Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyměnit původní měděnou elektroinstalaci?

Od: nikisl odpovědí: 30 změna:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zkušených - koupili jsme dům z roku 1974, nicméně elektroinstalace je původní a je v mědi, stejně jako topení (původní majitel měl přístup k materiálu...). Je nezbytné tuto elektroinstalci měnit nebo by tam neměl být žádný problém? Případně, jestli by bylo vhodné ji měnit, můžu vědět proč (jaká jsou rizika)?

Díky moc!

 

 

30 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Pokud stou elektrikou neni žadnej problém tak bych to neměnil
Sehnal bych si pro jistotu nákýho elektrikáře popř.revizáka aby mi tu elektriku v baráku prošel a já měl jistotu že tam nákej kutil domácí něco neproved a já moh klidně spát

 

asd1

3x

Pokud to není paskvil tak můžete nechat. Od věci není proudový chránič, hlavně pokud jsou děti co ještě neví že elektrika kope a do zásuvky se neštourá...

Predpokladam, ze rozvod bude dvojvodicovy typu TN-C s fazou a PEN. Pre prudovy chranic je potrebny rozvod rypu TN-S so samostatnym stredovym (modry) a ochrannym vodicom (zltozeleny).

 

gumid

2x

Pokud jsou zásuvky v 2,5mm (pokud ne a jsou v 1,5mm - použít jističe B13A max!) a světla v cykylo nebo cyky 1,5, tak nemá cenu něco měnit.

Akorát by bylo vhodné zapojit na 3 vodičovou soustavu TN-S (L,N,PE).

Pokud je soustava v TN-C (dva vodiče L a PEN), tak bych to zvážil, zda vytrhat. Min. v koupelně k vůli zapojení RCD chrániče, který na soustavě TN-C nepojede.

Rozvaděč a jističe určitě vyměnit.

nikisl

Dobrý den,

díky moc, jsme spíš pro to ponechat, akorát pořešit kuchyň a koupelnu přes ten proudový chránič, ale chtěla jsem se zeptat, zda jsou nějaké jiná rizika, o kterých by bylo dobré vědět, než se rozhodneme finálně..

Díky za váš čas!

 

zakus*

0x

Dobrý den, pokud jste při koupi nedostali revizní zprávu, nechte si ji udělat a budete mít odborný náhled na stav elinstalace. Dnešní standardy jsou jinde a mnohdy při změně uživatele (jiné nároky) stávající instalace nevyhovuje. Zároveň by bylo dobré zvážit dopnění elinstalace (koupelna, venek) o proudový chránič(e). Nikdo Vás k tomu sice nemůže donutit, ale je to pro ochranu Vašeho (a blizkých) zdraví, života a mejetku.

nikisl

Dobrý den, revizi jsme nedostali, ale dělali jsme ji při výměně jističe (koupě kotle, el. spirála v akumulačce - zkrátka nepůvodní spotřebiče, které zatěžují sít...), připojení HDO spínače a dalších souvisejících pracech, nicméně zde nejsou uvedené žádné závěry, co by bylo vhodné vyměnit atd. - zkrátka teď je to v pořádku a funkční, bez závad, nicméně je to 45 let staré (a to, že to nemá závady neznamená, že to je ideální nebo by to nešlo udělat lépe, že...) a právě třeba ten proudový chránič budeme chtít řešit, což půjde vyřešit sólo a zbytek můžeme teoreticky zachovat, pokud zde není jiné riziko? Určitě do toho budeme muset šáhnout, ale jestli měnit všechny dráty nebo udělat jen dílčí věci, které potřebujeme/chceme udělat jinak.

Díky za Vaši odpověď

zakus*

S největší pravděpodobností máte RZ pouze na konkrétní změny, které jste popsala. U 45 let staré elinstalace těžko takto z křištálové koule soudit. Ideálně nechat změřit izolační stav kabelů (vodičů), vyměnit jistící prvky, zkontrolovat všechny spoje včetně zásuvek a vypínačů. Dnešní energetická náročnost spotřebičů v kuchyni je taky někde jinde. Neznám Váš dům, ale dle zkušeností asi nebudete úplně nadšená s původní koupelny a o kuchyni už ani nemluvím. Těch případů kdy jsem se dostal do "čerstvě zrekonstruované" kuchyně (koupelny) se slovy bydlících "oni nám nejdou ty nové zásuvky a bliká světlo" je nespočet. Naposled teď v pondělí. Ještě je to s dovětkem, že nedávno (třeba předchozím majitelem) byla provedena kompletní rekonstrukce elinstalací. Nakonec zjistím, že stávající stav je nejen proti platným normám, ale je vyloženě životu nebezpečný.

