Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jsem před rekonstrukcí starého bytu, kde na radiátorech je nejspíš ještě původní barva (bílá, dnes už spíš trochu zažloutlá), která se postupně odlupuje. Tzn. že se může jednat o barvu někdy z 50. - 60. let. Rád bych tuhle barvu z radiátorů odstranil, jen se trochu obávám, jaké je složení této barvy.
Dohledal jsem si nějaké základní informace a některé zdroje uvádějí, že se dřív používaly barvy s olovem. Myslíte, že taková barva byla použita v mém případě?
Děkuji a hezký den
Litinové radiátory nemělo smysl natírat antikorozní barvou,dříve s oxidem olovičitým,.ovšem někteří nájemníci si mysleli své a mohli barvu s olovem na surový radiátor použít.Jak už bylo řečeno,bharva má vždy odstín do červena.Mnoho vrstev barvy na radiátoru snižuje převod tepla,je nutno co nejvíxce vrstev odstranit..Pokud se použiují cjhemické odstraňovače barev,nemusíme si dělat starosti ani s olovem,pokud odstraněné barvy nekonzumujete.Při broušení už je určité nebezpečí vdechnutí,použijte tedy respirátor.
JABRAKA
Tak jsem zvedavý a na internetu se klasicky vyskytují různé články, tak bych si raději alespoň částečně ověřil informace.
Co se týče té barvy, tak různé sloučeniny olova jsou i v bílé barvě (to uvádí třeba Wikipedie: cs.wikipedia.org/... Tyto tedy nebyly používány v těchto barvách na radiátory?
Základní suříková barva s olovem (oxid olovnato-olovičitý) byla oranžová a pokud vím, na radiátory se nepoužívala. S jiným odstínem jsem se nesetkal (což neznamená, že neexistuje). Radiátory nebývají vystaveny povětrnostním vlivům, natírat je antikorozní barvou by nemělo moc smysl.
Figurek - Suříkovou základovku jem kupoval ještě někdy koncem 80 let, takže tak dávno to zas není.
Ejhle - ona se už zase běžně prodává! Takže s tou její jedovatostí to asi nebude tak horké. Zřejmě jen EU humbuk, podobně jako s toluenem.
Aha, tak toho nápisu jsem si nevšim . Takže je to něco jako "koprová omáčka bez omáčky"(brambory posypané koprem) . A já si bláhově myslel, že když se barva jmenuje "suříková" , tak že obsahuje " suřík", tedy kysličník olova. No - holt je jiná doba a věřit se už fakt nedá ničemu !
Ovšem na druhou stranu na tom něco bude. Ona olovo skutečně neobsahuje, jen jeho kysličník . Podobně jako se na ředění chemoprénu nesmí prodávat "toluen", tak se prodává "toluenové ředidlo"a to nikomu nevadí. Žádného rozdílu jsem si mezi tím nevšiml .
S jedovatostí to horké nebude, protože olovo tam neni Takže až tak nejásej že se znova prodává. Neprodává...
Tak se ještě vrátím k popisu barvy v mém odkazu výše. Cituji doslova ze stránek:
"Vysoce odolný rozpouštědlový antikorozní základní nátěr na bázi olověných solí a zinku, vhodný k... ... SPS "Suříková" základová barva je vyráběna za použití nejnovějších technologických postupů, použité olověné soli vykazují naprosto totožné vlastnosti."
Takže ano, olovo tam není, jen olověné soli.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.