Karkulce...
Nejsem debil, v elektrice se vyznám. A představ si, že mi ten "elektrický sporák" plnohodnotně funguje. Netuším, proč bych musel jet všechny plotýnky + troubu na plný výkon (to vymyslí jen debil), ale v běžném provozu mi tahle kombinace funguje už cca 10 let. Zkus mi to rozmluvit
@satam: A mohl bych vědět, co je to za sporák, a jaký má maximální příkon? Potom už je to jen matematika...
EDIT: aha, změnil jsi příspěvek...
... asi moc nevaříš...
... hlavně spíš trollíš, protože snad nejsi takovej trotl, abys věřil tomu co radíš...
Ne, jen věřím tomu, co mám spočítané a vyzkoušené. Takže když použiji tvou rétoriku, pak ty jen kecáš o věcech, se kterými nemáš praktické zkušenosti a pak jsi ten troll vlastně ty a nikdo jiný.
Abych uspokojil tvou žádostivost, není to sporák (tos už mohl pochopit), ale sklokeramická čtyřplotýnková deska Candy a vestavěná kombinovaná horkovzdušná trouba Whirlpool. Příkony ti o půlnoci hledat nebudu.
@satam: sorry, ale nějak už nemám náladu někomu něco vysvětlovat, takže uznávám, že TY máš svoji pravdu, a já mám svůj klid...
Točí se to tu kolem slůvka "plnohodnotně" Asi bych se musel hodně snažit,abych dokázal v jeden čas vařit na čtyřech plotnách,ohřívat vodu v pračce a myčce,roztápět troubu a přitom si vařit kafe a sprchovat se,jo a ještě sušit prádlo.Ještě jste zapomněli na plazmu,ne? Udělal jsem přes dvacet bytů podle satamových not,za jednou fází a 20A. Jediné omezení,které jsem zaznamenal,že naplno zaplá indukce přepíná plotýnky,nic jiného. A myslím,že s tím se dá žít. Souhlasím se Satamem,výpočty tvrdí,že to bude padat,v praxi nepadá...
Doporučuji přejít na 3x20A. To, že v paneláku jedou všichni na jednu fázi není pravda. V paneláku je vždy 3f rozvod a to na každém patře, jen do každého bytu může být dovedena jen jedna fáze. Potřebná úprava však není zas tak složitá.
Na 1 fázi to sice nějak fungovat bude, ale bude si muset dávat velký pozor, co má momentálně zapnuto.
to že má do bytu přitaženo jen 230V ještě neznamená, že na chodbě v rozvaděči není rozvod 3x400...
je dobré si uvědomit že by zásuvky musel tahat minimálnš 4mm2 a to se do zásuvek NEVEJDE.
Standardně je ve starším paneláku hlavní elektrická stoupačka tažená třífázově (400V) a jednotlivé byty jsou "zásobovány" jednou z fází, aby bylo dosaženo rovnoměrného zatížení třífázové rozvodné soustavy. Pokud přívod do baráku a tato domovní stoupačka není v dezolátním stavu, nebývá problém z ní (samozřejmě po vyřízení papírů a se souhlasem distributora) vytáhnout třífázový přívod i do bytu.
Navíc například u PRE je při rekonstrukci barákové elektriky je pro každý byt od elměru na chodbě do bytového rozvaděče natažen už třífázový kabel CYKY-J 4x6 (nově 4x10 nebo 5x6), z kterého je použita jen část.
Potom jen stačí natáhnout v elektroměrovém rozvaděči pár drátků, vyměnit jistič a požádat o 3F elektroměr a tři fáze jsou doma.
Samozřejmě, pod plomby může jen elektrikář a zaplombuje to distributorem pověřený revizák.
Tak pro plný komfort by se musel předělat bytový rozvod na třífázový, nejlépe 3x25A...
To znamená zažádat na RZ , pak nachystat (nechat nachystat) přívod pro 3 fázový elektroměr, dotáhnout do bytu 3f přívod, přívod ke sporáku, pominu jiné rozvody... No a je potřeba pro RZ revizi...
