Nejste přihlášen/a.
Prosím vás, mám takové dilema?
Jsem nucen měnit vodovodní trubky v baráku, který má 2 patra (a žijí tam vlastně 2 rodiny) protože už "zarostly".
Můj problém je v tom, že jsem se spojil s pár firmama a každá mi dáva úplně jiné rady, což zapříčiňuje, že jim moc nevěřím!
Takže bych se zeptal tady"
1. rozvod bude samozřelmě plastovými trubkami, ale jakými 1/2", nebo 3/4 "
2. Studená voda bude u mně asi tím 3/4", ale s tou teplou váhám, čím je menší průřez, tím, je menší tlak (a tím i průtok třeba ve sprše se neosprchuji). Ale zase pokud si dám velký průřez (pro teplou vodu), budou velké ztráty teplé vody, která bude v trubkách chladnout. Mám pravdu?
Jak to řešíte (vidíte Vy) Děkuji!
Dobrý den, viděl bych to na 3/4" pro svislé rozvody (stoupačky) a na 1/2" pro vodorovné rozvody (koupelna, WC, kuchyně). Trubky pro teplou vodu izolovat a ztráty tepla budou výrazně menší. Zdravím!
Pokud použijete trubky 3/4" pro vodorovné rozvody, tak budete zřejmě mít problém (nebo komplikaci) na jejich koncích přimontovat vodovodní baterie.
myslím, že barák o 2 bytech není třeba ani počítat...jsem v bytovce v 3.NP a všechno máme v 1/2 i stupačky. Ale zase máme jen studenou vodu a teplou mám přes kotel
Tak s tvrzením, že ani pro hotel o 100 pokojích netřeba počítat bych si dovolil nesouhlasit. Pro různé materiály jsou limitní rychlosti, vycházejí tlakové ztráty a pak když se člověk chce v hotelu osprchovat tak spracha teče sotva čůrkem. Ano jsem bývalý projektant a tak zastávám názor, že problémy by se měly vyřešit na papíře aby se nemusely řešit fyzicky na stavbě, ale na to hodně lidí odpovídá něco o zlodějských cenách projektantů atd. A poté na různých poradnách či forech prosí o rady a snaží se rozhýbat topení, které "zmatlali" s bratrancem bez projektu atd. Samozřejmě u RD je výběr dimenzí velmi zúžen a já osobně bych dal přednost 3/4" rozvodu kde je průtok k více jak jedné baterii. Na konce rozvodů, kde teče již voda pouze k jedné max 2 výtokovým armaturám bych volil 1/2" rozvod. Jinak plast sice nezaroste vodním kamenem, ale zase zarůstá řasami / takový sliz uvnitř/ a tak já osobně preferuji měď- letovanou.
ivanhorseman: kolego..o limitních rychlostech a průtocích samozřejmě vím. Pokud bude na vstupu do objektu standardní a dostatečný tlak, tak se návrh rozvodů vody dá klidně provést dle zjednodušené metody a ČSN EN 806-3. Za 30 let praxe se mi nestalo, aby někde byl problém. V extrémním případě či nejistotě si pro kontrolu spočítám nejvzdálenější (nejhůře položené) odběrné místo.
Takže se principielně shodujeme. I já říkám, když se mne někdo na stavbě zeptá- jaká tam bude trubka- tak odvětím - cca 100 světlost, ale doma to přepočtu a z 90% to "sedí". Ale to je z důvodu, že jsem to již 20x, 30 x počítal a mám v hlavě "historii" výpočtů. Tudíž ten odhad zase vychází z předchozích výpočtů.
Můžu poradit vlastní zkušenost,sice jen jednopodlažní dům,ale veškerá voda od vodoměru je tažena v PPR 20mm-jak studená,tak teplá od boileru. Že by něco teklo málo nebo mělo malý tlak se opravdu nekoná,když se pustí do umyvadla na plno,skoro to nestačí odtékat,to samé sprcha,záchod je nateklý během chvíle. Vem si jak máš pod vodovodní baterií ty štelovací redukce,jaký mají vnitřní průměr-určitě menší než ta trubka,to samé třeba ventil na záchod nebo na pračku-a jak tím ta voda valí.
