Nejste přihlášen/a.
Tak vlhkost v místnosti jste nám neprozradil..
Že je to ložnice, to je nasnadě..to je místnost, kde vlhkost bývá zpravidla nejvyšší.
Nestačí jen topit na 20°C, ale musí se i větrat několikrát denně a krom toho je vhodné mít na oknech pouze krátké záclony (tak aby kolem oken mohl proudit vzduch), tedy nikoliv dlouhé záclony.
Pokud jsou okna nově osazená (nebo relativně nově), tak je samozřejmě ještě vlhkost kolem oken ve špaletách, pod parapetem..atd.
Větrejte nejen ráno když vstanete, ale na chvilku i během dne, a samozřejmě i před spaním.
Pokud to nepomůže je něco špatně (ale může toho být víc - blízkost kuchyně, mnoho květin v místnosti...nějaký další zdroj vlhkosti...a až v poslední řadě špatná okna).
Sráží se vlhkost vzduchu z místnosti.
V té místnosti se musí projevovat nějaký zdroj vlhkosti, nebo chladu. My máme v ložnici radiátor pouze vlažný, teplota méně než 20°C, větrá se jednou za den, dům máme cihlový bez izolace a na plastových oknech není nic. Na podlaze koberec a pod ložnicí je sklep, jako pod všemi místnostmi (tam se samozřejmě netopí). Dům je situován tak, že roh ložnice (úhlopříčka) je na sever.
bez vlhkoměru v místnosti těžko radit
topí se v té místnosti?
větrá se tam? jak dlouho?
V ložnici a při teplotě 20°C je to naprosto normální. A nemá na to vliv ani to, že okna jsou plastová, ani že mají trojsklo. Stačí si trochu nastudovat fyziku, něco o teple, tepelných spádech, relativní vlhkosti, kondenzaci vodních par apod. a přestane vás ten "problém" zajímat.
@miso: To už nemůžu komentovat
Tak rosenie v miere ako je na fotografii normálne určite pri kvalitných oknách a rozumnej vlhkosti nie je. Problém bude buď v prílišnej vlhkosti vzduchu v interiéri (napr. dopovanej sušením prádla alebo vlhnutím stavby), prípadne nekvalitne vyhotovenými či namontovanými oknami, kedy sa čast, kde kondenzuje voda, prílišne prechladzuje.
Najjednoduchšie sa to pozná za pomoci merania vlhkosti v interíeri a teploty v interiéri aj vonku.
Asi takhle.
Spící dospělý člověk za noc vydýchá a vypotí nějakých 800 až 1500 gramů vody. Ložnice 3x4x2,6 metru má nějakých 30 m3 vzduchu. Pokud do ložnice napustíte venkovní úplně suchý vzduch za třeskutého mrazu, dokáže pojmout asi 17 g vody na m3, tedy 510 g celkem - pro dosažení 100% vlhkosti při 20°C, tedy mlha a cokoli má pod 20°C se rosí. Pokud vyvětráte a venku bude 5°nad nulou a mlha, bude to 10 g/m3 a 300 gramů celkem.
Pokud nechcete překročit 70% vlhkost, pak do 1 m3 dostanete 12 g do toho suchého vzduchu a asi 5 g pokud vyvětráte při skoro mlze a 5°C. A to je na celou místnost 360 nebo 150 g.
Tedy vidíte, proč je ložnice většinou nejrizikovější z hlediska problémů s vlhkostí. I když necháte dveře ložnice a všech místností v bytě dokořán, nedonutíte vzduch, aby vlhkost roznesl rovnoměrně ..
Naprosto souhlasím, všichni (jistě správně) řešíte jen jednu stranu rovnice. (větrání, kvalitu oken atd.)
Druhou je přesně jak píše kolega nade mnou, velikost místnosti a počet členů domácnosti.
Já mám v ložnici přesně ten samý problém. A je způsobený tím, že mám malou ložnici cca 4x4 metry a do poloviny je 45st. šikmina a 1x4x2,5m je skříň. Za noc i v zimě vydýcháme oproti večeru 1st.C doplusu. Spíme tam dva, do toho já se celkem potím a do rána jsou loužičky na parapetu. Podotýkám, že mám jen dvojskla, ale věřím, že by se potili i trojskla.
Pokud bych měl místnost dvojnásobnou, okna budou suchá.
