Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla bych se s Vámi poradit, má matka již dávno zemřela a otci zůstal byt. Byt však nechal můj otec přepsat na bratra.
Jsme celkem dva sourozenci a mě by zajímalo, zda mám nárok na nějakou část bytu, když jsem nedostala vůbec nic?
Je to možné nějak vymáhat, nebo nemám nárok na nici? Moc by mě to zajímalo,
děkuji Vám Miladka
Mám obavu, že na základě těchto stručných informací ( které jste tady uvedla ) se toho asi moc konkrétního nedovíte, ... ale bylo by možné obrátit se na nejbližšího notáře, který by Vám nejlépe přesně řekl, jak se v takové situaci postupuje, popř. Vás nasměruje přímo tam, kde se budete moci dovědět více o dědickém řízení, které proběhlo po smrti Vaší maminky.
... přeji štastné pořízení
doplněno 16.12.09 10:15:miladko,
i když se to jeví tak, že situace pro Vás není právě příznivá, neviděl bych to zase až tak moc černě.
A to z pohledu případného podání žaloby na NEPLATNOST právního úkonu, kterých by tu mohlo být ... hned několik.
Aby bylo možné tuto žalobu podat, bylo by ale potřeba nejdříve zjistit,
... zda ... alespoň některý ... ze VŠECH - rozhodných - právních úkonů ( ve věci vlastnictví uvedeného bytu - tj. od nabytí bytu Vašimi rodiči do společného vlastnictví, ... přes dědické řízení po úmrtí Vaší maminky, ... až po otcův převod bytu pouze na Vašeho bratra, ... popř. jiné právní úkony, vztahující se k vlastnictví uvedenému bytu ) byl proveden ... v ROZPORU se zákonem.
Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak je tu skutečně velká možnost podání výše uvedené žaloby ... a zkušený advokát by si s takovou situací již měl umět dobře poradit ... a zvolit nejvhodnější způsob, jak Vám pomoci v domáhání se Vašich práv.
ZDA k nějakému JEDNÁNÍ v ROZPORU SE ZÁKONEM SKUTEČNĚ DOŠLO, je možné zjistit hned několika způsoby.
Abyste ale třeba zbytečně neplýtvala svojí energií ( a také svými finančními prostředky ), pak se domnívám, že by bylo potřeba ... udělat si ÚPLNÉ jasno ... tj. ověřit si VŠECHNY rozhodné skutečnosti ... pro opravdu důvodné domáhání se svých práv v uvedené věci.
Je jasné to, že by mělo být zcela NEZPOCHYBNITELNÉ především to,
A) ... žeVaše maminka ( v době svého úmrtí ) byla skutečně spoluvlastníkem uvedeného bytu
B) ... popř. zda nedošlo mezi Vašimi rodiči ( před úmrtím Vaší maminky ) k nějakému rozhodnému právnímu úkonu, který by vylučoval jakoukoliv pozdější změnu ve věci vlastnických práv k uvedenému bytu ( např. to, že by Vaše maminka - před svým úmrtím - Vašemu otci darovala svoji polovinu jejich společného majetku a pod. )
No a pokud by bylo jasné, že Vaše maminka - v době svého úmrtí - byla spoluvlastníkem uvedeného bytu, pak - po úmrtí Vaší maminky - jste měla ( ze zákona - jako neopomenutelný dědic ) právo na svůj dědický podíl ( a stejně taková práva měl i Váš bratr ).
Podle toho, co jste napsala, to vypadá tak, že SVŮJ DĚDICKÝ PODÍL - po své mamince - buď VŮBEC NEMÁTE ( a bylo by potřeba zjistit, PROČ ho NEMÁTE? ) ... nebo o tom ( že již dědický podíl máte )jenom NEVÍTE.
Jaká je skutečnost by se mohlo dát zjistit nahlédnutím do rozhodnutí o provedeném dědickém řízení ( po Vaší mamince ), o kterém by měla být dostupná rozhodnutí - a to:
a) ... na okresním soudě, pod který spadalo místo bydliště Vaší maminky v době jejího úmrtí
b) ... nebo se obrátit na notáře, pod kterého spadá obec, ve které Vaše maminka - do svého úmrtí - bydlela
c) ... nebo se obrátit na kteréhokoliv notáře, který Vás "nasměruje", jak dále postupovat
d) ... a nebo je také možné ... mrknout se do KATASTRU NEMOVITOSTÍ ( pod který - zápis uvedeného bytu - spadá ), kam jsou všechna rozhodnutí o dědictví ( ve věci nemovitostí ) příslušným okresním soudem ( který rozhodoval o dědictví po úmrtí Vaší maminky ) - ze zákony - zasílána.
