Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Čistička odpadních vod

Od: tomas2017* odpovědí: 12 změna:

Dobrý den, u domu máme "žumpu" kterou musíme cca jednou za 2 měsíce vyvážet. Do teď to nebyl problém protože cena byla přijatelná. Od nového roku se bude cena deseti násobná. Rozhli jse se tedy že si necháme udělat nainstalovat ČOV. Má někdo z Vás s tímto zkušenosti? Jaké úřady je třeba oběhnout? Je potřeba samotný projekt?
Abych toho nebylo dost - výstup odpadní roury z domu je nižší oproti kanalizaci které vede podél celé vesnice (do potoka). Vsakování odpadu do podzemní? co to obnáší?
děkuji za příspěvky

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

host

2x

Nejdříve si zjistěte, jak je u vás v obci řešený odtok odpadních vod a jak to mají sousedi. Pokud vám někdo lišácky řekne, že to má do potoka nebo do trativodu, má to ze starých dob, kdy se vypustilo jen pár litrů vody z umyvadla, voda ze dřezu se chrstla na kompost, voda z koupání vypustila na zahradu ke stromům a záchod byl suchý, nesplachovaný a fekálie se vyvážely s hnojem na pole.

V době praček, odpadní vody se saponáty a špínou z praní, každodenního koupání v koupelové pěně, špinavou vodou z myčky nádobí, spousty vody, fekálií, moči a desinfekčních přísad ze splachovacích záchodů a dalších odpadních vod z domu je vypouštění do podzemí nebo do potoků nejen zakázané, ale pěkná hloupost, protože to ničí podzemní vody, život v potocích a řekách, atd.

Jistě to máte v obci nějak oficiálně řešené, nebo se to bude řešit, tak se poraďte na obecním úřadu.

tomas2017*

je to po různu, jeden soused má čističku a vypouští ji do kanálu, druhý má také žumpu. Úřad vyzkouším to mě nenapadlo. děkuji

 

jabraka*

2x

Obce,vybavené čističkou OV,mají s připojenými zákazníky dohodu.Nepřipojení i když si nainstalují ČOV,musí "šedou"vodu také vyvážet.U rodinných domků,pokud mají na pozemku dostatek místa,lze vybudovat kořenovou čističku.Ta "vyrábí " vodu,která se dá zužitkovat na zahradě k zalévání.

JABRAKA

tomas2017*

to mě taky napadlo, ale k tomuto je potřeba extra nádrž kde vodu shromažďovat. Na zahradě máme i stundu ale jak jsem četl v odpovědích tam to nepůjde napojit.

Pouštět vodu z čistíčky do staré studny to je opravdu šílený nápad.To je na obrovskou pokutu za kontaminaci podzemnich vod. Můžeš ale z dotací " deštovka" koupit tří kubíkovou nádrž na vodu z okapů a místo okapů do ní svádět vodu z kořenovky
@totak: Stavajuca zumpa po vycisteni by nestacila?
Já teda jestli nás k tomu ty nové zákony donutí, přemýšlím že bych stávající septik nechal jako předčištění a do kořenovky bych pouštěl už splaškovou vodu.Pak by už třeba ta kořenovka nemusela být tak velká. Ale kdo ví, ceny čističek šly dost dolů a realizace kořenovky s projektem bude nakonec asi dražší a člověk půjde po tom co nebude finančně tak bolet. Mám bohužel stejný problém jako tazatelé. Taky jsem pod úrovní obecni kanalizace.
total: Nové zákony? A které nové zákony to prosím jsou? Drtivá většina těch zákonů, podle kterých má být likvidace odpadních vod vyřešena, platí mnoho let. To že to spousta lidí nemá, nesouvisí s žádnými novými zákony. Stačilo by, kdyby dodrželi zákony staré 20-30 let.
No tak přesněji asi nejde o nové zákony ale o konec výjimek, které měly obce bez čističek. Naše středisková obec kupříkladu vyrobila čističku jen pro sebe a okolní vesničky mají výjímku na vypouštění predcištěné vody do kanalizace. Stačilo proto aby měl člověk septik místo žumpy a nemusel prokazovat vyvážení. Teď s koncem roku začaly některé televizní stanice šířit paniku že budeme všude prokazovat jak se s odpady nakládá. Asi záleží na obcích a na míře předposranosti úředníků, co se bude dít dál.
totak: Tak zrovna to prokazování nakládání s odpady, je naprosto logické a ve své podstatě správné. Ono to ale není o nových zákonech, ale o tom, že se konečně někdo ptá, jak jsou dodržovány ty staré zákony. To že se doteď mhouřilo oko (spíš obě oči) je další věc.
tomas2017*

I tak se té čističce nevyhnu. Na jiných stránákách jsem našel že je potřeba projektanta. Jaké jsou tedy další postupy? které úřady informovat, nebo obejít? děkuji

tomas2017: Nejdřív si nechte zpracovat projekt (což je u tohoto typu ČOV nepříliš složitá záležitost) a potom zajděte na Vodoprávní úřad, kde Vám dají potřebný formulář k povolení ČOV (lze stáhnout i v eletronické podobě). Pokud je ČOV na Vašem pozemku, tak toho mnoho dalšího potřebovat nebnudete (souhlas s vypouštěním odpadních vod od správce-majitele kanalizace, případně vyjádření správců sítí kterých se stavba dotkne). V případě vsakování do podzemních vod budete ještě potřebovat HG průzkum.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]