"Trochu" se mi nelíbí i pravý spodní roh rámu okna, je to dělané "na koleně"; dejte třeba více detailů spojů, i dobrých oken a taky popisy na vnitřních rámečcích. A žaluzie jste si montoval sám? Upevnění vedení, "silonu" dole taky nevypadá profesionálně...vůbec bych se nedivil, kdyby bylo "špatně" provedeno i to trojsklo. Kdyby to byla stará dřevěná dvojitá okna, pak takové rosení se objevovalo...ale u trojskla? Reklamujte, reklamujte...Ve firmě nám před pár lety dělali okna, tři asi ze dvaceti se chovala podobně; vyměnili bez zbytečných komentářů; v místnosti bylo někdy více oken, někdy jen jedno...a po výměně skel byl klid.. A pokud nechcete čekat na výsledek reklamace, dejte trojsklo vyměnit jinou dobrou firmou a náklady pak požadovat po současném dodavateli s tím, že budete mít více fotek současného stavu, teplotu a vlkost místnosti, dobu a interval větrání...jako podklady. Ješte mne napadá jedna věc, vyměnit vlastní rám okna se sklem za okno z jiné místnosti, pokud jsou ovšem stejných rozměrů a provedení...případně jen samé trojsklo...
..zkusit nastavit-zapnout na tom okně mikroventilaci..pomohlo u kolegyně...nebo zkusit odvlčovače /sáčky či tablety/ koupit raději typ pro větší místnost-stojí to pár stovek...pak samozřejmě vylévat vodu z nádobky.. to mám zase já-----nebo zkusit nedýchat
jenyk
Mikroventilace se v zimě nepoužívá, vzduch v místnosti nevymění, vlhkost nesníží, jen se ochladí špalety kolem oken a pak se lidí diví, že chytají plíseň.
Fyzika platí pro novostaby i rekonstrukce. Ventilace úzkou štěrbinou má samosebou nebezpečí v tom, že pokud tudy proudí chladný vzduch, ochlazuje se štěrbina a její okolí. To ovšem nemusí vůbec ničemu vadit.
Mimochodem - jak myslíte, že jsou dělaná okna s "řízenou ventilací"?
Mikroventilace funguje v podstatě jako kondenzátor, na kterém postupně vykondezuje velká většina relativní vlhkosti z místnosti. Tzn. rám a jeho okolí bude studený, mokrý a bude se zde dařit plísním.
Oproti tomu nárazové intenzivní větrání dostane teplý vlhký vzduch ven bez toho, aby se vlhkost někde vysrážela.
Proto je mikroventilace špatná.
...proudí chladný vzduch, ochlazuje se štěrbina a její okolí. To ovšem nemusí vůbec ničemu vadit...
Právě že vadí, studený povrch je špatné.
Doporučuji vyskoušet v praxi. Pokud štěrbinou proudí vzduch do místnosti, nemůže ve štěrbině nic kondenzovat. Je relativně suchý a jeho teplota se zvyšuje. Jediné nebezpečí je v okolí a to je závislé na místních podmínkách. Je-li pod oknem radiátor, může teplý vzduch od něj problém řešit.
Druhá věc je, že mikroventilací nelze zajistit dostatečnou výměnu vzduchu. Na tu někdy nestačí ani okno otevřené na ventilačku. Ale kdo by v noci vstával každé dvě hodiny a větral, že ..
Podle fotky to jsou nějaká low-cost okna s dvojsklem. Je to tak?
Tam je to normální. Stačí aby se chvilku nevětralo.
Ještě to může být radiátorem umístěným jinde, než pod oknem a nebo velkým množstvím rostlin v místnosti.
Nic ve zlém, ale tohle je pěkně zfušované okno, vždyt to vůbec nesedí na sebe, i to vnitřní těsnění je nějaké divné, já mám všechno podle pravítka, a Vám se to vlní. Materiál rámu vypadá na recyklát. A uchycení silonu žaluzií má být domáčklé s kužílkem do vyvrtaného otvoru /pokud to nemáte takhle schválně/.
Jak jsem psala, nejsem technik, ale uvnitř oken má být plyn, nemáte někde dírky, špatné dosedy a ten plyn utekl, a máte tam vlastně již obyčejný vzduch? Takže žádná izolace?
Pojezdil jste rukou okolo oken a necítil nějaké závany studeného vzduchu? Teď je venku mínus, tak zkontrolovat kvalitu zapravení.
Zarazilo mne, že píšete trojskla, páč to se vidí málo kdy, že se potí trojskla. Snad jen, že to je slabý rámeček, třeba nerez. Každopáděn příčina je, že povrch skla má menší teplotu, nežli je hodnota rosného bodu. Je třeba měřit a zaznamenávat hodnoty tepla a vlhkosti, nikoliv uprostřed místnosti, ale na povrchu okna, skla.