Když máš vodu z vodovodu s patřičným tlakem,tohle vůbec nemusíš nějak složitě řešit. Maximálně třeba páteřní rozvody bych udělal PPR 25 a ostatní normálně táhl 20,nic špatnýho se stát nemůže
Děkuji všem za názory! Uvažujete přibližně jak já, ale jsou to jen úvahy. Já spíše čekám příspěvek někoho, kdo má s tím osobní zkušenosti.
Je totiž jednoznačné, že i když trubky zaizoluji, ta voda v nich zchladne a budu pořád muset odpouštět studenou vodu (ale je pravda, že zchladne později). Pak je rozdíl, jestli mi zchladnou 2 litry, nebo 4 litry, které musím odpustit. Takže tady bych se přiklonil k 1/2" trubkám. Zase ale jiní mi říkají, že když dám tenké trubky, že budu omezen nízkým tlakem při sprchování (velký hydrodynamický odpor), hlavně na koncích, což je právě to 2. patro. Takže mě by spíše zajímalo, jestli někdo ví, jaké má trubky a bydlí ve 2. patře, jak je to se sprchováním. Vůbec ideálni by bylo, pokud to má někdo možnost porovnat, jak se sprcha chove při instalaci 1/2" rozvodu a při 3/4" rozvodu. Já chápu, že rozdíly asi nebudou dramatické, ale jelikož tady je tá možnost se zeptat a mě čas zatím nijak netlačí, tak bych se chtěl poradit, čemu se mám vyhnout (pokud někdo má vyloženě negatívní zkušenosti). Dělat mi to samozřejmě bude firma a ta mi to udělá z toho, co si řeknu, když si neřeknu, tak z toho, s čím se jím líp pracuje. Proto na jejich rady bych moc nedal, určitě upřednostňuji uživatelské zkušenosti! Vůbec mi nejde o cenu. Koukal jsem se a 3/4" rozvod je o dost dražší, ale to nebudu vůbec řešit. Chci, aby tá předělávka byla poslední v mém životě, tak na cenu se koukat vůbec nebudu. Zajímá mě jen a jen komfort a užitná hodnota.
Ještě dodám, že nejdelší trubka (a právě ke sprše) bude asi 9m.
děkuji moc!
Ježišmarjá...to je zase věda ze dvou koupelen...
Rozdíl ve sprchování (v jedné sprše) při použití potrubí průměru 20 nebo 25 mm nebude ŽÁDNÝ (mimo případů, kdy by potrubní rozvod byl extrémně dlouhý).
A ano, samozřejmě nastane jistý pokles tlaku (a průtoku) při souběhu dvou a více výtoků najednou. Takže pokud se pustí sprcha v 1.NP a zároveň v 2.NP, bude tlak a průtok logicky o něco nižší (nikoliv extrémně). Nepříjemné to může být v případě, že k tomu souběhu dojde v okamžiku, kdy ta jedna sprcha je již puštěná a člověk se sprchuje, a druhá sprcha se teprve pustí..pak tam dojde na okamžik k nepříjemné chvilce. U vany a třeba WC to samozřejmě navadí.
Společnou páteřní trubku dejte tedy prům.25mm a k jednotlivým ZP potom 20mm.
Nechal bych teplou vodu slabší 20mm, sprcha bude v pohodě a nebudeš pokaždé odpouštět tolik vody jako z 25... Další možnost je cirkulace, za nejlepší/nejúpornější považuju ručně spínanou s časovačem tak aby dotekla teplá k baterii a stop. Sice musíš mačkat, ale automaty (např. se světlem se spustí cirkulace) neví jestli chceš teplou vodu nebo ne = spínat při každém vstupu je zbytečné, stejně tak cirkulace spínaná občas tak aby teplá byla u baterie trvale - zbytečně máš tepelné ztráty v potrubí.
Izolovat teplou i studenou, nejen kvůli teplu ale i kvůli možnosti dilatace (nezapomínat na kolena)
U sprchy jsem naopak zavedl clonu na začátku hadice (díra cca 3mm - nutno vyzkoušet) - na sprchu to bohatě stačí a nevyplácá se tolik vody zbytečně - kachna nemůže pustit plný průtok a vyplácat půl kubíku za 10 minut, malou dírou projde jen 100 litrů. Do vany baterií clona není = plný průtok.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.