Takže má rada je napsána výše. Pozvěte revizního technika (známého elmontéra pravděpodobně nemáte, když píšete sem) a nechte provést kompletní RZ celého domu. V případě rekonstrukce kuchyně (koupelny) nechte 100% provést i elinstalaci s případnou přípravou pro pokračování.

nikisl

Dobrý den, děkuji, elektromontéra známého máme, dokonce 2, nicméně jejich názory se na to liší, a tak jsem se chtěla zeptat i na jiný pohled od dalších zkušených lidí z praxe.. Jeden říká vyměnit, druhý ponechat, tak si pak hoďme korunou.. Každopádně moc děkuji za Vaše poznatky!

 

vilik*

0x
Měl jsem to obdobné. Nejdříve jsem to nechal.
Jenže pak mi chyběla tady zásuvka, támhle světla, tady připojení elektrospotřebičů. A ve skříni byla taky sotva polovina požadovaných jističů. Takže jsem to vytahal a nechal udělat pořádně.
nikisl

Dobrý den,

to právě řešíme také a přihazujeme na misky vah pro výměnu a proti výměně světel je dost (na zkoušku tu pár měsíců "bydlíme" právě proto, abychom nedělali nějaké akce, když by pak vlastně byly k ničemu/zjistili jsme, že to potřebujem jinak..), jen třeba některé zásuvky jsou v půlce zdi - tj. musely by se přemístit, tohle je fakt na prd... Ale nevím jak to může být náročné, po třičtvrtě roce mám touhu po jedné zásuvce v kuchyni, jedné v obýváku a jedné v pokoji... Tak mi furt přijde jednodušší vyřešit to "dílčími" zásahy než celkovou výměnou, ale třeba jsem úplně mimo a bude jednodušší to vyměnit a udělat celé znovu? Co si o tom myslíte?

Díky

Pokud budete dělat dílčí zásahy, je to možné, ale nikdy z toho nebude instalace podle nových norem. Podle stáří domu soudím, že máte ještě ochranu nulováním, která se již nepoužívá (měla různé nedostatky). Pokud budete chtít použít v některém obvodu proudový chránič, musíte ten kabel (a už to musí být třížilový kabel), natáhnout až z rozvaděče, kde umístíte proudový chránič a rozdělíte PEN na PE+N (pouze pro ten okruh), doporučuji pak použít chránič s jističem dohromady, označení PFL7 a s příslušným proudem, 10A/B, 16A/B. Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, stará instalace se nemusí vytrhávat, pouze v místech, kde by kolidovala s novým rozvodem. Jinak stačí demontovat zásuvky a vypínače a pokud už na těch místech nebudou, vytrhat i krabice, zastřihnout kabely a ponechat ve zdi. Ale je to na vás, pokud chcete, můžete vytrhat vše. Rekonstrukce je dost nákladná záležitost.

nikisl

Děkuji moc za informace

 


0x

Pokud vám nevyhovuje počet zásuvek a taky chcete "předělat"koupelnu (a současná soustava je TN-C, tedy v zásuvce dva dráty), předělal bych to celé. Většinou při pouhých úpravách bývá problém i v rozvaděči (nedostatek místa pro další jističe a chrániče). a taky vám časem začne i více vadit rozmístění zásuvek, případně světel. Pak se to řeší různými prodlužováky apod. a to není nejbezpečnější...a norma doporučuje při předělávce jedné místnosti udělat celý byt (barák). Nebude to sice nejlevnější, ale bude to bezpečné. Můžete si trochu udělat představu o ceně...nás stál třípokojový byt cca 40 000,- při použití standartních vypínačů, zásuvek...před třemi roky ...původně TN-C, v hliníku a některé zásuvky už delší dobu nefungovaly...na celý barák to bude "trochu"výšší...nebo taky, když si vyberete designové nebo exluzivní přístroje...osobně preferuji ABB, je z čeho vybrat (trochu problematická je jen řada Swing, beru Tango

