Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Riziko při opalování starého nátěru

Od: katerinanovotn odpovědí: 8 změna:
Dobrý den,
Opaluji staré litinové zábradlí-je tam adi 5 vrstev a trochu se bojím, že ty barvy jsou s olovem. Jaké je prosím zdravotní riziko-hlavně mi jde o to, jestli je škodlivé to olovo. Vzhledem k tomu, že těch tyčí tam je cca 60 a jednu dělám 2 hodiny tak bych se výsledku ráda dožila. Není jiná možnost jak ten nátěr ostranit? Smrdí to jak ďas když se zahřeje. Barva ale musí dolu-je to těmy nátěry celé obalené a nejsou vidět detaily.
Předem děkuji za radu.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

S ohledem na ten profil, nevím zda by pomohl nějaký odstraňovač starých nátěrů + drátěný kartáč, nebo kotouč do vrtačky. Je třeba vyzkoušet. Pokud budete stále opalovat, si nezbyde, než dostatečně odvětrávat. Někdy pomůže také obyčejný ventilátor, který postavíte tak, aby ten kouř a smrad, od vás odháněl.

 


0x

Musí se to dělat na místě? Nejde to odmontovat a odvézt?

 

vilik*

0x
Takové věci vozím do jedné nedaleké provozovny, kde mi je výměnou za platné peníze vrátí zbavené nátěrů až na kov. Jestli to máčí do kyseliny nebo pískují mě celkem nezajímá, protože to mám za pár dní krásně čisté.
Zřejmě by mi to i pozinkovali a dali do barvy, kdybych připlatil.
Ale jak píše ra252, záleží, jestli lze zábradlí rozebrat.

 


0x

Ono to s tím olovem není tak trgické, jak se povídá, ale zdravé to rozhodně není. Olovnatá základovka (suříková) měla jasně oranžovou barvu a při opalování se z ní uvolňovaly olovnaté výpary. To, co je vidět na fotkách vypadá na běžnou červenohnědou základovku, v té olovo nebylo. Ale jeden nikdy neví. Pořiďte si respirátor s protichemickým filtrm. Je to sice trochu dražší záležitost a není to zrovna pohodlné, ale máte jistotu, že se toho svinstva nenadýcháte. Rada využít průvanu správného směru taky není od věci. Použití barvožroutu (odstraňovač starých nátěrů) je sice možné, ale na silnější vrstvy barvy je to téměř nepoužitelné a strávíte na tom zbytek mládí.

Vilik - Můžete tazatelce poradit, jak má někam odnést několikametrové litinové zábradlí, pravděpodobně neoddělitelně spojené se schodištěm (či podlahou terasy)? Vaší radu bych taky uvítal, mám podobný problém se snýtovaným zábradlím v 6 patrovém domě.


doplněno 08.03.19 15:48:

kimbert - Jo, tahle pistole by na to asi stačila. Ovšem kdyby jí nechyběla drobnost - kompresor, který dá dostatečný tlak. Bez něj není k ničemu.

 

kimbert*

0x

Než to opalovat tak by asi bylo lepší to otryskat, na domácí použití by snad stačilo toto malirske-naradi-doplnky.h/... ,popřípadě to odvézt někomu kdo má v okolí profi sadu používají ji např.v zámečnictví.

 


0x

Nejspíš, vzhledem ke složitosti povrchu a síle nátěrů, použít kombinaci obou možnosti. Opalovat za pomoci chránění dýchacích cest respirátorem a odfoukávání kouřových splodin ventilátorem a pak otryskat tryskací pistolí viz odkaz kimbert. Existují půjčovny, které půjčí jak tu otryskávací pistoli, tak i kompresor. Pouhé otryskávání staré barvy, v této vrstvě a složitém povrchu, přímo, bez narušení opálením, by bylo asi velmi zdlouhavé. A ruční, nebo mechanické oškrábání kartáči a očistění, po opálení, by bylo rovněž, vzhledem k různosti povrchu, velmi problematické.

 

katerinanovotn

Všem Vám moc děkuji za odpovědi.Asi budu muset vydržet a pokračovat v opalování.Zábradlí nemohu rozebrat-dělám to za provozu a ty tyče jsou napevno zadělané do schodů. Je to venkovní točité schodiště na pavlače-takže vlastně pracuji na vzduchu, ale protože se k tomu ze zadní strany špatně může tak jsem nad tím nakloněná a dýchám ten humus. Děkuji za typ na tu masku-je to teda dost šílená věc, ale asi ochrání. Brusný kotouč jsem také zkusila, ale je to s tou vrtačkou těžký do ruky.
A to mě pak ještě čekají ty schody-jsou natřené na zeleno nějakým sajrajtem, co se zatepla táhne jako med. Ale prý se to dá omlátit.
Zdravím a at se nám práce daří!
Kateřina

Pokial je to vonku a farba sa lupe, skusil by som tlakovy cistic s rotacnou tryskou na beton. Odlupujucu sa farbu vezme s prehladom, zbytok docistite. Ak to nepojde cistou vodou, je mozne pritvrdit a pouzit nastavec pre mokre tryskanie. Pri praci s abrazivami je uz ale potrebne dodrzovat urcitu bezpecnost prace - minimum je ochrana zraku a dychacich ciest. Potom je vhodne si zabezpecit zonu, aby sa tam nik nemotal, aby ste ho nahodne nenahodili. Suchou mobilnou pieskovackou by to slo tiez, ale bolo by z toho obrovske mnozstvo prachu. Sice existuju mobilne pieskovacky s odsavanim, ale pre zabradlie to nie je prilis pouzitelne.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]