No, a zjistíte-li v některém z nabývacích titulů ( tj. z kupních smluv, z převodů vlastnických práv k bytu, z rozhodnutí o dědickém řízení, z darovací smlouvy, či jiného dokladu vztahujícímu se k vlastnictví k bytu) jakoukoliv důležitou skutečnost, která je v ROZPORUse ZÁKONEM, pak je tam Vaše naděje na podání uvedené žaloby, kterou byste se mohla domoci Vám upíraného práva.
Bylo by dobré si také uvědomit, že byl-li nějaký právní úkon proveden v ROZPORU se zákonem, pak všechna rozhodnutí ( provedená na základě toho rozhodnutí v ROZPORU se zákonem ) jsou NEPLATNÁ, ... o čemž ale může rozhodnout pouze soud - a to jenom na základě podaní příslušné žaloby!
Jelikož jde ale o řešení poměrně komplikované situace, domnívám se,
... že by bylo určitě nejlepší celou záležitost konzultovat s notářem, který má - domnívám se - ty největší předpoklady zjistit skutečný stav celé záležitosti a s touto situací Vás - s konečnou platností - také seznámit ... a také ( na základě svých odborných znalostí a zejména zkušeností ) Vám bude moci umět nejlépe popradit, ... jak v celé věci dále postupovat.
... přeji Vám hodně úspěchů ve veškerém Vašem vyřizování
Miladko, asi moc šancí nemáte, pokud otec daroval - jak předpokládám - bratrovi byt. To je pouze a jenom na rozhodnutí otce, jak se svým majetkem naloží. Jiná situace by byla v případě dědického řízení, kdy jste neopomenutelná dědička. Vy můžete pouze po smrti otce se dohodnout s bratrem v případě, že by byl předmětem dědictví ještě další majetek, aby byl dar Vašeho bratra vzat v úvahu při vypořádání dědictví. A i kdyby on s tím nesouhlasil, stejně se můžete pokusit o započtení tohoto daru. Zde máte ustanovení Občanského zákoníku, kde se hovoří o započtení daru:
40/1964 Sb. Občanský zákoník |
§ 484 Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn. |
Zde je započtení daru hezky popsáno: epravo.cz/...
Mám za to, že darovací smlouvu můžete napadnout, ale zeptejte se právníka. Pokud, ale otec přepsal DB, asi nepořídíte již nic. PT /stařenka/
Miládko,Ještě záleží na tom,zda byt byl ve vlastnictví,nebo družstevní.Pak by se mohlo napadnout,kdo dostane byt do užívání.Ovšem nevím,proč táta opomenul dceru a byt nechal synovi.Já,když jsem předal družstevní byt synovi,domluvil jsem podmínku,ústně řečenou,že určitý podíl dceři zaplatí.Proč to nešlo u vás?
JABRAKA
... je také možné, že se o dědictví a dalším jiném dovíte něco i na této adrese - i když se to týká pojištění, ... v závěru článku se také pojednává o dědictví a dalším mesec.cz/...
Ano,milancukrar sice pise,ze deti jsou nepominutelnymi dedici,ale pokud prepsal byt na bratra,obavamse,ze nedostanete vubec n i c! Byla jsem v podobne situaci,navic si bratr pilne chodil k mamince pro penize na nezbytneveci,posleze do domova duchodcu pro kapesne,coz me bylo trapne. Z bytu tez odvozil vsechny cenne veci,knihy prodal do antikvariatu a tudiz nezbylo vubec n i c,pro me.Bude zvedava,jak to dopadlo s Vami,ozvete se za nejaky cas. Zdravi Bozena
Děkuji moc Vám všem za rady, které jste mi dali a pokusím se s tím udělat pořádek, doufám v to že budu mít pravdu.
Hezký den všem
Miládko,to vítězství by mohlo býtPyrhovo,pokud by to znamenalo nepřátelství v rodině.Pamatuj,že přednost by měla mít dohoda někde u vína nebo kávičky.
JABRAKA
jabraka,
... a proč ... s tou dohodou ... u vína a kávičky ... nepřišla protistrana
... a ničí tazatelce život tím, ... že se musí pracně domáhat toho, co by jí - jakýkoliv rozumný - člověk ( pokud na to má tazatelka nárok ) nikdy neodepřel, ... ba naopak by jí to sám nabídl?
... přeji Vám příjemný nejenom tento den
jabraka,
velmi správně je ve Vaší reakci uvedeno to ... "bohužel".
Mně je to také jasné, ale obrana "miladky" by byla na místě ... s ohledem na budoucnost.
Jak je známo ... tak ten, kdo se nebrání jednou, pak dostává "kapky" ... i po druhé, ... po třetí, ... a td. ... a mnohdy je to úplně zbytečně.
Jde o potřebnou prevenci, protože ti více "otukaní" považují slušné jednání za slabost ( ... až bojácnost ), ... a tak - ve svých jednáních - zneužívají cestu nejmenšího odporu.
