Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Expanzní nadoba k topení

Od: 123mirek® odpovědí: 7 změna:

Dnes se nám stala nepříjemná událost.Prorezavěla nám otevřená expanzní nádoba na půdě a vytekla z ní voda.Zjistil jsem z internetu,že otevřená exp. nádoba je již přežitek a že se dnes používají uzavřené exp. nádoby.Chci koupit nádobu "uzavřenou" a potřebuji vědět,jestli může být instalována na půdu místo té staré rezavé,či musí být u kotla v kotelně.

doplněno 21.12.09 18:48:

Děkuji všem za rady.Dnes mi topenář instaloval na půdu novou otevřenou expanzní nádobu.Říkal,že vzhledem k tomu,že máme starší radiátory(plecháče),je lepší dát otevřenou expanzku,protože při uzavřené se může stát při natlakování,že začnou téct radiátory. Topenář je můj kamarád,tak mu věřím.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kjanik112*

2x

Kdo tvrdí, že expanzka je přežitek?No přece výrobce uzavřené expanzky! Já na klasickou expanzku nedám dopustit, hlavně proto, že je tak jednoduchá, že už nemůže být jednodušší a snadno si ji každý kutil vyrobí sám.Pokud ji na půdě pořádně tepelně zaizoluje, není problém.Uzavřenou expanzku bych připustil jen v případě, že bych neměl půdu a neměl bych ji kam dát.Výhody klasické expanzky:1). Ručička manometru mi roky neustále a přesně říká, v jaké výšce je voda-nemá se tam co pokazit..U expanzky uzavřené a natlakované víte prd, a nebo si jenom myslíte, že to víte. Je to mnohem složitější a jak je ženská sama doma a něco se stane-katastrofa. 2).Jestli někdo neviděl, jak začne šílet kotel na pevná paliva, když je naládovaný a vypadne proud a tedy i čerpadlo,tak to viděl málo.Když mám obyčejnou expanzku, pára a horká voda vystřílí na půdě do přepadovky a ven na střechu.Nic se na tom nemůže pokazit a nikoho to neohrožuje. Kdežto zavřená expanzka je vedle kotle a stůjte u toho.Všecko je závislé na tom, aby neselhal přetlakový ventil.Já jsem velmi nerad na něčem závislý. Pokud jsou abnormální mrazy a přes noc netopím, tak ráno-jen tak pro jistotu-pustím pomalu vodu do kotle a sleduji manometr-kdyby prudce stoupal,je expanzka zamrzlá.Nemusím ani k expanzce chodit.Nikdy k tomu však nedošlo.Jednoduchou topnou soustavu zvládá i manželka bez jediného zádrhelu už 32. topnou sezonu.

Ještě pořád si myslíte, že je otevřená expanzka přežitek?No,nakonec i výrobce uzavřené expanzky chce žít...

kjdc

Oboje má svoje výhody i nevýhody...

Otevřená expanzka - hlavní nevýhoda možnost zamrznutí na studené půdě (zaizolovat, mít u kotle PV), nízký tlak = horší předávání tepla ve výměníku kotle (drobné bublinky na stěně výměníku), do vody může kyslík z atmosféry = koroze (v praxi to není problém, ocelové trubky vás obvykle přežijí). Hlavní výhoda je nízký a stálý tlak - využijete to u staršího kotle (vyšší tlak a kolísání tlaku způsobí prasknutí výměníku i o několik let dříve než při tlaku nízkém bez kolísání).

Uzavřená expanzka - hlavní výhoda je vyšší provozní tlak = vyšší účinnost výměníku kotle; hlavní nevýhoda je kolísání tlaku = zkrácení životnosti kotle se zeslabenou stěnou. Pokud je uzavřená expanzka v nejvyšším místě soustavy, tak stačí tlak za studena 0,2 bar (dole je potom tlak v exp. + hydrostatický tlak podle výšky systému)

Ochrana proti přetopení je nejspolehlivější pokud oběh funguje alespoň částečně samotíží. Bohužel u 2/3 nových systému to nefunguje - pak vypadne nucený oběh a je veselo... Pokud je systém s nuceným oběhem, tak musí být záloha oběhu (zdvojené termostaty, čerpadlo a náhradní zdroj proudu) nebo dochlazovací smyčka, a nejlíp obojí. Často se jako ochrana dává jen náhradní zdroj proudu - to řeší pouze výpadek proudu, pokud odejde termostat nebo čerpadlo (což se dřív nebo později stane , tak oběh vypadne a zase je veselo...

 

dejavu*

0x

Domnívám se, že ta uzavřená může být kdekoliv, my ji taky měli na půdě, akorát ji musíte umístit tak, abyste se dobře dostal k jejímu ventilu, až ji budete dofukovat.

troja*

... dodám, nejde tak moc o dofukování, ale o to že musí být provedeno připojení tak, aby mohlo být topení odvzdušněno. Dofukování vnitřního gumového balonu, který vyrovnává tlak jsem neprováděl 20 let. Otevřená expansní nádoba se sama odvzdušňuje a tak je běžná instalace uzavřené expansní nádoby většinou v přiměřené vzdálenosti za kotlem a odvzdušňuje se na nejvyšším radiátoru příslušné větve.

 

jirbar*

0x

Na půdě pokud tam může mrznout je jenom problém.

 


0x

Uzavřený expanzomat by mohl být i na půdě. Jen je zajímavé na jaký tlak jej v tomto případě nastavit a jak správně doplnit systém médiem . Vždyt tlak v topení v tomto případě tvoří vodní sloupec od kotle k expanzomatu , pokud je nejvýše položeným míste v systému , a tím by zřejmě plnil stejnou funkci jako otevřený expanzomat..Jen z jednou vyjímkou , že by jen zamezil vypařování topněho média Tlak v kotli by byl součtem tlaků , výšky vodního sloupce a tlaku v expanzomatu . To by mohl být nežádoucí tlak v kotli.

s pozdravem - miro

 

randolf*

0x

Pokud se rozhodnete pro otevřenou expanzní nádobu a její umístění na půdě tak existuje způsob jak zamezit jejímu zamrznutí. Je to celkem jednoduché. Trubka sloužící jako přepad a odvzdušnění se propojí s nádobou pokud možno pod hladinou vody. Do tohoto propojení se vmontuje radiátorový kohout aby vzniklá cirkulace byla minimální a pouze zamezila zamrznutí. Též je možné přidat do media nějakou nemrznoucí směs.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma expanzomat

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]