nikisl

Děkuji za informace

 

mak*

0x

To teda nevím kde původní majitel v roce 1974 sebral měď. Dnes jsou jiné předpisy, takže samozřejmě je nejlepší 45 let starou instalaci vyměnit za novou, opět měděnou, vyhovující novým předpisům. Je to řešení nejlepší, ale ne nejlevnější. Pokud chcete šetřit, nechte udělat revizi a můžete instalaci používat dál. Taky je dobré přihlédnout k tomu, jak moc budete do domu zasahovat a jak vám vyhovuje rozmístění zásuvek, lustrů a pod. (moji rodiče bydlí v paneláku 54 let starém s hliníkovou instalací a problém s ní nemají).

kenav

To jako myslis ze v roce74 nebyla měď?V te dobe se končilo s hlinikem.

nikisl

Dobrý den,

původní majitel/stavitel pracoval pro lokálně významnou "stavební firmu" nebo jak to z těchto let nazvat... Takže zdroje měl... Proto my máme elektřinu v mědi i topení v mědi a sousedi, kteří mají barák stejně starý a téměř totožný jako my to mají v hliníku, opravdu to tak je.

 


0x
Myslíte, že se vám ty dráty vysvítí nebo nějak přestanou fungovat? Klidně tam vydrží dalších 150let. Elektřina je pořád stejná a předpokládám, že stejná bude i do budoucna a je jí úplně jedno, jestli tam jsou dráty takové či nové. V těch letech už se používala měď běžně a neznám nikoho z ulice, kdo v té době stavil dům, že by byly nutné nové rozvody. Spíš bych řekl, že každý dům z té doby je dostatečně dimenzovany, jelikož spotřebiče dnes jsou mnohem úspornější. Tehdejší ruské televize měly trafo jak svářečka, všude svitili stowatove žárovky, cirkulárky, brusky, svářečky měl skoro každý a mnoho lidí dnes zbytečně platí za silné jističe, které nevyužije.

Máte pravdu, nebyly rychlovarné konvice o příkonu 2000W, žehličky braly 600W (max. 1200W), dnes přes 2000W, automatické pračky začínaly, atd.

Co jste tím chtěl říct? Že ta zásuvka z roku 1974 nezvládne dvě kilkwaty? Zvládne je, protože je stavěná na 3,7kw, stejně jako dnes.
vilik*
Já jsem se stěhoval do domu z roku 1965, v kuchyni 3x4 m2 pouhé 2 zásuvky, v obýváku 3 zásuvky, v ložnici 2, v koupelně 1, na chodbě žádné. A samozřejmě TN-C.
Nyní mám v kuchyni asi 8 zásuvek (lednice, mikrovlnka, digestoř, myčka, na každé straně volné na konvici, mixér apod, jednu na vysavač. Plus přívod na elektrický sporák.
V koupelně mám pračku, plynový kotel, u zrcadla, jednu navíc. V obýváku mám dvojzásuvky, protože televize, video, audio, anténa, akvárium, další na notebook, na žehlení, na vysavač, na mobil...
Navíc centrální světlo bylo všude doplněno o další svítidla, jen v kuchyni máme asi 3 svítidla navíc.

Problém bývá v tom, že těch zásuvek je málo a nahrazují se prodlužkami z jedné zásuvky...a ta je pak přetížena...a o tom to je...a znám to z praxe, že v kuchyni jsou dvě zásuvky; jedna na lednici, a zbývá jedna, na kterou jsou napojeny zbylé spotřebiče, v drtivé většině prodlužovačkami...nikde jsem netvrdil, že je třeba "vytrhat všechny dráty", jde o to, udělat to tak, aby to vyhovovalo současným potřebám a podle předpisů. Ne udělat jen částečné úpravy a být stále nespokojen se zbytkem; stejně by na něj časem došlo...jsem pro jednorázovou "opravu instalace"...

a až ted čtu příspěvek vilíka, přesne tak...

nikisl
30.08.19 06:44

Díky všem

Tak je jasné, že při rekonstrukci kuchyně nebo koupelny se téměř vždy udělá i elektrika podle potřeb. Já jen tvrdím, že dělat komplet celou elektřinu v celém baráku je zbytečné. A hodně drahé, nehledě na to, že tam člověk nějaký ten pátek bydlet nemůže, je z toho ohromný bordel, a hlavně mít šikovného zednika, který to opraví tak, aby to nebylo poznat. To dnes málokdo umí a to taky něco stojí plus znova malovat.

