Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkove vyrovnání

Od: petr13 odpovědí: 14 změna:
Dobrý den, chceme s přítelkyni kupovat společně byt. Z mé strany do bytu investují díky rodině 1 mil z prodeje bytu. Zbytek budeme řešit společnou hypotékou. Nejsme manžele. Lze přes právníka vytvořit smlouvu, že v případě rozchodu a řešení pomajetove vyrovnání muzu mít nárok na své 1 miliony zpět?

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

athenaise*

0x

Pokud budete majitelé oba (zapsáni v katastru) budete mít nemovitost napůl i po rozchodu...tedy polovinu z kupní ceny. Takže když bude nemovitost prodána za 2 mil. budete mít každý nárok na 1 mil.

Myslím, že podíly spolumajitelů v katastru nemusí být rovnocenné. Třeba jeden z majitelů může mít například 1/10 a druhý 9/10, podle toho, jak kdo na koupi přispěl. A podle toho by se pak dělil i výnos s případného prodeje.

athenaise*

@jethro...díky za upozornění, ano je to tak, jak říkáte. Pokud si majitelé domluví podíly, dělí se to po rozchodu na podíly. Akorát si nedovedu představit jak ty podíly určit, ale asi by bylo dobré navštívit notáře. Co mám na mysli: muž má 1 mil. který vloží do nemovitosti, Nemovitost bude prodána za 3 mil. Když si půjčíte 3 mil. splatíte 3,8 mil. (berte jako př.)...tzn. že muž zaplatí 1 000 000,-+ 1/2 z 3,8 mil...a ještě horší bude, když se rozejdou dřív, než se hypo splatí...asi to bude mazec ...a to nemluvím o tom, že když žena půjde na MD a nebude mít tolik peněz, aby splácela napůl hypo :-O

 


0x
Jakmile kupuju nemovitost s někým na púl či do ní vrážím nějaké peníze tak je dúležité být na katastru zapsán jako spolumajitel pak při případném rozchodu a prodeji mate zajištěno že o peníze z tohoto prodeje nepřídete
Vy dotoho asi ale vrazíte víc neb ještě budete mít společnou hypotéku
S tímto bych zašel za právníkem a zeptal se jak to řešit
Osobně bych to viděl tak že byste v tom bytě měl mít většinový podíl vy neb platíte krom toho milionu ještě pulku společné hypotéky
Ale jak říkám zašel bych stím za právníkem

 

jenda2*

0x

Nárok můžete mít na cokoliv. Dostat ale peníze na ruku může být nemožné. Jestli chcete mít super komplikace v životě, tak hurá do toho. Ale raději už předem investované peníze odepište.

athenaise*

@jenda2...a co byste mu radil? neženit se, nemít děti, nemít byt? V dnešní době je to těžší...za nás jsme měli oba nakakáno od kocoura a bylo jednodušší dělení

jenda2*

Já bych poradil, aby vzal byt na sebe jen on, ještě před svatbou. Po svatbě nastane problém a nebude mít nic. Co mu pak poradíte vy? A neženit se a nemít děti? Toto je nový trend, protože pak je v případě rozvodu peklo na zemi ve většině případů pro muže.Nikdo se pak neptá, jestli bude mít na zaplacení střechy nad hlavou. Mít děti je možné, pokud na to člověk má nebo má jinou barvu kůže. Jinak nikoho takto postižený nezajímá. Viz některé dotazy ohledně zvýšení alimentů od bezohledné maželky aj.

athenaise*

no, to taky není úplně fair play...nevím jak dnešní děvčata, ale já bych do rodiny a dětí s takovým mužem nešla...žena to má o to stíženější, pokud by měli děti, tak veskrze je to matka, kdo se stará (vím...jsou i vyjímky) a pak mužovi zůstane dům a ženě děti, prázdná kapsa, protože při RD těch peněz nemá nazbyt a v neposlední řadě přijde s dětmi o bydlení...kdežto muž přijde JEN o peníze

 

etana*

0x

Ošetřila bych smlouvou, podíly stejné, ale po dobu trvání hypotéky nebo vztahu (tipuju, že vztah skončí dřív) důsledně evidované splátky hypotéky po jednotlivcích (kolik kdo platí) a stejně tak výdaje na zařízení, renovace atd. Jídlo a drogerii snad zvládnete financovat rovnocenně. Ulehčí vám to soudy o to, co kdo dostane, až se budete rozcházet.

sebod*

Podíly stejné? to je ale hloupost. On přeci složí milion a zbytek jde z hypoteky. Takže když budou mít podíly stejné, tak přítelkyně v případě rozchodu, z toho milionu dostane půl mega!

etana*

jenže nikdo netuší, co bude dál, třeba bude ona přispívat většími částkami na splátky nebo vybavení, rekonstrukci atd. Pán si klidně může zlámat kosti, být za rok invalida či bez práce...

Osobně bych menší než poloviční podíl nebrala a dala příteli na vědomí, že si může svůj milion strčit někam, když už předem vymýšlí, jak to bude při rozchodu.

sebod*

vidíte to... Já dělám s lidmi a penězi a proto vím, že spravedlivé rozdělení majetku na začátku je velice správná věc. A s prominutím, s Vaším přístupem bych toho přítele velice varovala, že jste nejspíš zlatokopka.

Finance, které budou vkládány později jdou opět ošetřit tak, aby při případném rozchodu nedošlo k neschodám.

etana*

Zlatokopka, která odmítne milion? Povedený nápad. Spíš realistka, která se nechce za deset let s dvěma dětmi a vybrakovaným účtem stěhovat do ubytovny.

 

sebod*

0x

Ošetřit jde naprosto vše. Buď budete mít na nemovitosti každý svůj různě velký podíl. Nebo bude nemovitost pouze jednoho a druhý tam bude mít zástavu. Podíl se jeví jako výhodnější, protože bude kopírovat aktuální cenu nemovitosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]