Nejste přihlášen/a.
Zdravím, řeším klasický problém s vyladěním systému, pročetl jsem diskuze a radu různě po internetu ale nenašel jsem konkrétní odpověď pro svůj případ.
Jedná se o 2 patrový RD. v přízemí bydlí rodiče, v 1. patře já s přítelkyní. Vše vytápí jeden kotel. Termostat (digitální programovatelný) je v přízemí v obyváku kde je otec celý den (invalidní důchodce).
Problém je, že obývací pokoj s termostatem si drží teplotu , zatímco ostatní místnosti chladnou. Dříve se nám stávalo, že se nám v 1. patře střídal chlad s přetopením, nyní již máme termohlavice , diky kterým nedochází k přetápění ale přes noc nebo v průběhu dne se nám místnosti ochladí, zatímco u otce je stále stejná teplota (kotel je vypnutý).
Napadlo mě vyřadit termostat, k otci do obýváku dát též termohlavici a nechat kotel cyklovat na teplotu vody cca 40°C s tím, že topení na chodbě a v koupelně (bez termohlavic) budou přiškrcená.
Dát termostat do 1. patra by bylo náročné jednak kvůli vedení kabeláže přes 2 patra ze sklepa a jednak by otec musel chodit do schodů na korekci termostatu když jsme v práci nebo na dovolené , což je nesmysl, zvlášt když do budoucna plánujeme bydlení ve vlastním a první patro třeba nějákou chvíli nebude nikdo využívat (než by se nastěhovala např sestra).
Děkuji předem za odpovědi.
Použil bych bezdrátový termos/... nebo další; pokud vyhledáte "bezdrátový termostat", můžete vybírat...a pokud se jedná o rodinný dům, nebude problém s komunikací ani z 1.patra. Ten termostat si můžete přenášet, kde to bude potřebné, odzkoušíte. Akorát v místnosti s termostatem nemá být termohlavice...
Zjistil bych, zda teplota u otce klesne pod požadovanou mez, pokud by byl termostat v prvním patře, nastaven na útlum (třeba 19st C, do 14:00hod. když jste v práci). Následně by přešel třeba do devíti večer na teplotu komfortní, třeba 22st., v noci opět útlum...Pokud by to otci vyhovovalo, není co řešit
My to máme podobně, ale řešíme to mechanicky. Bydlíme v prvním patře, dole je pracovna atd. a pořádné staré radiátory. Takže zdánlivě nahoře zima, dole teplo. Prostě dole ty radiátory vypínáme, aby šlo teplo nahoru a když je dole zima, tak se to zapne. U větších domů, kde jsou rúzné typy radiátorů se s tím setkávám často. Např. ráno je všechno puštěno, kromě pracovny, kde býval dříve obývák a je tam největší radiátor. Odpoledne tam pak během chvilky, když se topení pustí, je teplo, kdežto nahoře, kde jsou nové radiátory je tak akorát. Nějaké termohlavice jsme ani neřešili a nějak jsme to vychytali. Ani moc neprotopíme. Nechápu třeba lidi, kteří mají celý den, když jsou v práci, puštěné topení v ložnici a pak musejí večer větrat.
Povedeme polemiku, jakou teplotu chcete mít na "chodba mezi patry" Tolik nastavíte na termostatu. Co udělá termohlavice v obýváku, když natopí na teplotu, kterou chcete? Zavře se a půjde teplo tam kde je teplota nižší, nežli požaduje termohlavice.
Když ale dáte termostat do obyváku, natopí to obyvák, a pokoje již nikoliv. Vyberte si to, co se Vám líbí a čemu věříte.
No, jestli je kotel starý 20 let, tak asi není kondenzační. Když ho nastavíš na 40 C, tak brzy shnije, protože v něm bude kondenzace nastávat.
