Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám dotaz.před třemi lety jsem koupil dům s pozemkem,ale až teď jsem si všiml že samostatná část je uprostřed sousedového pozemku.má na tom pozemku postavenou část kůlny.chtěl bych vědět zda má na nějaký právní nárok na můj pozemek když ho využívá on?že je můj ví,ale to je tak vše.
děkuji za odpověd.
Nashledanou.
doplněno 05.01.10 15:31:Nevím zda se na to vztahuje vydžovací právo.když se před čtyřmi lety měnil majitel a žádné věcné břemeno ani žádnou smlouvu na ten pozemek soused nemá.pozemek si chci nechat.
děkuji za odpovědi.
doplněno 10.01.10 09:26:múžete mě prosím vás poslat vzor smlouvy o pronájmu pozemku?stáhnul bych si ho,vytisknul,doplnil potřebné ůdaje a použil.
děkuji.
To je opravdu zvláštní situace, že vaše parcela je uprostřed pozemků souseda. Ale je to možné. Ověřte si ještě na :
nahlizenidokn.cuzk.cz/... zda podle výpisu není na této parcele nějaké věcné břemeno užívání. Potom bych zkusila ještě kontaktovat bývalého majitele vaší nemovitosti, zda neměl se sousedem uzavřenou nějakou dohodu - smlouvu o užívání (za úplatu nebo bezúplatně). To by samozřejmě mělo být uvedené v kupní smlouvě. No a když nic nezjistíte, potom už - jak píše kolega - začněte jednat se sousedem o pronájmu, prodeji a nebo třeba i o směně za jiný pozemek. Jde o to, aby náklady na směnu byly úměrné rozloze pozemku.
Trochu podobný problémy před lety měli moji rodiče, když při částečné rekonstrukci bylo zjištěno, že malý dvorek za domem je sousedů (domek byl po babičce - stáří objektu cca 100 let). Stavební úřad na to sousedy i rodiče upozornil. Na malém dvorku se v tu dobu nacházela žumpa, která se budovala před 20ti roky a se souhlasem sousedů. Jak to sousedili zjistili, že je to jejich, začal nepříjemný spor. Chtěli žumpu vykopat a zazdít okno, které vede na dvorek. Rodiče byli za právníkem, který tento problém specifikoval, že pokud tento pozemek byl užíván v dobré víře alespoň 10 roků (to znamená v nevědomosti, že není jejich), platí právo tzv. vydržení. Toto přesně specifikuje obč. zákoník - par. už nevím. Právo vydržení v tomto případě znamená, že už tento pozemek je vlastně rodičů. Tento kousek byl využíván skoro 100roků. Určil by to soud . Protože ani jedna strana to nechtěla dát k soudu, po značných tahanicích se nakonec dohodli, že rodiče si tento kousek pozemku vyměří, zaplatí za něj cenu obvyklou a nechají u notáře zapsat do katastru. Toto se udělalo z toho důvodu, že objekt se nachází na vesnici a v podstatě by se nedalo vedle sebe žít.
Takže - pokud tam není věcné břemeno nebo neplatí nějaká smlouva od předešlého majitele a váš soused toto užívá nejméně 10roků (v dobré víře), je pozemek vydržen, to znamená, že patří jemu. Záleží už potom na vašem dalším jednání ze sousedem mimo soudní cestou.
Držba:
_ vydržení vlastnického práva,
_ faktický stav, kdy oprávněný držitel nakládá s věcí jako se svou, myslí si, že je vlastníkem, ale právně vlastník není (důležitá role _ dobrá víra), když se pravý vlastník neukáže, dojde k vydržení _ vlastnické právo po uplynutí vydržecí lhůty přechází na držitele
_ pokud vlastník ve vydržecí lhůtě věc prodá či převede, držba pokračuje » vydržecí doby se pak sčítají
§ 134
Vydržení
(1) Oprávněný držitel se stává vlastníkem věci, má-li ji nepřetržitě v držbě po dobu tří let, jde-li o movitost, a po dobu deseti let, jde-li o nemovitost.
(2) Takto nelze nabýt vlastnictví k věcem, které nemohou být předmětem vlastnictví nebo k věcem, které mohou být jen ve vlastnictví státu nebo zákonem určených právnických osob ( § 125).
(3) Do doby podle odstavce 1 se započte i doba, po kterou měl věc v oprávněné držbě právní předchůdce.
(4) Pro počátek a trvání doby podle odstavce 1 se použijí přiměřeně ustanovení o běhu promlčecí doby.
No, ono s tím vydržením to zase není tak jednoduché dokázat, že pozemek užíval v dobré víře jako své vlastnictví. Docela by mě zajímalo, jestli platil z tohoto pozemku daň z nemovitostí a uvedl ho do přiznání k dani z nemovitostí. A dále, jestli si v poslední době nechal vyhotovit výpis z KN. V tom případě by musel zjistit, že tam sporný pozemek není uvedený. A jistě by se našlo i více důkazů. Brala bych to v tom případě, kdy se o pozemek nikdo nehlásí a ten, kdo ho užívá v dobré víře nemůže doložit nabývací titul. Ale zase plní daňovou povinnost.
daň z pozemku neplatí,tu platím já.výpis si asi nedělal.já ano a vlastník jsem já.takže tedy žádný nárok na to nemá.jak bych měl teď postupovat abych měl klid,pozemek byl bez dalších tahanic stále můj a nic se na něj nevztahovalo.stačilo by sepsat smlouvu o pronájmu?
koukám že se v tom vyznáte.mockrát děkuji za rady.
Já vidím problém v tom, že vy sice vlastníte tento pozemek (uprostřed pozemků souseda), ale vlastně na něj nemáte přístup. To znamená postupovat opatrně, aby se soused nezaseknul. Asi bych to řešela tak, že bych si vše nejprve řádně promyslela, vzala v úvahu plochu pozemku i případné využití. Docela by se mně líbilo pozemek sousedovi řádně pronajmout, ale na druhou stranu - něco za něco - at vám umožní přístup na váš pozemek formou věcného břemene. Pro vás by to byla samozřejmě větší výhra, takže není jisté, zda s tím bude souhlasit. Ještě to hodně zvažte - další verze by byla směna pozemků - i třeba s případným finančním vyrovnáním.
doplněno 06.01.10 15:28:Ale ještě to doplním, nepokazte si sousedské vztahy. Mít dobrého souseda, věřte, že to je výhra, možná větší, než kousek pozemku. Ovšem nedělat ústupky za každou cenu a jednostranně. To jsem si sama prožila a to se také nevyplácí.
Paní Lidka má v doplnění odpovědi pravdu. Dát si otázku, zda mi tento pozemek stojí za to, zda ho skutečně potřebuji oproti klidu se sousedy. Popovídat si o tom v klidu se sousedem, dát mu najevo, že tento problém je a třeba udělat gesto, které se vám může skutečně vrátit v klidném a pohodovém soužití.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.