Nejste přihlášen/a.
Koupil jsem si štípačku na dřevo která vyžaduje pětikolikové připojení.Protože mám doma starší rozvod čtyřkolikový , propojil jsem v prodlužovací zásuvce , která příjde přímo do štípačky nulu se zemákem .Štípačka,motor, se ale točila stále obráceně i když jsem přehodil dráty .U štípačky je také možnost otočit dva kontakty a štípačka změní chod motoru.Štípačku jsem vrátil dodavateli , ten ji ale připojil na pětikolikový kabel a motor se točí dobře.Posílá mně ji zpátky a musím zaplati obě cesty.Jak zapojit štípačku se čtyřkolikovým rozvodem .Nebo musím natáhnou nový pětižilový kabel až od rozvaděče?To by bylo sekání!
Nic sekat nemusíte. Počet drátů, ani propojení nuláku se zemí nemá nic společného se směrem otáčení. Pro změnu směru musíte mezi sebou prohodit 2 libovolné fáze.
"Jaké dráty ste vlastne prehodil?"
Vzhledem k tomu, že se motor i po přehození drátů točí (a stále opačně) a tazatel píše o propojování N a PE jsem usoudil, že mezi sebou přehodil tyto 2 dráty. Kdyby prohodil L s jedním z nich, už by to asi citelně poznal.
Je ovšem fakt, že na odpovědi už nějak nereaguje
Nastavení směru otáčení motoru - Mod. HOS 9A (obrázek 12) U strojů s vybavením trojfázovým proudem je třeba zkontrolovat směr otáčení motoru krátkodobým zapnutím. U chybného směru otáčení (štípací klín se nepohybuje) vytáhněte spojku opět ze zástrčky stroje. V zástrčce se nachází reverzátor, s jehož pomocí se dá nejjednodušším způsobem změnit směr otáčení. Reverzátor se stiskne pomocí vhodného šroubováku tak, že se bílá kulatá destička A, na které jsou namontovány dva kolíky konektoru, otočí o 180°.
Sice překlad z původního jazyka trochu kostrbatý, ale postup, myslím, srozumitelný...JE TŘEBA ČÍST NÁVOD před uvedením do provozu...a vyhnete se mnoha nesnázím...je to tak jednoduché...odkrýt, otočit a jedem.
Z návodu - odsud, štípačka LUMAG HOS 9A (kterou pravděpodobně máte - sice jste typ neodtajnil; dejte info...a nejlépe hned v původní otázce otázce (pro podruhé i "druhé"tazatele)
A ještě doplním...N vodič není použit v dalším zapojení štípačky, nebude nikde chybět...
Ten řerný "ovál"(přes který jdou dva vodiče) v "hnědé"zástrčce je právě ta reverzace fází ...(poslední váš obrázek)
nonek - plný souhlas- číst návod. Ale i přes toto řešení v návodu, by mělo stále platit, že pokud přehodí dvě fáze v přívodu (kdekoliv), měl by se motor točit obráceně. Ten "reverzátor" provádí, podle mne, jednoduše to samé, nebo ne? Takže stále nechápu, co a jak tazetel přepojoval, že se mu to točilo stále špatně.
Výpis z Tebou uvedeného návodu:
Nastavení směru otáčení motoru - Mod. HOS 9A (obrázek 12) U strojů s vybavením trojfázovým proudem je třeba zkontrolovat směr otáčení motoru krátkodobým zapnutím. U chybného směru otáčení (štípací klín se nepohybuje) vytáhněte spojku opět ze zástrčky stroje. V zástrčce se nachází reverzátor, s jehož pomocí se dá nejjednodušším způsobem změnit směr otáčení. Reverzátor se stiskne pomocí vhodného šroubováku tak, že se bílá kulatá destička A, na které jsou namontovány dva kolíky konektoru, otočí o 180°.
Jaké dráty ste vlastne prehodil? Aby nešlo o život! Kamarát tiež prehadzoval a hodil fázu na kostru.
Pro změnu otáček je nutno pouze prohodit dva přívodní fázové vodiče. S ochranným PE a pracovním nulovým N to nemá souvislost. Pokud je v přívodní zásuvce společný PEN, pak přívod do štípačky PE a N připojit oba na tento PEN přívodní zásuvky. Buďto ve vidlici štípačky, případně zhotovit redukci - vidlice 3+PEN/ kabel 5x2,5/zásuvka 3+PE+N. Ve vidlici 3+PEN zapojit Žz+modrý na PEN.
Ahoj ,pánové omlouvam se včera odpoledne nám vypli proud až do 23 hodin.Ted mne ještě přestalo jít PC.Závada v BIOSu ,potřebují přehodit disky ,tak píšu z tabletu.Přehodil jsem fáze ,je tam i možnost otočit kolíky v zasuvce na stipacce a otáčky se přehodí. Toto ale platí u asynchronich motoru.Na motoru žádný štítek není.Poreklamacinmne dodavatel vrací stipacku zpátky ,ze se točí správně.
