Nejste přihlášen/a.
Vidím opět odpovědi typu, že nevím, která bije. My to máme zrovna tak a místo vymýšlení systémů to prostě nechám být a jen reguluji, jak teplou vodu chci, aby bojler ohřál. Takže když jsme doma 3, tak to mám třeba na 45 a je to v pohodě, když má přijet dcera s rodinou, tak to posunu na 60 a zase je to v pohodě. Spotřebu elektřiny máme v pohodě. Podle mě je nejhorší, když má někdo bojler nastavený pořád na velkou teplotu a přitom tu teplou vodu prakticky nepotřebuje.
svet® - co to je za ptákovinu, jaká zbytková voda, bojler se na 60°C natápí. Takže teplota jde pak pouze dolů. Záleží v tom případě na velikosti bojleru (potažmo na spotřebě), zda vydrží teplá do dalšího sepnutí ohřevu.
ferax špatně jsi to pochopil a nebo já napsal. Voda v bojleru se přeci přívodem studené ochlazuje. Takže jsem psal,že když nevypotřebuji teplou vodu z Bojleru,tak noční proud jí začne ohřívat třeba od 30 stupnů do max. a to je těch 60 stupnů a je to menší doba ohřevu.Nežli bych ohříval bojler od studené vody až po max.
svet® - ale bojler nemůže být trvale sepnutý na noční proud (myšleno stále v provozu na levnější tarif). Protože je tarif dálkově spínán. Takže je v provozu pouze při sepnutí. Pokud ho chceš mít trvale v provozu, nelze na nízký tarif. Proto píšu, že stálejší teplotu lze docílit větším bojlerem, kdy se tolik vody (myšleno z objemu bojleru) nevypotřebuje, ale zase se víc vody ohřívá. Ale použitím spínaček nic nevyřešíš, protože rozhodující je sepnutí termostatu.
svet® - OK, tomu sice rozumím, ale znamená to, že v některých dnech, nebo hodinách, prostě nechcete ohřívat vodu? Podle toho, co mám za informace (nemám bojler, ale Karmu), ČEZ nezapíná nízký tarif v pravidelných intervalech, ale podle potřeby, kdy mají energie přebytek, může se díky vašim spínačkám stát, že ve chvíli, kdy vám sepnou, nebude právě sepnut nízký tarif a vy budete mít studenou vodu.
Mám taky noční proud protože ohřívám vodu el.bojlerem,ale ten se spíná automaticky dálkově,na dobu sepnutí nemám žádný vliv,pokud není noční proud tak v zásuvce kde mám zapojený bojler není napětí,jinak teplotu v bojleru hlídá termostat,takže pokud zrovna je noční proud a voda je teplá bojler nesepne.Myslím tedy , že pravdu nemá nikdo z vás.
Pokud máte elektroměr dvoutarif, je časový spínač nesmysl, protože se automatika o ohřev postará sama. Pokud takzvaný noční proud nemáte, můžete si nastavit např. časový spínač, ale nevím, zda to má nějaký smysl, protože bojler je ovládán termostatem, takže se může stát, že časový spínač sepne, ale protože bojler bude natopený, dál se ohřívat nebude. Je to otázka spotřeby teplé vody. Termostat by měl být nastaven na +- 60°C. Je to na jedné straně kvůli životnosti bojleru a také aby se nikdo neopařil horkou vodou. V neposlední řadě také pro ekonomický provoz. Některé bojlery mají i na ovladači termostatu písmeno E, na to místo by měl být ovladač nastaven.
svet, začneme upřesněním, máte dvoutarifní sazbu? D 25? Na přesnou radu, by se muselo vědět, jak hodně se spotřebovává teplá voda. Když málo, je dobré omezovat zapnutí, páč by se jen dohřívala voda, které samozřejmě bez odběru steně chladne.
Nejlepší byste měl, když si pořídíte i měřidlo spotřeby proudu a vyzkoušíte si, měsíc bez spínaček, měsíc se spínačkami. Pak nejlépe zjistíte rozdíl a dopočítáte zisk, či ztrátu.
Některé bojlery mají dnes vlastní řídící elektroniku která po prvním spuštění napřed sleduje a načítá požadavy na TUV a pak si sama upravuje ohřev tak, aby byla dostatečná zásoba TUV v požadovaném čase. Pokud by takovýto bojler byl na noční proud,nemohl by samozřejmě dohřívat v požadovaném čase .
U dvousazbového elektroměru by ohřívače TV a např. el.přímotopy měly být napojeny na samostatný okruh spínaný jen v čase levné sazby.Někdo má doma nízkotarifní zásuvky i na další spotřebiče s vyšším příkonem, naopak někdo to neřeší vůbec...
Trochu to shrnu, začíná to bý nepřehledné:
svet@ použil týdenní časový spínač pro bojler na NT (noční proud) a spíná ohřev vody pouze v Po, St, Pá, So a Ne v době od 2:00 do 5:00 ráno, tedy po dobu 3 hodin denně; NT (bývají to zpravidla 2 hodiny) během dne nevyužívá vůbec...takže denně využije pouze 3 hodiny NT (nočního proudu)...takže za elektřinu ušetří; ale nevíme, jestli má dostatek teplé vody...nevíme, kdy a kolik "teplé" vody odebere, na jakou teplotu je nastaven, jaké topné těleso - o kolik stupňů se zvedne teplota vody za ty 3hodiny, atd. - prostě málo informací...ano, ušetří, ALE za jakou cenu? Že bude téct z kohoutku jedna studená a druhá vlažná voda? Nebo dvě studené? Hlavně večer...a 125litrů není nic moc, jedině, že je sám nebo max 2
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.