 

No a vvo ttom tto je.
Pokud jsou peníze a smíření s dočasným bydlením v "binci", máte dobrého zedníka a elektrikáře (kterých dnes moc není), pak je kompletní rekonstrukce pochopitelně nejkomfortnější řešení. Ale v tom případě doporučuji předem nechat zpracovat i projekt, kde si vše rozmyslíte, upřesníte a nechat to realizovat podle něj. A projektant Vám vypracuje i rozpočet, takže budete i mít představu o celkové ceně. Nechat to pouze na elektrikáři, nemusí být vždy OK. Je to vše, jako vždy, hlavně o penězích a o určité době omezení bytové pohody.

 


0x

Doporučuji nechat provést celkovou revizi elektroinstalace, hlavně se zaměřením na izolační stavy, dimenzování vodičů a jejich jištění, proměřit impedance ochranné smyčky u všech vývodů a fyzickou kontrolu stavu rozvaděčů, instalačních přístrojů, svítidel a pevně připojených spotřebičů. Toto Vám provede revizní technik. Revize takovéto starší instalace se může provést na základě dřívějších předpisů a norem a pokud se nedělají podstatně velké změny a zásahy, může tato instalace sloužit i nadále.

Instalace bude určitě ještě v soustavě TN-C (dvouvodičová/čtyřvodičová), což ale nemusí být na závadu i když dnes už se nepoužívá. Ale funguje spolehlivě a bezpečně ve statisících bytů a RD a bude sloužit ještě mnoho desítek let. Pokud tedy bude v pořádku, případně bude nutno provést pouze drobné dílčí opravy a doplnění, pak bych ji, bez problému, ponechal. Pro zásuvky v koupelně, případně pro venkovní (230V i 400V) a rovněž případně navíc doplněné zásuvkové okruhy 230V v kuchyni, pak ale provést nové přívody kabelem 3/5 vodičovým a osadit pro ně v rozvaděči proudové chrániče 30 mA. S revizákem můžete současně prodiskutovat i provedení případných drobných doplnění potřebných zásuvek, případně svítidel, na stávající okruhy.

Provádět ale, jak opravy, tak úpravy, podle bezpečnostních předpisů, smí provádět pouze osoba s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací dle vyhl. 50/78 Sb. A po provedení by se pak opět měla provést t.zv. výchozí revize, při které se kontrolou a hlavně měřením, zkontroluje správnost, bezpečnost a funkčnost provedených prací.

Rekonstrukce kompletní elektrické instalace přijde podtatně dráž (včetně vysekání a zednického zapravení), než případné opravy a doplnění. A předělání podle stávajících norem a předpisů (soustava TN-S, chrániče na všechny okruhy) sice zvyšuje bezpečnost, ale nemá poměrně žádný vliv na funkční spolehlivost el.instalace.

Tot názor starýho revizáka. Mladší budou možná mít jiný názor, ale toto je názor na základě zkušeností za skoro 40 let praxe.

nikisl

Děkuji moc za Váš názor!

 

pomoc*

0x

Záleží na tom, jaké máte plány do budoucna... jak tu stávající elektroinstalaci budete užívat. Máte rozvody dvěma, nebo třemi vodiči? Pokud nemáte chut si rozsekat celý dům, osvětlení by neřešil vůbec. Dnes všichni svítí úsporně, LED diodama, světelné obvody nezatížíte víc. Jak je na tom Vaše kuchyně netuším. Rozhodně bych řešil koupelnu - vedení třemi vodiči (TN-S) a proudový chránič 30mA. Automatické odpojení od zdroje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]