Jen tak na okraj...Chránič 25A znamená jak má silné kontakty, ale důležitý je jinak proud hlavního jističe a ten je na chodbě... Někde bývá 20A, ale my máme třeba zrovna 25A... Jednofázový...
Chce to dělat nejschůdnější a nejlevnější cestou.
V panelu chce jen vnitřek bytu předělat na měď,ostatní v patře prý jedou na jednu fázi,a zvýšili hlavní jištění na 20A..
3 fáze nepřipadají v úvahu.
Takže to vidím tak,že mu bude dost často padat jistič,pokud mu dá zabrat automatkou + sporákem,a do toho si zapne mikrovlnku.
Ptám se pro to,abych mu poradil,když nemá internet,kolik ho bude ta elektro instalace stát.
Hlavní jistič 3x20A by bohatě stačil, a vůbec netuším, proč do toho pleteš chránič a nějaké kontakty...
Při rozumném využívání a malých kompromisech vyhoví i jistič 25A, ale podle popisu je instalace velmi poddimenzovaná a zřejmě i zastaralá. Zasloužila by si rekonstrukci. To není práce pro laika a rady tady na poradně, na to je potřeba elektrikář, ten už si poradí. Jak ví, že mu nepovolí 3f přívod pokud jsi nezažádal, je nutné zajít k distributorovi a požadovat navýšení, a to i opakovaně.
Proč tady nikdo nevěří tomu, co mi doma po pečlivých propočtech a vyzkoušení funguje už více než 10 let? Jsou tu všichni teoretici, kteří snad k praxi ani nečuchli, nebo si tady ti rádcové léčí svá ega? Nechápu...
@milancukrar: V mém komentáři, který jsi skryl, nebylo použito žádné sprosté slovo. Nevím, jak bych měl výstižněji odpovědět na urputné prosazování fyzikálně, prakticky i teoreticky totálně zcestného názoru. Ale budiž, příště tedy nebudu reagovat, at si taky dotyčný rádce prosazuje jakýkoli nesmysl, hezký den...
Hope, ráno jsem viděl jiné písmeno, napsal jste číčoviny, ale já viděl písmeno p.Skryl jsem to zbytečně, omlouvám se, požádal jsem admina, aby mé skytí odkryl.
Hope, ještě jednou se omlouvám.
Sám dobře víte, že se Satamem taky někdy nesouhlasím, ale domnívám se, že pokud byste byli u sebe a řešili to na místě, tak se shodněte. Je jasné, že vše nemůže spustit na plný výkon, páč to 25A neutáhne, ale asi to má vyzkoušené za ty roky a ví, že nejde spustit vše.
Taky spočítali, že 3x16A musí utáhnout v bytě, co naplánovali a praxe byla jiná, musel se tam dát proudový omezovač a zapneli sporák naplno, vypne přímotopy.
Sám určitě víte, že jde téměř vše.
Hezký poslední pracovní týden.
@milancukrar: Hlavní jistič 3x16A je hodně nelogický, protože podle normy kvůli splnění selektivity pak v bytovém rozvaděči může být maximální jistič 13A. To odpovídá jednofázovému příkonu necelé 3kW na jeden zásuvkový obvod, což v mnoha případech nestačí, některé spotřebiče mají spotřebu vyšší, anebo je nemožné je používat současně jako ve Vašem případě.
Ještě mi, Milane, dovolte se vrátit k Satamově teorii. Na Heuréce jsem náhodně našel indukční sporák Mora, s maximálním příkonem 10,4kW. Pokud by měl být napájen jednofázovým napětím, odebíral by při plném výkonu proud cca 45A, a na to asi ani pan Satam nemá dimenzované dráty. Při třífázovém zapojení na 400V vychází proud na jednu fázi 13A (předpokládám, že tento sporák používá pouze dvě fáze jako většina podobných zařízení), a to už je reálná hodnota pro použití ve standardní domácí elektroinstalaci. To jen pro vysvětlení mé reakce na Satamovo tvrzení. Hezký den...
[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @milancukrar z důvodu porušení pravidel poradny. ]
tak plyn na vaření jsem měl a spotřeba byla cca 25m3 a 1m3mne vyšel asi na 65,-Kč, protože se platí také distribuce a to je pevná sazba ne podle m3
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.