Asi se smiř s tím, že prostě někde bude chladněji, když je termostat v místnosti, která vyžaduje nejmenší vytápění. Pokud ale občas přece jen přitápí i v noci a tak, tak bych zkusil v obýváku radiátor trochu přiškrtit (ale musí se to vyladit). Obývák se pak tak rychle neohřeje a ostatní místnosti budou mít větší šanci na teplo. Přetopení mimo obývák si hlídejte těmi termohlavicemi.
Termohlavice mají možná smysl v paneláku. V rodinném domě určitě ne. Vytápět na 40°C otopné vody nepřináší žádnou úsporu, právě naopak. Je potřeba všechny radiátory nechat naplno a nejteplejší místnost přiškrtit. Takto postupovat až se podaří sladit vytápění se spotřebou energií. Ani teplota otopné vody nad 50°C nepřináší úsporu. U dvoupatrového domu, který vytápím na 21°C mi termostat vypne při max 47°C otopné vody, kdy je v místnostech 21,5°C ze startujících 20°C.
Denní spotřeba včetně TUV je 11,5 m3 za 24 hod. při současných mrazech.
Termohlavice...V rodinném domě určitě ne*****hloupost.
Vytápět na 40°C otopné vody nepřináší žádnou úsporu, právě naopak. ... Ani teplota otopné vody nad 50°C nepřináší úsporu. ****Hloupost.
Je potřeba všechny radiátory nechat naplno***Hloupost, ale vždyt tam může být přetopeno
Na jakou teplotu vytápět? Jaký je rozdíl regulace topení mezi panelákem a bytem?
jenda2, ale klidně pište dál svoje názory.
Jendo2, stejně jako Vy:
Máte potřebu byt neomylný a nic nemůže být jinak? Může. Dělejte si co chcete ale nemějte se za neomylneho. To není nikdo.
Už jsem to tu před časem v jedné odpovědi popisoval, tak jen stručně. Máme dvou generační dům. Kotel ve sklepě, expanze na půdě (zaizolovaná proti mrazu). Termostat v bytě žádný, ve velkých místnostech (ložnice, obýváky, kuchyně) termohlavice. Topení je řízeno regulátorem Komextherm, pomocí čtyřcestného ventilu, venkovního čidla na severní straně domu a čidla na výstupu teplé vody do systému. V ložnicích se moc netopí, pouze někdy zatemperuje. V obývácích je teplota nastavena na 23°C. V kuchyních se jen temperuje, teplo je tam od vaření. Koupelny jsou nastaveny podle pocitu. V ostatních místnostech je teplota okolo 18°C. Do ovládání kotle je ještě zapojen termostat s čidlem na výstupu, který zabraňuje rosení při startu studeného kotle. Otevře čtyřcesták když je v malém okruhu kotle teplota 70°C. V noci od 24.00. kotel netopí, začíná najíždět ráno ve 4.30. Přes den je v útlumu od 9.00. do 14.30 (když je pak už venku tepleji je přepnuto do funkce, že v tomto čase netopí). Dům je zděný, obvodové stěny 45cm, bez izolace. Máme to tak už několik desítek let a bez problémů
Je to otázka výkonu topné soustavy, čerpadla a vyladění. I když máme regulaci co popisuji, není rozdíl v patře a přízemí (měli jsme to tak i v minulosti, dokud jsme topili uhlím a bylo to na samotíž). Možná je v přízemí trochu studenější podlaha . Kolik kde nastavíme, tolik tam je. Čerpadlo máme Grundfos a běží na nejmenší otáčky a běží trvale, pokud je v provozu kotel.
Tak problém stále nevyřešen, v přízemí kohouty téměř vypnuty, i tak se celý den drží v přízemí teplo , tím pádem kotel třeba půl dne netopí, mezitím se ve zbytku topení voda během dne ochladí a v 1. patře je na večer už zima. Takže jediným řešením se zdá být bezdrátový termostat, dát ho do prvního patra a do přízemí doplnit termohlavice.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.