Jak silný máte rámeček mezi skly? Je světlý z kovu, či tmavší z plastu?
Jelkož píšete, že je to v ložnici, bude nutné více sledovat a zaznamenávat rosení a teploty okna.
Nesmysl ze nevetraji.Tohle muze napsat nekdo kdo montuje okna a nebo vyrabi a nechce stim mit neco spolecneho.Jsou to blby skla nebo ram.Nic s vetranim to nema spolecnyho pokud tam nemate vlhkost v mistnosti vetsi net 60 procen.U okna to je nesmysl merit,protoze tam je vetsi vlhkost zduvodu srazeni te vlkosti.Nezbyva vam nic jineho nez na vlastni naklady to presklit za lepsi sklo s tepelnymi vlastnosmi.Pak kdyz to bude v poradku tak to muzete u tech packalu co vam to vyrobili reklamovat
To jako všechna okna jsou dobrá (stejná) a jenom jedno v ložnici má blbky skla nebo rám?
Tak a teď to jedno okno vysvětlete, když to dle vás není větráním.
Ano je to tim ze v loznici je vetsi vlhkost a zrovna tam se to rosi protoze je tam rosny bod,kdyz se ty skla vymeni za lepsi tak to delat nebude.Mi reknite ze se bude budit kazdy 2hodiny , aby jste vyvetrali?Zajimalo by me co tam maji za sklo
Ted mi vysvetlite proc se mi rosi okna vlhokost 40procent teplota 23stupnu a dum nikdo neobyva?Proc se to asi rosi?Protoze u toho okna je uplne jina teplota nez v misnosti.Je spatny zaskleni nebo taky muze byt spatni tesneni nebo ram,ale vetsinou to dela sklo u noveho okna
To je divné okno.
Je to klasické, otevírané okno? Nemáte parapet? Tedy zeď je nějaká úzká? Nemáte příliš studené zdi? Když spíte, máte otevřené dveře v ložnici do celého bytu?
Pokud máte panel, tak ten se chová asi jinak než zděný dům, který dýchá.
Já mám okna asi deset let dvojsklo, nezateplený, zděný 40-45 cm barák, podsklepený, parapet venku, vevnitř a orososilo se mě jednou jedinkrát jedno okno, kdy bylo venku zima a já měla stažené vnitřní žaluzie. A to mě říkali montážnici, že když bude mínus 20, tak mám žaluzie nechat v půli okně, nezatahovat až dolů.
Nevětrám, v zimě pouze ložnice ráno chvilku, a ostatní místnosti během dne podle potřeby. A nemám zavřené dveře, mám otevřené dveře ve všech místnostech stále doširoka celých 24 hodin. Takže vzduch proudí po celém baráku.
-----------------
Nejsem technik, ale myslím, že to je nějaký šmejd okno, že se jim nepovedlo.
Nám se podobně rosí balkonové dveře v ložnici. Myslím si, že je to tím, že tam málo topíme a hodně funíme. Jednou jsme tam malovali, když bylo venku i přes den kolem minus 15 mrazu a to teda valila voda z oken! Řeším to tím, že prostě přes zimu tam dám utěrku a každý den to setřu. Jinak se mi ovšem zdá, že to vaše okno není příliš kvalitně vyrobeno a moc dobře to nelícuje.
Jedná se o tepelný most v konstrukci oken. Naprosto běžná věc, tedy běžný šmejd, všech plastových oken. Chladný vzduch venku ochlazuje venkovní sklo a vnější rám. Tento chlad se přenaší přes vnitřní konstrukci na sklo vnitřní, které se ochlazuje právě na styčných bodech rámu.Studená část okenní tabule je vystavena teplému prostředí v místnostii a dochází k přirozené kondenzaci vzdušné vlhkosti právě na studených částech. větrání nepomůže, nepomůže nic. je to stejne jako když necháte nějakou vodivou věc (kovovou, kamenou, skleněnou a pod...) venku vychladnou a pak ji vezmete zpět do místnosti. Okamžitě se orosí.
oknoto, částečně máte pravdu v popisu situace, ale v závěru se mýlíte. Podle Vás by pak muselo každé okno být orosené?
To víte, co člověk to názor. Každý máme právo na názor, někdo dobrý, jiný špatný. Ale kdo rozhodne, zdali je ten dobrý, či špatný?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.