... pro zkušenosti nemusí chodit nikdo - i ve svém okolí - nijak daleko
... přeji příjemný každý nový den
To je těžké, když neznáme důvod, proč vlastnictví přešlo pouze na syna. Důvody mohou být různé. Já osobně bych nedávala tolik naděje na zpochybnění tohoto aktu - pravděpodobně darování. Předpokládám, že se jednalo o družstevní byt, který po smrti Miládčiny maminky přešel na otce. Byt přešel do vlastnictví otce a ten je posléze z nějakého důvodu daroval synovi. Tam nelze nic zpochybnit, to bylo rozhodnutí otce, na které má právo. To neříkám, že je to vůči dceři spravedlivé. Zkuste to Miládko ještě třeba upřesnit. Ale je možné, že to otec chce řešit nějakou kompenzací a nebo zápočtem daru při dědickém řízení - např. v závěti. To jsem psala v prvním příspěvku. To bych takto chápala já. Proto jsem nedávala Miládce velké naděje ohledně podílu z bytu. Navíc souhlasím s jabrakou, že majetek v rodině dělá veliké trable a nejsou to ojedinělé případy. Stačí si zde přečíst pár příspěvků na toto téma. Já sama mám osobní zkušenost se svou neteří a byla jsem z toho strašně překvapená a hlavně zklamaná, jak se jeden z rodiny dokáže zachovat k druhému. Neříkám, že to je běžné, ale bohužel stává se to.
Proti strana nemá důvod se u kávičky dohadovat. V případě , že by nebylo v pořádku dědické řízení po matce , tak by stěžovatelce náležela jedna osmina předmětného bytu. Nezdá se mi to dost velký podíl aby stálo za to se o to handrkovat. Znám to z vlastní zkušenosti kdy šlo o dům s třemi byty .Rodiče ho darovali jedné dceři a to jen proto , že neměli na to aby ho udržovali. Další dva sourozenci byli spokojeni neb se jim nechtělo strkat peníze do bezedné jámy . Nikdo neplatil žádný nájem a bydleli v zrekonstruovaném bytě. To vše fungovalo až do doby než se začala švagrová zajímat o to kdo vyplatí jejího manžela . Nemohla pochopit , že není z čeho vyplácet neb rodiče nic nevlastní. Ti jen zadarmo bydleli. A tak je to i ve vašem případě . Za života si může každý s majetkem zacházet jak chce. Otec měl jistě důvod , proč dal byt bratrovi. At byl tento důvod jakýkoli nikomu nepřísluší ho zkoumat.A již vůbec ne podrobovat kritice. Smiřte se s tím , že byt je v tahu a bude se vám lépe žít.
Pro doplnění bych chtěla upřesnit, že byt byl v osobním vlastnictví a po smrti matky se převedl v dědickém řízení na otce, ten jej pak daroval synovi...
miladko, vy jste nebyla u dědického řízení přítomna? Po smrti matky, otci patří polovina /pokud měl byt s maminkou napůl/ a druhá polovina se dělí na tři díly /otec, vy a bratr/. pokud jste nedědila nic, bylo by to v případě, že Vás matka vydědila /což lze pouze v rámci zákona/ a nebo ještě před smrtí nechala svoji polovinu připsat /darovat/ manželovi a ten jsi se svým majetkem může dělat, co chce. Vím jen, že lze darovací smlouvu napadnout a pokud to soud uzná dostanete ze svého podílu, nejméně 25%. To se pak dostáváme na nějakou malou sumu a je na Vašem uvážení zda to stojí za to. PT /stařenka/
To ale znamená, že jste se musela i s bratrem dědictví zříct ve prospěch otce. Protože jinak jste byla skutečně neopomenutelnou dědičkou a to i v případě, kdyby matka měla napsanou závět ve prospěch Vašeho otce. Chápala bych to, kdyby se v té době např. řešila bytová situace Vašeho bratra a třeba i s tím, že Vám poměrnou část hodnoty bytu vyplatí a nebo bude splácet. Takto je to - jak už jsem psala vůči Vám nespravedlivé, ale pokud nějaká dohoda nebyla porušena, těžko bude nárok uplatňovat. To je samozřejmě jenom můj laický názor. Třeba právník po prostudování všech podkladů nějakou cestu najde.
No počkat. Takže kdyby v závěti bylo napsáno že po smrti matky získává byt její manžel, tak to nic neznamená? To je hloupost ne? No a pokud otec svůj byt daruje svému synovi, tak je taky hloupost aby jste na něj měla nějaký nárok. Nebo se pletu? Pokud by vám otec daroval auto, tak by jste automaticky polovičku ceny auta vyplatila bratrovi, nebo by jste to brala jako svůj majetek, protože vám to bylo darováno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.