Nejste přihlášen/a.
Původní nájemce prodá byty s nájemníky jinému nájemci.
Nový nájemce pošle nájemníkům dopis o zvýšení nájemného a vystaví nové smlouvy.
Že je nová smlouva se nájemník dozví pouze když jde za nájemcem s jinou záležitostí kdy je mu nová smlouva předána k podpisu a nebo od kamaráda a jde si pro ni za nájemcem.
Takže někteří nájemníci novou smlouvu ještě nemají protože si ji nevyzvedli - neví o ní.
A mám otázku.
Je povinností nájemníka když dostane vyrozumění o tom, že má jiného nájemce a ten mu poslal dopis o zvýšení nájmu jít za nájemcem a zeptat se ho jestli náhodou není nová smlouva?
A nebo je povinností nájemce tu novou smlouvu každému nájemníkovi nějakým způsobem doručit?
Předpokládám, že slovy nájemce a nájemník míníte pronajímatele (majitele) a nájemníka (nájemce = nájemník).
Prodá-li pronajímatel dům s pronajatými byty novému majiteli, není to důvodem ke zvýšení nájemného ani ke změně nebo dokonce výpovědím*) stávajících nájemních smluv.
Nový majitel může navrhnout zvýšení nájemného i uzavření nových nájemních smluv, ale není to povinmnost. A nájemníci nejsou povinni na návrh nového majitele (ani stávajícího) přistoupit.
Smlouvy se "nevystavují" ani "nepředkládají k podpisu", ale sjednávají, uzavírají. Nové smlouvy nelze sjednat (uzavřít) bez souhlasu obou stran. A jak už jsem napsala výše, nájemníci nejsou povinni nové smlouvy uzavřít (nejsou povinni na návrh nového majitele přistoupit).
Chce-li nový majitel něco změnit, je na něm, aby nájemníky informoval, vysvětlil jim situaci a případně je rozumnými argumenty (nikoliv nátlakem!) přesvědčil o výhodnosti nových smluv, zvýšeného nájemného (např. informacemi, co se v domě po zvýšení nájemného zlepší). Návrhy nových smluv musí nový majitel nájemníkům doručit a měl by jim poskytnout i čas ke konzultacím s právníkem, k rozmyšlení apod.
Druhá skupina těžko něco "zatají", protože majitel ví, komu návrhy předal (o platné smlouvy půjde až se obě strany dohodnou a podepíší. Pokud nájemníci s návrhy nových smluv nesouhlasí a neuzavřou je, platí původní smlouvy.
*) Jiná situace by mohla nastat v případě, že by se majitel domníval, že kupuje nepronajatý (prázdný) byt. Ale u činžovního/bytového domu podle mne o takový případ nejde.
Přesně jak píšete v poslední větě: "Je povinností nájemce tu novou smlouvu každému nájemníkovi nějakým způsobem doručit".
Jen doplním: Nějakým prokazatelným způsobem.
@Slavo> pokud nájemník převzetí návrhu majiteli podepsal, je jedno, že se to odehrálo mezi 4 očima.
Prokazatelným způsobem ji lze předat doporučeným dopisem...
Ovšem připomínám a upozorňuji, že převzetí smlouvy se NEROVNÁ její akceptaci a uzavření ! Za uzavření smlouvy se rozumí moment, kdy si obě smluvní strany vzájemně a bez nátlaku dojednají její obsah na důkaz čeho obvykle připojí své podpisy a obě strany si zanechávají po jednom stejnopisu.
To, že nájemník tedy smlouvu převezme k prostudování neznamená její akceptaci.
Vaše jednání opravdu dost zavání protiprávním, doporučuji se poradit s právníkem.
Já Vám pronajímám, proto Vám musím doručit novou smlouvu, kterou Vy podepíšete a pak bude platit.
Jak jednoduché.
Mě jde o to:
Jsou tři skupiny nájemníků.
První skupina si ji u majitele vyzvedla a podepsala ji a vrátila ji, ale ji ještě nemá zpět podepsanou od majitele.
Druhá skupina ji má vyzvenutou u sebe.
Třetí skupina si jiještě nevyzvedla protože o ní tzv. neví.
Jde mi o to zda druhá skupina může zatajit zda si ji vyzvedla.
První a třetí je mi jasná.
Jde mi o to zda druhá skupina může zatajit zda si ji vyzvedla...
Proč by to nemohla skupina udělat? Ale vždy se najde někdo, kdo se prokecne. Pak musí někdo prokázat opak. Lhát se nemá, ale dělá to každý.
Ikdyby se "prokecla", že návrh smlouvy převzali... k smluvnímu vztahu tím nedochází.. aneb někdo mi strčil do ruky papír tak jsem jej vzal- to neznámená, že s něčím souhlasím - tyto šmejdské praktiky již občanský zákoník utnul.
Sám zákon říká, že má každá ze smluvních stran nárok na prostudování dokumentu bez nátlaku v klidu, případně na to poradit se s právním zástupcem.
Také říká, že každá smlouva uzavřená s odepřením tohoto nároku se stává neplatnou.
V první řadě je nutné vycházet ze skutečnosti, že obě smluvní strany jak majitel tak nájemník mají mezi sebou běžící právní vztah v podobě nájemní smlouvy, nejčastěji na dobu určitou.
V nájemní smlouvě jsou též zaneseny podmínky za kterých může být smlouva ukončena, zbytek stanovuje legislativa zejména pak "NOZ" zák. č.89/2012 sb.
Povinnosti majitele je vždy doručit listiny týkající se smlouvy nájemníkovi, nájemníkům žádná takováto povinnost nevzniká !
Nájemník má platnou běžící smlouvu, o změně výše nájemného nebo o nové smlouvě se můžete bavit nejdříve v momentě ukončení smlouvy stávající.
Poslat dopis o zvýšení nájmu a požadovat po druhé smluvní straně, aby šel podepsat novou smlouvu bez ukončení smlouvy stávající bez opory v zákoně nejen hraničí, ale silně překračuje meze zákona i běžné lidské slušnosti.
Zákon je v tuto chvíli na straně nájemníků.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.