Nejste přihlášen/a.
Zajímalo by mě, jak je to v bytových domech, kde má každý bojler, jak se vedou kabely pro bojlerovou sazbu.
To se musí od elektroměru vést pro každý byt samostatný kabel, např. na patře jsou dva byty a jsou čtyři patra, tak tedy od elektroměrů se musí vést 8 kabelů a ty vždy rozvést po patrech do jednotlivých bytů?
Uvedu příklad: Hlavní přévod do domu končí v suterenu, kde jsou skříně s elektroměry a s přijímači HDO. Přijímač Hromadného dálkového ovládání /HDO/ je pro každý elektroměr samostatný a kromě toho že po přijmutí signálu pro přepnutí elektroměrné sazby na elektroměru, pošle ještě po ovládacím vodiči tmavě modrém do bytového rozvaděče, kde je umístěn stykač pro bojler Nulu, /ovládá se nulou, nikoliv fází/ Stykač sepne a připojí fázi, nebo i nulu k bojleru.
Pokud se bojler nahřeje dříve, než skončí nízký tarif, vypne ho termostat bojleru,/nevypne stykač, na to pozor/ .
Pokud ale přijde dříve ukončení NT a vypne HDO, vypne také stakyč.
Proč má každý elektroměr svoje HDO? To proto že se dají nastavit různé kódy sepnutí, aby celý činžák nespínal současně.
Moderní elektrmery mají HDO již v sobě
jen doplním, že se od kždého HDO vede opravdu samostatný tmavě nodrý vodič samostatně pro každý byt.
111- jen takový dodatek-tmavě modrý vodič je určen v elektrice především pro značení vodičů záporného pólu stejnosměrného napětí elektrika.cz/... . Výrobci kabelů/izolovaných vodičů nějak odstíny modré neřeší a někdy je problém poznat na "N"vodiči odstín oné modré, takže v závěru i ta tmavá modrá vyhoví. Ve fabrice v jednom rozvaděči, kde je např. zálohování systémů stejnosměr. napětím apod. v kombinaci s vydrátováním modrými vodiči "střídaviny"je ve většině případů problém při revizi..
chtěl jsem tím mimo jiné říci, že se nepoužívá modrá v přívodním kabelu, aby se odlišila modrá N a ovládací vodič "N"
111..při použítí "N" vodiče z kabelu s průřezem vodičů 10 mm2 by to připojení na kontakt (pod šroubek) cívky stykače byla chutovka, nehledě na to, že nejmenší průřez vodiče od a k elektroměru (dům, byt) je minimálně 4 mm2.. No viděl a opravoval jsem lecos, snad na takovou věc nenarazím..
Nevím jakou máš povědomost o elektrice, ale asi takto:
Elektrika jde jedna do bytového rozvaděče. V rozvaděči je spínač, který přijímá kódované signály posílené po drátech a v nastaveném čase sepne. Signál od spínače zapne stykač u bojleru. Pokud se voda v bojleru ohřeje, tak stykač vypne termostat. Pokud voda ještě není ohřátá, ale zkončí platnost levné elektriky, tak se signál vypne zase od spínač v bytovém rozvaděči.
S tím jak se zapíná nebo vypíná levný tarif elektřiny, tak se přepínají i počítadla na dvousazbovém elektroměru.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.