Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
rád bych se zeptal zda máte někdo zkušenosti s fotovoltaikou pro dům, popř s jakoui firmoou? Zvažujeme zřízení fotovoltaiky pro rekonstruovaný dům, ale nemáme od nikoho zpětnou vazbu, zda se to vyplatí, zda je dobré kombinovat s tepelným čerpadlem apod...
Díky za názory.
Je to koníček, který se nezaplatí. Pokud to není koníček, tak to je další otravná věc, které se člověk musí věnovat, která se může rozbít a napáchat škody a která zaujímá místo. Sám mám FV asi 15 kWp jako koníček a pokud se nic nerozbije a nic nepřikoupím, tak budu v roce 2036 slavit prostý návrat vložených prostředků.
Švagr si před 10ti lety postavil dům, na střeše má dva typy panelů. Jedna řada na podlahové vytápění -kvůli tomu musel postavit jednu místnost na akumulační nádrže. Druhá posílá elektriku do sítě... Bylo napsáno na sestru, protože byla na mateřské.
Pak měla být chvilku nezaměstnaná - samozřejmě nemá nárok na podporu, když je "podnikatelka" ... a k tomu si musela platit pojištění za sebe. Onen příjem z elektřiny po zdanění je tak malý, že původní výpočet 10 let návratnosti bude cca. 18 i více let. Jenže životnost je 15 let.
S celou slavnou fotovoltaikou prodělal na domku statisíce... a jelikož to bylo na úvěr, částka "navíc" je tak cca. 1,5 milionu!
Pokud máte nadbytek financí a jste eko, pak ANO, "s malou pravděpodobností"možná trošku ochráníte životní prostředí...ale ani tou troškou nejsem jistý...Účinnost se v současné době pohybuje okolo 18% při plném slunečním svitu...pokud nemáte dotace za dodávku do sítě, je to na ...pro vlastní spotřebu při ostrovním systému zase potřebujete sady baterií, a ty taky nejsou levné....cena je za jeden 2V článek a těch potřebujete mnohem více...kapacita dle požadavku...poměrně dobré forum zde...taky jsem o tom přemýšlel, naštěstí "pouze přemýšlel"
Fotovoltaiku bych neviděl tak černě, jako rádci přede mnou. Možná proto, že jí fandím. Ale je pravda, že je potřeba si to rozmyslet
Topením se zabývat nebudu, to je na samostatnou diskusi. Fotovoltaika se dneska už dokáže zaplatit a i něco ušetřit, ale rozhodně to bude trvat roky. Hodně záleží na místním podnebí - jak často budou panely mimo provoz. Velmi záleží na tom, za jakou cenu se podaří panely sehnat. Asi je (zatím) nevýhodné pořizovat baterie, jsou drahé a "za chvíli" (pár let) chcípnou. Naproti tomu samotné panely dokážou pracovat desítky let. Často udávaná doba 18 let jako životnost totiž neznamená, že pak je po nich, je to jen doba snížení jejich účinnosti na 80 %, elektřinu normálně vyrábějí pořád dál.
Takže zůstává otázka, kolik vlastně těch panelů pořídit. Když jich bude moc, bude zbytečně drahé jejich pořízení a co s přebytkem enrgie? "Vracet" do sítě? Lze to? Nelze to? Podmínky neznám. Když bude panelů tak akorát, pokryjou část denní spotřeby (drahé elektřiny), za nějakou dobu se zaplatí a začnou "šetřit". Jak moc, to záleží na konkrétních podmínkách. Chceš se jimi kvůli této (možná relativně nevelké) úspoře zabývat? Situaci navíc komplikují i stále se měnící podmínky a tarify dodavatelů elektřiny, ovšem ke zlevňování nedochází, takže do budoucna bude asi fotovotaika stále výhodnější, pokud nevzniknou nové byrokratické překážky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.