Nejste přihlášen/a.
Jsou nové kotle i od jiných firem od Dakonu Opopu atd. Jde o kotle které splňují vyšší emisní třídy, takže je můžete provozovat i v následujících letech a patří tam i kotle dokonce stále i s ručním přikládáním, jestli daný kotel můžete zapojit na samotížku nebo ne bude jistě uvedeno u každého z nich nebo pak na dotaz u výrobce, přehled například zde:
tronali
Topenář Vám radí na základě nemilého "trendu" který nastavila EU a to "LIKVIDACE UHLÍ" čili ačkoli je uhlí stále dostatek, a při současné spotřebě by ho bylo minimálně ještě na několik set let a dle odborníků skryté zásoby o nichž se ví i na několik tisíc let celosvětově (viz. iuhlí.cz) tak dnes je vyvíjen obrovský tlak na jeho likvidaci "politickou". Bylo označeno za nepřítele a původce všeho zla na této planetě proto EU zavádí třídy a požadavky ekodesignu jejichž cílem je vyšponovat kriteria na kotle tak ,aby se uhelné kotle v budoucnu nemohli využívat, do roku 38-50 chtějí vyloučit uhlí z energetiky úplně , a lidem ho chtějí odebrat taky, konkrétně v ČR přemýšlí jak to udělat, zda uhlí neúnosně předražit nebo rovnou nějak zakázat. (viz. tzb. info články v sekci vytápění) Takže nám co uhlím topíme zbydou jen tyto možnosti : Dřevo, a dřevěné brikety, dřevěné pelety,plynelektrika...A už se některým ekoteroristům nelíbí ani to spalování dřeva, jejich představa je taková že na vesnicích se bude topit jen tepelnými čerpadly z elektriky kterou vyrobí "OZE" čili větrníky soláry, uhlí ani jádro nechtějí, ovšem připouští spalování celých lesů v původně uhelných elektrárnách, ku příkladu ve V:B. to už zkouší, jedna elektrárna konkrétně "Drax" spálí dřevní hmotu z plochy cca 2000 km 2 lesa za rok...tomu říkám pokrok, s tímto přístupem se tedy časem nebude spalovat uhlí ale díky vyholení lesů na planetě asi zajdem na nedostatek kyslíku...Naštěstí toto nerozumné běsnění nepodporují země jako je Austrálie, Čína, Indie apod.,
A dodatek k otázce netopím v kotli ale v kamnech, celkový "instalovaný" výkon na mé obydlí je cca 10 kw a spotřeba 25-30 q hn. uhlí ořech 1Bílina ročně, jelikož cena uhlí kolísá i dle lokality a jelikož beru vždy s rezervou tedy těch 30 q, vychází mně to i s dopravou něco kolem dvanácti tisíc, zatím, cena jde rok od roku pomalu nahoru no a s plánovaným zatížením uhlí dalšími eko daněmi uvidíme kdy nám to uhlí "seberou", mají to v plánu, chlubí se tím, otázka je asi jen datum.
Když vám bude doma stačit 13-17 stupňů max. jak to razí už dnes nadšenci kdesi z anglosasských zemí tuším Britové, tak snad časem nebudete muset topit vůbec, možná, jestli se takového oteplení dožijete, jedno je však jisté už dnes, bude nedostatek elektřiny a již dnes přemýšlí "kde ji vezmou" nebo spíš komu ji vezmou, na jedné straně přijde rapidní zdražení na druhé straně vymysleli možnost rezervovat si kapacitu u domácností, zřejmě v souvislosti s "chytrými domácnostmi" ovšem pozor chytré nemusí vždy znamenat příjemné...Naštěstí máme ještě "teplé prádlo" snad nám ho EU spolu s ekoteroristy (možná je to už i synonimum) "nezakáží" nebo brutálně "nezdaní", existuje totiž riziko, že v takovém ošacení bude totiž obsaženo "uhlíkové vlákno" což je pro bezuhlíkové šílence absolutně nepřípustné
možnost připojení kotle na samotíž poznáte podle průměru připojovacích trubek, kdy na samotížce bývají průměry 2". Třeba tenhle Viadrus. Mrkněte se na obrázek. Vidíte tam ty kóty se značkou G\2"? Tak se značí dvoupalcové trubky.
Pro případ jeho připojení na oběhové čerpadlo budete muset použít redukce a průměry trubek zmenšit, protože čerpadlo nemůžete naddimenzovat. Čerpadlo s dvoupalcovými připojovacími závity je použitelné tak leda pro dům o velikosti paneláku.
Nové kotle od Viadrusu. Třída 5 bez odtahového ventilátoru a se samotížkou = bez čerpadla.. Čerpadlo jde zapojit jako ejektor (stojící čerpadlo vůbec nebrání samotíži, nemusíš otevírat žádný ochoz jako u klasicky zapojeného čerpadla..)
Peletky jsou dražší než uhlí... Vzal bych na kusové uhlí, s velkou pravděpodobností bude umět i dřevo (naopak to může být problém) - zatím nejsou moc zkušenosti...
Záleží o jakém kotli mluví Váš topenář. Napište typ kotle o kterém on mluví. V odkazu co tu je na kotle Viadrus s ručním přikládáním je přímo napsané, že některé lze používat i bez elektriky. Pokud je to ale zplyňovací pyrolytický kotel tak ten už bez elektriky nejde.
honzas1
díval jste se na podmínky VIADRUSU?
Hercules U68 je možno s výhodou použít jako náhradu dosluhujících kotlů na tuhá paliva ve starších "samotížných” topných systémech. Kotel dosahuje emisní třídy 5 dle ČSN EN 303-5 a splňuje podmínky "Ekodesign”.
U samotížky nehrozí tak výrazný rozdíl teplot jako u nuceného oběhu ,studená zpátečka je největší problém těchto kotlů a dá se pořešit i jinak
Od 1.9.2022 nelze provozovat kotle (topeniště) nad 10 kW s emisní třídou 1 a 2.
V případě Vašeho požadavku na bezelektrický provoz vyhovuje třeba Viadrus U68 v emisní třídě 5. Samozřejmě za předpokladu, že Váš systém splňuje požadavky samotíže (vetší dimenze potrubí). Osobně znám několik funkčních sam. systémů z Cu 22, ale tam je to zase dohnané rozdílem výšky mezi kotlem a radiátory.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.