Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Na kolik stupňů vytápět vodu do radiátorů?

Od: petrosek odpovědí: 22 změna:

Potreboval bych poradit, jakou teplotu vody, ktera jde do radiatoru, mam nastavit na plynovem kotli, aby byl provoz nejefektivnejsi a nejuspornejsi. Dekuji.


 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

sollik*

3x

Kondenzační nebo atmosferický? U kondenzačního na co nejnižší teplotu aby byla co nejvíce využita teplota spalin.

Já mám klasický turbo kotel a myslím si, že je ekonomičtější topit na nižší teplotu po delší dobu, než kratší dobu na vysokou teplotu otopné vody. Při současných teplotách mám nastaveno 55 st. Celsia.

petrosek

Je to klasicky kotel, ne kondenzacni. Vytapim s nim nezatepleny RD.

sollik*

Já mám starý RD cihla, ale zateplený a plastová okna.

Vy máte dům bez zateplení, ale i tak mi 75 st. příjde zbytečně moc. Možná si to vysvětluju špatně, ale srovnal bych to s jízdou autem. Můžu z bodu A do bodu B jet ostrou jízdou - budu v cíli dřív, ale s větší spotřebou na kilometr. Nebo pojedu klidně, bude mi cesta trvat déle, ale s nižší spotřebou. Tedy pokud budu ohřívat vodu na 75 stupňů vyhřeji dům rychleji, ale s většími komínovými ztrátami. Nebo pomaleji, ale s menšími.

Třeba nám to tu někdo vysvětlí líp

P.S. Zamyslel bych se nad možností instalace ještě i jiného - levnějšího zdroje tepla než je plynový kotel.

 


2x

Teplota vody není úplně nejpodstatnější. Podstatná je teplota, na kterou vytápíte obytné prostory. Já topím na 80°C vody, ale na 21°C prostředí. A je to dostatečně efektivní i úsporné. Za byt 85m2 platím ročně za topení cca 13-16 tisíc Kč.


doplněno 19.11.18 22:42:

Už jsem ti svou zkušenost napsal. Je to málo? Co chceš ještě slyšet?

petrosek

Vytapim na 20,5, puvodne jsem mel vodu na 55 stupnu, ale prislo mi, ze to vytapet moc nezvlada, tak jsem ji zvysil na 75, ale nevim, jestli to neni moc

 

figurek*

2x

jj, lidi mají sklony snižovat teplotu na kotli, protože si myslí, že se tím ušetří. Pravda je, že neušetří. Spíš naopak, protože kotel pak jede v horším režimu, s horší účinností.

Přečtěte si návod ke kotli. Tam to máte, tam optimální výstupní teplotu najdete. U normálních kotlů to bývá 70°C.

jurajjuraj*

kdyz ma kondenzacni tak usetri

 


2x

Teplota záleží na mnoha faktorech. U plynového kotle je důležité zda se jedná o kondenzační kotel. Dále jaký máte regulační systém topného systému. Dalším parametrem je způsob topení, který by měl korespondovat s typem budovy a jejím provozem / lehká budova kde je možno využít útlum, když jste v práci, nebo naopak trvalé vytápění u těžké budovy či když je žena s dítětem doma na mateřské/. Ale principielně by to měla být co nejnižší teplota kdy je objekt vytopen na požadovanou teplotu.

 

jurajjuraj*

2x

tak zalezi co mas za kotel, my mame kondenzacni a do radiatoru mam pustene max 40C a vytopim bez problemu na 23stupnu, nejmensi spotrebu ma kdyz topi trochu a dlouho

 

topka

0x

Přece záleží, jestli vytápíte dům, nebo byt. Dům, který je nezateplený má velké tepelné ztráty, tak voda v radiátorech musí být o dost teplejší, aby v místnosterch bylo příjemně.

Dcera má byt, barák je zateplený a topení je vlažné. Přitom má v obýváku 23.5 stupňů.

Mě osobně nastavil teplotu vody v kotli technik, aby byl provoz efektivní. Myslím, že také těch 55-60 stupňů a víckrát jsme s tím nehýbali. Vytápím na 18 stupňů a když chci více, tak zvednu teplotu na termostatu a kotel si plynu přidá sám.

Nemá cenu mrznout, nebo sedět v kabátě jen proto, že se pak budu chlubit jak málo protopím. To nemá logiku. Chci mít trochu komfort, ale 18°C to rozhodně není.