E
Přehazoval jsem všechny barvy kromě modrého a zeleného vodiče. Na motoru není žádný štítek. Motor také nemá typickou svorkovnice pro asynchronní motory ,tvoří ji čokoláda kam jsou připojeny čtyři dráty od spínače KOA 7 a čtyři dráty od .motoru.
Ano ,nejdříve jsem prohodil dva fázový ,odzkoušel ,pak pro jistotu další dva .Ze zoufalství jsem potom přehodil dráty i na svorkovnici.Ani tech. podpora neví co tam je za motor.Prohodily něco o Číně!
také nesmíte přehazovat 2 fáze všude najednou, přehoďte mezi sebou jen L1 a L2 jen v jednom místě, kde to budete mít nejvíce přístupné
Problém bude asi se spínačem KOA7 ,když jsem přehodil fáze , tak při prvním zapnutí se motor točil správně a podruhé už zase obráceně.
"...při prvním zapnutí se motor točil správně a podruhé už zase obráceně"
Tak to je prakticky nemožné, pokud teda není v motoru nějaká elektronika, která by hlídala a automaticky přehazovala pořadí fází . Teda nikdy jsem nic takového neviděl (což neznamená, že to neexistuje) . Ten vypínač je v podstatě obyčejný vypínač s možností "totalstop" tlačítka, přehazovat fáze určitě neumí. Tohle zřejmě takhle na dálku nevyřešíme, asi Vám nezbyde, než zavolat odborníka.
no z čehož vyplývá, že pokud přehodí vodiče a ještě se otočí přepínač, ta se to bude zase točit špatně, že jo?
Podle šipky na motoru se točí rotor motoru obráceně.Je to vidět na ventilátoru.Pokud nezapojim modrý vodič tak motor běží pouze při stlačeným tlačítku a ze spinače se ozývá cvakání relé.
Pokud nepropojím v prodlužováku na samici zelený s modrým , tak motor běží pouze při stlačeným tlačítku.
Tak tam někde bude zakopaný pes. Ten motor musí běžet i bez modrého a zelenožlutého, tyhle dráty k provozu vůbec nepotřebuje! K chodu mu stačí jen samotné 3 fáze. Modrý nulák je u takového motoru zbytečný a zelenožlutá zem (připojená na kostru) je tam jen a pouze kvůli ochraně před nebezpečným dotykem.
Modrý se zelenožlutým se nesmí nikde spojovat, může to být nebezpečné! Důrazně doporučuju kontrolu zapojení elektrikářem.
ale v dokumentaci není N použit vůbec a navíc pokud nevíte jaký rozvod v domě máte NESMÍTE nikdy nikde N a PE propojit nebo to někoho zabije. A není vadný některý koncový spínač? Mohl se zaseknout..to by na to vypadalo, že to pak jede jen při stlačeném tlačítku a obvod cívky je mimo provoz..
Pánové děkuji všem za Vaši snahu , dnes jsem zapnul štípačku , točila se obráceně , tak jsem otočil kolíky ve vidlici na mašině a otáčky byly správně a mašina maká!Mám tedy ale propojený nulák se zemí v samici u mašiny!Ještě jednou díky!Z.
Je vidět , že to napsal odborník , protože o něčem takovým jsem taky uvažoval .Na fasádě pod balkónem mám skříňku pod omítkou , kde mám všechny vypinače světelnou zásuvku i zapuštěnou motorovou zásuvku.Do skříňky se mně ale proudový chránič , pokud není malý nevejde a navrch na fasádu se mně dávat nechce.Jinak děkuju .Z.
Pokud to máš takhle, tak bych doporučoval dát ten chránič (3 fázový 25A/30mA)) do přívodu před tu skříňku a zapojit přes něj i tu zásuvku 230V. Chránič dát do skříňky, tu "zadlabat"pod omítku, (třeba viz odkaz) na něj připojit původní přívod 3+PEN. Za ním PE a N už rozdělit, pak z něj napojit přímo zásuvku 400V/3+N+PE, z jedné fáze chrániče napojit 1fázový jistič 16A a z něj pak zásuvku 230V. Pokud by jsi měl původní přívod jištěn už na začátku vedení menším jističem (16A) pak by pro zásuvku 230V jstič ani nemusel být a zapojil by jsi ji přímo na jednu fázi chrániče. Za chráničem už ale nikdy nesmíš propojit PE a N! Na zapojení chrániče ale pozor, aby byla zajištěna jeho správná funkce. Rovněž bych doporučil, aby Ti to provedl odborník a po provedení jste provedli kontrolu měření vybavovacího proudu chrániče. Na to je ale potřeba přístroj, který mají většinou pouze revizáci.
děkuji
Budu asi muset udělat zvlášt zásuvku pro štípačku , protože mám ještě cirkulárku a sní by asi měl chránič problémy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.