 


0x

Teplotu topné vody neřeším, protože řeším teplotu v místnostech, kde mám termoventily. Mám rod. dům patrový (není izolovaný, pouze na půdě je izolace podlahy skelnou vatou a ve sklepě polystyrenové desky, nalepené na stropě). V zimě samozřejmě ve sklepě zavřená okna. Dohromady 13 radiátorů, různých velikostí. Kotel je klasický, stacionární, řízený regulátorem Komextherm, doplněný ještě o časový spínač, který využívám hlavně v době, kdy potřebuji v noci od 24.00 - 04hod. vypnout kotel, ale od 9 - 15hod temperovat. Toto dvojí nastavení regulátor sám neobsahuje. V časném podzimu a na jaře topím bez temperování, v onom čase kotel netopí. V ostatním čase jede kotel v režimu normálního provozu, který pomocí čtyřcestného ventilu řígí regulátor. Na kotli je nastaven termostat na 80°C, ale kotel je řízen regulátorem podle topné vody, pomocí venkovního čidla a čidla teplé vody na výstupu z čtyřcestáku, která je ovlivňována termostatickými hlavicemi. Pokud je požadavek sytému na teplou vodu regulován, čtyřcesták přivře, tím v malém okruhu rychle stoupne teplota a kotel vypne. Abych nezapomněl, v obývácích topíme na 23°C, v ložnicích topíme minimálně (spíš jen temperujeme). V kuchyních také topíme na málo (nejsou tam teploměry, ale odhaduji teplo pocitově a vidím nastavení termohlavic), zde se teplota prostoru zvyšuje při vaření. V ostatních místnostech je většinou teplota nižší, pokud se chceme koupat, trochu otočíme "kolečkem". Když je systém nastaven, že čtyřcesták je vyrovnán kotel natopí a pak stojí delší dobu než opět zapne. Pro úplnost, čerpadlo Grundfos, nastavené na první stupeň.

Pokud mam termohlavice tak mi prijde jako blbost regulovat topnou vodu ctyrcestakem. Ten by v tomto pripade mel slouzit jako hlidani teploty zpatecky do kotle, pokud je potreba.

honzas1® - regulátor mám přes 30let, termoventily tak asi 10 let, Protože to funguje, není důvod předělávky.

 


0x
No, někdo systém vytápění asi počítal (to se tak v civilizovaných krajích dělá). Od výpočtu bych se orientačně odrazil co se týká teplotního spádu soustavy a teploty topné vody při -15st.C. A potom bych se podíval na ekvitermní křivky /v případě že máte ekvitermní regulaci/. V případě že ekvitermní regulaci nemáte, tak je to skoro jedno, protože ručně to nejste schopen v žádném případě uřídit. Potom Vám tedy zbývá jedině experimentovat a zapisovat si, jaká nejnižší teplota topné vody je ještě schopna dům vytopit při dané venkovní teplotě. Ale to rozhodně není ani ideální, natož sofistikované řešení.

 


0x

To nelze takhle určit. Ponechme stranou tepelné ztráty (izolace, sousedi, okna...). Takže obecně a zjednodušeně - Podstatná je vyzařovací plocha těles. Když budete mít v místnosti jeden malý radiátor, musí být voda výrazně teplejší, než když máte podlahové topení. V prvním případě místnost rozumně nevytopíte ani při teplotě vody třeba 85 stupňů, ve druhém Vám bohatě postačí 45 stupňů.

 

jabraka*

0x

Teplota radiátoeru by neměla být vyšší,jako snesiterlná dotyková teplota.A ta je podle fyziologie 58 stC.Kdo by chtěl v bytě radiátor,o nějž by se spálil?Stačí si zkusit nalít do skleničky vodu 60 stC horkou a vzít ji do ruky.

JABRAKA

 

mathew

0x

Já mám nastaveno nějakých 65°C

 

 


0x

My máme na kotli 70 a čerpadlo se pak nastaví podle toho, jak je potřeba to pustit do radiátorů. Při současném počasí máme radiátory asi kolem 50,

svet*
28.11.18 02:33
60 stupňů

 


0x

Když je uvnitř zima , tak zvýšit teplotu topné vody, pokud je horko, tak naopak snížit.

 


0x

ani jsem nevedel ze takove veci se resi.Mam stacionarni litinovy nizkoteplotni v provozu od 02 a akorat jsem si vsimnul kdyz se prepne z utlumu Z mesicka na slunicko a jsem zrovna pri kotli tak zpocatku topi do 70 a po case uz kotel vykazuje piuze v rozmezi 35- 40 .A kdyz sepne tak vypne u 50 .

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]